Kam s penězi pro děti?

Nechcete odkládat peníze dětem do slamníku a uvažujete o zřízení spořicího účtu či vkladní knížky? Parametry nabízených produktů jsou velmi podobné. Hlavní slabinou je nízké úročení vkladu. Pokud chcete na dlouhém horizontu překonat alespoň inflaci, zvolte raději pravidelné investování.

rodina_02_deti.jpg

Kam s penězi pro děti?

Děti a studenti jsou pro banky již několik let vyhledávanou cílovou skupinou. Pomocí spořicího účtu či vkladní knížky založené v dětství si mohou banky „vychovat" věrné klienty. Výhodou je i to, že k účtům pro děti lze nabízet i další finanční produkty. To je důvod, proč některé banky neváhají oslovit nejmladší klientelu. Jaké jsou možnosti spoření pro nejmenší? Vyplatí se využít některý z nabízených spořicích produktů?

Dlouhodobé spoření pro děti

Většina dospělých si jistě vzpomene na dětství, kdy dostávali od rodičů, babiček a ostatních příbuzných nějakou tu korunu na přilepšenou. Někteří peníze při nejbližší příležitosti utratili, ti spořivější odložili peníze do zásuvky na horší časy.

Ať už jste se svými prvními penězi naložili jakkoliv, pravděpodobně jste v mládí nepočítali s žádným dlouhodobým spořením. Řada rodičů však myslí na budoucnost svých dětí a snaží se jim naspořit na studia či pořízení prvního bydlení. Právě v těchto okamžicích se mohou začít poohlížet po vhodných spořicích produktech bank.

Banky nabídnou spořicí účet či vkladní knížku

Doposud nejvýhodnějším spořicím produktem, který mohl být sjednán i na dítě, bylo stavební spoření. V souvislosti s plánovanými úsporami ve státním rozpočtu se již pravděpodobně nevyhneme minimálně dalšímu snížení vypláceného státního příspěvku. Nižší příspěvek jde ruku v ruce s nižším dosažitelným zhodnocením.

Pro rodiče, kteří chtějí svým dětem spořit, nabízejí tuzemské banky především spořicí účty. Méně se již setkáte s vkladní knížkou. Rizikovější alternativou ke spořicím účtům a vkladním knížkám jsou investice do fondů a investičních programů. Průkopníkem investičního programu určeného speciálně pro děti je ČP Invest.

Domácí nabídka

Spořicí účty určené speciálně pro děti nabízí ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Volksbank (viz tabulka). Parametry nabízených spořicích účtů jsou velmi podobné. Účet je určen pro děti od narození do 15 či 18 let věku, založení a vedení účtu je zdarma, vklady jsou ze zákona pojištěny a nabízená úroková sazba nepřekročí hranici 2,5 % p. a. Pokud se budete řídit podle výše nabízené úrokové sazby, zaměřte se na způsob jejího stanovení. Banky rády využívají pásmové úročení. Některé finanční instituce nabízejí ke spořicímu účtu platební kartu, elektronické bankovnictví či úrazové pojištění.

Další skupinou produktů jsou vkladní knížky. Ty najdete v nabídce České spořitelny, Poštovní spořitelny a méně rozšířené Waldviertler Sparkasse von 1842. Vkladní knížka je určena především k pravidelnému ukládání hotovosti. Založení a vedení je opět zdarma. Ke vkladní knížce nelze získat platební kartu ani další produkty a služby (např. internetové bankovnictví, úrazové pojištění). Za pozornost stojí neobvyklá nabídka Poštovní spořitelny, u které je vkladní knížka zřízena na dobu určitou - naspořené peníze lze vybrat teprve v den dosažení 18 let věku. Tato podmínka může být v případě dlouhodobého spoření nevýhodou.

Tabulka: Nabídka spořicích účtů, vkladních knížek a investičního programu

Náhled není k dispozici

Alternativy ke spořicím produktům

Úročení na spořicích účtech a vkladních knížkách je v současné době velmi nízké. Slibovaný úrok dnes nepřekoná ani výši inflace. To je důvod k zamyšlení, zda nepodstoupit vyšší riziko a zvolit místo dlouhodobého spoření pravidelné investování. I když nezískáte žádnou záruku navrácení původně investované částky (tedy jistotu dosažení kladného výnosu), je velmi pravděpodobné, že na uvažovaném horizontu (pozn. až 18 let) přinese investice mnohem vyšší zhodnocení.

Pokud se zajímáte o spoření a investice do fondů, nebo si s něčím v této oblasti nevíte rady, kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.