Korporátní dluhopisy v roce 2016

Zvýšený potenciál výnosů i defaultu, eminentní zájem na primárních trzích a rostoucí výnosy na sekundárních trzích. To vše mohou nabídnout korporátní dluhopisy v roce 2016. Co dalšího předpovídají této skupině cenných papírů analytici velkých finančních institucí, to se dozvíte na následujících řádcích…
02H52988.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Jako z pohádky o princezně Koloběžce může vypadat v roce 2016 vývoj na trzích s korporátními dluhopisy. Velkou roli v tom, jak se jednotlivým cenným papírům bude dařit, budou hrát:

  • vývoj úrokových sazeb v USA, kdy by další růst sazeb mohl ztížit správu dluhů, které si americké korporace nahromadily v uplynulých letech.
  • forma podpory ekonomického růstu ze strany ECB. Korporátní dluhopisy sice nejsou zahrnuty v programu odkupu dluhopisů, tyto cenné papíry by však měly profitovat z případného přílivu další likvidity na trh.
  • odvětví dané společnosti, kdy by se dařit mělo zejména cyklickým společnostem. Naopak, dluhopisy energetických společností by mohly trpět nízkými cenami komodit.
  • ekonomický vývoj v Evropě, kdy by zhoršující se vyhlídky ekonomického růstu negativně ovlivnily výnosy korporátních dluhopisů (ty by z obavy před nejistotou rostly)

 

 

Růst zadlužení nefinančních společností v USA

Zdroj: https://research.stlouisfed.org

 

Pokud jde o potenciál korporátních dluhopisů na jednotlivých stranách Atlantiku, ten je zhruba stejný, stejně jako míra rizik. Skutečně, v roce 2016 již nebude tak snadné rozlišovat korporátní dluhopisy na ty „americké“ či „evropské“, i drobní investoři se při výběru investic budou muset dívat na perspektivu odvětví, v nichž daná společnost podniká a zároveň na stav její rozvahy.

USA – po uši zadlužené společnosti ohrožuje vyhlídka růstu úrokových sazeb

Jak již bylo zmíněno výše, případný růst úrokových sazeb v USA by pro americké společnosti znamenal růst nákladů na správu dluhů, které tyto společnosti nahromadily. Není přitom pravda, že by americké společnosti seděly na hromadě peněz (podle analytiků společnosti Standard & Poors je 48 % likvidity koncentrováno u 1 % společností), tj. případný růst sazeb může znamenat výrazné potíže pro drtivou většinu amerických korporací.

V eurozóně je největším strašákem absence ekonomického růstu

Eurozóna je zatím na míle vzdálena od jakéhokoliv zvyšování úrokových sazeb, hlavním rizikem tedy zůstává absence ekonomického růstu a případné realizovaní zisků těch investorů, kteří evropské firemní obligace nakupovali ve velkém na jaře 2015 (poté, co došlo k výraznému propadu jejich cen). Další výzvou pro evropské korporace je nízký zájem investorů o cenné papíry na tzv. sekundárním trhu, kdy jednotlivé společnosti musí při emisích nového dluhu nabízet čím dál vyšší výnosy (financování skrze finanční trhy se tak stává méně zajímavým, pokud tyto instituce budou chtít získat žádaný kapitál, budou se zřejmě muset ve větší míře obracet na finanční instituce s žádostmi o úvěry)

Na čem se analytici shodují, je očekávání zvýšené volatility trhu s korporátními dluhopisy jako celku. Výrazné kolísání cen korporátních dluhopisů může být příležitostí pro výhodné nákupy, zároveň však může celou řadu investorů odradit, což by znamenalo snížení likvidity a následně i cen na těchto trzích (náznak tohoto jevu lze již pozorovat na trzích s korporátními dluhopisy ve Velké Británii).

Pozn. výše uvedená data mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení. V případě, že Vás zaujaly investice do korporátních dluhopisů, kontaktujte nás s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci prostřednictvím formuláře na této stránce.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz