Jsou Češi připraveni na důchod?

Odpočinek, cestování, čas strávený s rodinou nebo věnovaný zájmům a koníčkům, tak si většina Čechů představuje svůj důchod. Realita bude zřejmě úplně jiná. Většina Čechů nic pro svou vzdálenou budoucnost nedělá a hrozí jim, že důchod bude pro ně synonymem chudoby.

img_184.jpg

Jsou Češi připraveni na důchod?

Lidé se základním vzděláním by v důchodu nejraději odpočívali, vysokoškoláci se chtějí většinou věnovat rodině. Vyplývá to z průzkumu na téma „Češi a spoření na stáří", který zpracovala agentura Factum Invenio ve spolupráci s ČSOB. Průzkum zmapoval chování a očekávání české populace v souvislosti se zajištěním na stáří. Výzkum také prokázal, že mladí Češi se bojí, že ve stáří budou chudí. Starší ročníky se pro změnu bojí nemoci (viz Graf).

Graf 1: Obavy Čechů ve spojení s důchodovým věkem

Obavy Čechů ve spojení s důchodovým věkem.

Nedostatečná příprava

Více než polovina Čechů si nějakou formou spoří na stáří. Jedná se však o malé částky, které jim zdaleka nezajistí v důchodovém věku komfort, už jen kvůli tomu, že státem garantovaná penze se bude dlouhodobě snižovat. Třetina Čechů by se ráda v důchodu věnovala svých zájmům a koníčkům, otázka je, zda budou mít dostatek prostředků, aby tento plán mohli realizovat. Zejména dnešním třicátníkům nezbude po uhrazení základních životních potřeb dost peněz právě na investice do zálib a cestování.

Navzdory těmto faktům přes 27 procent obyvatel velkoměst plánuje v důchodovém věku cestovat. Cestování a koníčkům se chce v důchodu věnovat i více než polovina lidí ve věku 31 - 50 let. V kategorii Čechů s čistým příjmem nad 25 000 korun je to dokonce téměř 40 procent.

Je patrné, že mladší ročníky si riziko poklesu životní úrovně ve stáří již částečně uvědomují. Téměř 37 procent lidí pod třicet let se obává chudoby a nedostatku peněz v důchodovém věku (čtěte také Jste chudí nebo bohatí?). U lidí nad třicet let věku je to o 10 procent méně. Ti však podle expertů patří právě mezi tu nejohroženější skupinu, protože jejich věková kategorie ještě nespoří na důchod tak, jak by měla a na změnu postoje má poměrně málo času (viz Graf 2).

Graf 2: Postoje Čechů ke spoření

Postoje Čechů ke spoření

Dnešní třicátníci dostatečně neuvědomují závažnost situace a finanční nezabezpečenost ve stáří až chudoba pro ně nepředstavuje většího strašáka. Více než polovina třicátníků se mylně domnívá, že by jim k důstojné penzi měla pomoci měsíční úspora do 1 500 korun (viz Graf 3). Bohužel tomu tak není (čtěte také Finanční gramotnost Čechů poradce neoslní).

Graf 3: Finanční ohodnocení spokojeného stáří

Finanční ohodnocení spokojeného stáří

Zajímavá je také víra Čechů, že by se o ně v důchodovém věku měl postarat někdo jiný než oni sami. Obecně převládá domněnka, že by to měl být stát, a to v 55 procentech případů. Lidé, kteří ještě nedosáhli třiceti let, věří, že se o ně v důchodu postará rodina.

Kam se řadíte vy? Nesjte se svou životní situací spokojeni? Máte také obavy z finančních poměrů v důchodovém věku?Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.