Kolik musím mít našetřeno kvůli předčasnému důchodu?

05.09.2016 | Petr Gola | Spoření

Z důvodu prodlužování důchodového věku odchází každoročně čím dál více lidí do trvale kráceného předčasného důchodu. Tento trend bude pokračovat. Bez vlastních úspor však odchodem do předčasného důchodu citelně klesá životní úroveň. Kolik je potřeba mít našetřeno při volbě předčasného důchodu?

ISS_4831_06498.jpg
Prasátko
Hledáte výhodné SPOŘENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi spoří

13 767 445 521


Získejte v průměru o 2 % vyšší úrok
-
Náš návrh spoření je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Řádný důchodový věk závisí na roku narození a u žen i na počtu vychovaných dětí. Řádný důchodový věk se však postupně prodlužuje a dnešní čtyřicátníci budou moci do řádného důchodu odejít mnohem později než jejich rodiče. Např. důchodový věk všech lidí narozených v roce 1977 je dle současné legislativy 67 let. Do předčasného důchodu bude v budoucnu odcházet ještě více lidí než je tomu v současnosti.

 

Předčasný důchod je trvale krácený a při dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Kdo má důchodový věk 63 let a méně, ten může do předčasného důchodu odejít nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku. Lidé mající důchodový věk vyšší než 63 let mohou do předčasného důchodu odejít nejdříve v 60 letech.

 

Praktický výpočet

Pan Novák (datum narození 1. 3. 1956) má řádný důchodový věk 63 let a 6 měsíců. Do řádného starobního důchodu může pan Novák odejít 1. 9. 2019. Do předčasného důchodu mohl pan Novák odejít nejdříve v 60 letech, tedy 1. 3. 2016. V první variantě si vypočítáme předčasný důchod pana Nováka a ve druhé variantě řádný důchod pana Nováka. Současně vypočítáme, jak vysoký důchod od státu pan Novák za celou dobu obdrží.

Výpočet předčasného důchodu

Vypočítáme si předčasný důchod pana Nováka při odchodu do důchodu v 60 letech. Budeme počítat, že pan Novák získal dobu pojištění v rozsahu 41 let a jeho osobní vyměřovací základ (průměrná měsíční mzda za odpracované roky) byl 27 200 Kč. Předčasný důchod bude pan Novák pobírat 25,5 let (306 měsíců).

  • Měsíční předčasný důchod činí 9 200 Kč. Za celou dobu pobírání předčasného důchodu obdrží pan Novák částku 2 815 200 Kč (9 200 Kč x 306 měsíců).

Výpočet řádného důchodu

Vypočítáme si řádný starobní důchod pana Nováka při odchodu do řádného starobního důchodu. Výpočet důchodu však provedeme dle legislativy roku 2016, neboť výpočet důchodu v roce 2019 není znám. Při odchodu do řádného důchodu získá pan Novák dobu pojištění v rozsahu 44 let a osobní vyměřovací základ bude opět 27 200 Kč. Řádný důchod bude pan Novák pobírat 22 let (264 měsíců).

  • Měsíční řádný důchod by byl 12 912 Kč. Za celou dobu pobírání řádného důchodu obdrží pan Novák 3 408 768 Kč.

Při volbě předčasného důchodu obdrží pan Novák za celou dobu pobírání důchodu částku o 593 568 Kč nižší. Při výpočtu přitom nezohledňujeme valorizaci, přičemž platí, že vyšší důchod se při každoroční valorizaci v korunách zvyšuje více než nižší důchod. Během let by se tedy rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem stále zvyšoval.

Dále je nutné počítat, že při odchodu do řádného důchodu by pan Novák ještě 3,5 roku (42 měsíců) pracoval za měsíční hrubou mzdu 27 200 Kč. Čistá měsíční mzda by byla 20 803 Kč.  Pokud by pan Novák odešel až do řádného důchodu, potom by obdržel ještě čistou mzdu na svůj bankovní účet v souhrnné výši 873 726 Kč. I tuto částku je nutné zahrnout do kalkulace předčasného důchodu.

Pokud chce mít pan Novák při odchodu do předčasného důchodu stejnou životní úroveň jako při odchodu do řádného důchodu, potom musí jeho vlastní úspory na penzi činit cca 1,5 miliónu korun.

Se spořením na penzi je dobré začít brzy

Vzhledem k prodlužujícímu se důchodovému věku bude pro řadu lidí v budoucnu předčasný důchod nutností, ať už ze zdravotních, osobních nebo rodinných důvodů. Na případné čerpání předčasného důchodu je vhodné myslet před čtyřicátými narozeninami, aby byl dostatek času na naspoření dostatečného finančního polštáře.


Máte otázky?
Sejděte se s profesionálním konzultantem osobně a zdarma

Žádost o bezplatný návrh
VYSOKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o VYSOKÝ ÚROK
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz