Kdy se vyplatí stavební spoření pro děti?

31.10.2014 | Petr Gola | Spoření
Stavební spoření u dětí nemohou již rodiče vybrat bez souhlasu opatrovnického soudu. K této praxi začaly stavební pojišťovny přistupovat během roku 2014 z důvodu platnosti nového občanského zákoníku. Vyplatí se ještě stavební spoření u dětí?
02F02185.jpg
Prasátko
Hledáte výhodné SPOŘENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi spoří

13 767 445 521


Získejte v průměru o 2 % vyšší úrok
-
Náš návrh spoření je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Stavební spoření má pořád své místo na trhu, přestože se v průběhu let snižoval maximální roční státní příspěvek z 4 500 Kč na současné 2 000 Kč a snižovala se průběžně úroková sazba z obvyklých 3 % na současnou běžnou hodnotu 1,5 %. Uzavřít smlouvu dítěti je však potřeba dobře promyslet. V návaznosti na nový občanský zákoník již nemohou rodiče se smlouvou svých dětí volně manipulovat jako dříve, kdy stačily podpisy obou rodičů. Smlouvu o stavebním spoření zruší rodiče svých dětí pouze se souhlasem opatrovnického soudu.

 

Jistota se zajímavým zhodnocením

Konzervativní klienti oceňují u stavebního spoření zajímavé zhodnocení s jistotou. Vklady na smlouvě o stavebním spoření jsou pojištěny až do částky 100 tisíc eur. Při ročním vkladu 20 tisíc Kč a více vzniká nárok na roční státní příspěvek ve výši 2 000 Kč. Stavební spořitelny navíc nabízejí pro různé typy smluv další bonusy. A úroková sazba u stavebního spoření je konkurenceschopná v porovnání se současnými úrokovými sazbami u spořících účtů. I po legislativních změnách je stavební spoření stále výhodným finančním produktech, který je navíc časem prověřený.

 

Kdy volit  pro dítěte stavební spoření?

Některé rodiče změny v oblasti stavebního spoření odrazují od uzavření smlouvy o stavebním spoření svým dětem. Přitom před loňským rokem bylo běžné, že rodiče uzavřeli smlouvu pár měsíců po narození svého dítěte. Aby mohli čerpat státní příspěvek na každé rodné číslo v rodině. Na smlouvu o stavebním spoření mohou dětem přispívat i prarodiče. Peníze ze smlouvy o stavebním spoření mohli potom rodiče po šesti letech vybrat a peníze využít libovolným způsobem. Stačilo, aby veškeré dokumenty podepsali oba rodiče. Právě při šestiletém spořícím cyklu je celkové zhodnocení nejefektivnější. Nyní již vybrat peníze dětem ze smlouvy není možné, nutností je souhlas opatrovnického soudu. Za jakých podmínek nyní uzavřít smlouvu o stavebním spoření?

  • Když jsou peníze určeny skutečně pro dítě a rodiče sami nechtějí s penězi v následujících letech manipulovat.
  • Jestliže rodiče chtějí naspořené peníze použít na studium, zlepšení bydlení dítěte. V takovým případech by neměl být s kladným stanoviskem opatrovnického soudu problém.
  • Pokud rodiče chtějí dítěti dlouhodobě spořit a naspořenou částkou na stavebním spoření umožnit dítěti na prahu dospělosti čerpat výhodný úvěr ze stavebního spoření, který může být doplňkem případného hypotéčního úvěru.

 

Co když šestiletá lhůta u dětské smlouvy končí v nejbližší době?

Jestliže končí šestiletá smlouva o stavebním spoření dítěti v nejbližší době, tak mají rodiče v podstatě tři možnosti, jak pokračovat:

 

1) Budou nadále pokračovat ve spoření (ideálně 20 tisíc Kč ročně za účelem maximalizace státního příspěvku) na stávající smlouvu. Je však nutné si pohlídat, aby naspořená částka nepřekročila sjednanou cílovou částku. Pro rodiče, kteří chápali produkt stavebního spoření jako dlouhodobější produkt pro děti, aby jim v 18 letech usnadnili start do života, se legislativní změnou příliš nemění. Peníze spoří přímo dítěti a chtějí mu peníze předat.

 

2) Naspořené peníze využijí ve prospěch dítěte. Rekonstruují jeho pokoj, použijí peníze na různé formy studia (např. jazykové pobyty v zahraničí) nebo pořídí rodině lepší bydlení, přičemž budou čerpat úvěr i na dětskou smlouvu o stavebním spoření. Ve všech těchto případech je nutné počítat s povolením od opatrovnického soudu. Lhůty pro vyřízení nejsou jednotné, situace se na jednotlivých soudech liší. Rozhodnutí opatrovnického soudu není rovněž možné předjímat dopředu. Při čerpání peněz ve prospěch dítěte by mělo být stanovisko soudu kladné. Když soud čerpání peněz nepovolí, tak bude moci s naspořenými penězi dítě disponovat až v 18 letech.

 

 

vítěz testu finančních poradců
Usnadněte svým dětem vstup do života. Spořte jim na výhodném spoření. Požádejte ještě dnes o nezávaznou a bezplatnou konzultaci vašich možností kliknutím zde

 

3) Peníze "převést" v rámci stávající stavební spořitelny na novou smlouvu na dítě. Pro tento administrativní úkon si stavební spořitelny zpravidla vystačí s podpisy obou rodičů. Když bylo na smlouvě za šest let naspořeno více než 120 tisíc Kč, tak následných šest let se nemusí na novou smlouvu nic spořit a státní podpora bude "předplacena". V následujících šesti letech vznikne nárok na státní podporu 2 000 Kč za rok. Tato varianta je výhodná pro rodiče, kteří již dle nových podmínek nechtějí dětem spořit z důvodu omezeného disponování s penězi na smlouvě a přitom nemají prozatím využití peněz, aby mohli jejich čerpání u opatrovnického soudu zdůvodnit.

 

Kdy tedy ano a kdy ne?

Pro ty rodiče, kteří využívali smlouvu o stavebním spoření u svých dětí za účelem čerpání státního příspěvku pro své vlastní úspory a s naspořenou částkou chtěli libovolně manipulovat, není již stavební spoření pro děti vhodným produktem. Pro rodiče, kteří chtějí spořit se státním příspěvkem přímo svým dětem a nemají v plánu s těmito prostředky manipulovat, je nadále stavební spoření atraktivní. V takovém případě není potřeba se bát ani potřebné soudní administrativy, která je bez poplatků. Opatrovnické soudy se snaží v těchto případech postupovat přednostně.

Žádost o bezplatný návrh
VYSOKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o VYSOKÝ ÚROK
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz