Jaký je maximální věk pro splácení hypotéky?

Zatímco banky příliš nehledí na to, jaký je věk žadatele o hypotéku, pokud jde o to, jaký bude věk klienta v době doplacení hypotéky, jsou poměrně striktní. Dnes Vám povíme, jakou splatnost hypotéky získáte, pokud žádáte o hypotéku ve věku např. 30, 40 a 50 let.
03A43015.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Vycházejme přitom z toho, že standardní splatnost hypotéky je 30 let (z řady vystupuje Equa bank, která standardně nabízí i hypotéku se splatností 35 let). 30 let je maximum, na které však nedosáhne každý žadatel, viz níže uvedený praktický příklad.

Praktický příklad

Pan Novák chce řešit své bydlení prostřednictvím hypotéky. Ve věku 45 let žádá o hypotéku ve své „domovské“ bance, která poskytuje hypotéku do věku 70 let. S ohledem ke svému věku tak pan Novák získá hypotéku se splatností max. 25 let (70 – 45 = 25).

Níže uvádíme tabulku, v níž je uvedeno, do jakého věku jednotlivé banky poskytují své úvěry a podmínky, které je nutné splnit pro získání úvěru.

Maximální věk pro splácení hypotéky, včetně podmínek pro získání úvěru s maximální věkovou hranicí

Banka

Maximální věk

Podmínka

Unicredit Bank

70 let

životní pojištění

Hypoteční banka

70 let

mladší z žadatelů má příjmy na splácení 50 % splátky úvěru

Česká spořitelna

67 let

 

Komerční banka

70 let

pouze vysoko příjmové OSVČ

Raiffeisenbank

70 let

 

Expobank

70 let

v případě, že o hypotéku žádá i mladší žadatel s příjmy minimálně ve výši splátky hypotéky. Starší žadatel nesmí překročit hranici 70 let věku během první poloviny splatnosti

Sberbank

neomezeně

čisté měsíční cash flow ve výši 4 násobku měsíční splátky

Wüstenrot hypoteční banka

75 let

 

Equa bank

70 let

individuální posouzení

mBank

70 let

individuální posouzení

 

Jak je z výše uvedené tabulky zřejmé, bez povinnosti sjednávání dalších finančních produktů či vázání dalších osob do úvěrové smlouvy získáte hypotéku se splatností do věku 75 let. Sberbank ve svých materiálech uvádí, že horní hranice pro splácení hypotéky není nijak ohraničena, je pouze nutné, aby žadatel, který překročí v rámci splatnosti hypotéky hranici 70 let věku, disponoval čistým měsíčním cash flow ve výši čtyřnásobku měsíční splátky.

Je vhodné žádat o hypotéku s koncem splatnosti v 75 letech věku?

Čím delší splatnost hypotéky, tím nižší splátka. Na druhou stranu, je velmi pravděpodobné, že ve věku 75 let již nebudete mít žádný příjem vyjma starobního důchodu. Je tedy vhodné zvážit, jestli se chcete zavázat splácet hypotéku v době, kdy výrazně poklesnou Vaše příjmy.

S pokročilým věkem je navíc potřeba počítat se zhoršujícím se zdravím, kdy je vhodné si k hypotéce uzavřít úvěrové pojištění (vyjma případu, kdy nedisponujete majetkem, který Vás zajistí pro případ pracovní neschopnosti, ztráty zaměstnání apod., či již nejste zabezpečeni skrz jiné životní pojištění).

Pokud plánujete vzít si hypotéku s koncem splatnosti ve velmi pokročilém věku, doporučujeme tento záměr konzultovat s nezávislým finančním konzultantem, jenž Vám sestaví komplexní finanční plán, se kterým eliminujete riziko toho, že s odchodem do důchodu či při ztrátě zaměstnání nebudete mít na splácení hypotéky.

Pokud o takovou konzultaci máte zájem, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře na této stránce s žádostí o bezplatné a nezávazné posouzení Vaší situace.

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce