L. Vácha (Conseq): Problém zadlužení regionů poodhaluje podstatu finanční krize

Jak vážným problémem je zadlužení na úrovni regionů. Odkrývají další problémy s dluhy nové investiční možnosti? Na to jsme se zeptali Lukáše Váchy ze společnosti Conseq Investment Management.

investovani_06_graf_a_euro.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

V poslední době se v čím dál tím větší míře mluví o problémy se zadlužením na úrovni regionů i konkrétních měst. Problémy s dluhy by přitom měly mít hlavně města a regiony ve Španělsku, Itálii, ale také v USA. Jak tento problém vlastně vzniknul, záchrana bank i balíčky na podporu ekonomického růstu jsou přece financovány na úrovni jednotlivých států.

Tento problém poodhaluje podstatu současné „finanční krize“, která je dle mého názoru způsobena příliš riskantním podnikání finančního sektoru pouze částečně.  To je totiž pouze podmnožina celého problému. Hlavním viníkem je zadlužování mimo ekonomickou realitu. Zatímco ale u jednotlivců a firem fungují docela dobře standardní brzdné mechanismy (např. insolvenční procedury, konkurzy, bankroty atd.), na úrovni veřejného sektoru (jak centrální vlády, tak municipality) tyto procesy buď nefungují vůbec, nebo jen velmi okrajově. Vždyť, vzpomeňme si na dnes již legendární výrok jednoho našeho politika o tom, že státy své dluhy nikdy splácet nemusí…

A tak hlavním problémem např. Španělska nejsou jeho banky, ale celková špatná struktura tamní ekonomiky, způsobená především zásahy politiků (rigidita pracovního trhu, dříve podporovaná jednostranná orientace na jedno odvětví – stavebnictví atd.). To se samozřejmě nutně musí projevit jak na centrální úrovni, tak na úrovni nižších územních celků měst a regionů. Problémy některých z nich ještě umocňují poměrně vysoké rozdíly mezi ekonomickými výkony mezi nimi.

 

O jak vážný problém se jedná?

Je potřeba jej vnímat spíše v kontextu celkového veřejného dluhu země. I na příkladech u nás je sice vidět, že i města mohou přijít „bankrot“, vesměs se však jedná o ty systémově nevýznamné. Za ty ostatní se většinou vždy postaví centrální vláda a tím se celý problém posouvá na centrální úroveň.  Je potřeba si rovněž uvědomit, že publikovaná čísla o zadlužení veřejného sektoru („public debt“) zadlužení měst a regionů již obsahují.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, investujte výhodně s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich investičních možností kliknutím zde

 

Mohou tyto problémy se zadlužením způsobit světovou ekonomickou recesi, jak jsme tomu již byly svědky v případě problémů s americkými hypotékami?

To je srovnávání hrušek s jablky. Především americké hypotéky samy o sobě recesi nezpůsobily, obojí je jen důsledek hlavního problému zvaného přílišné zadlužení.

Jak jsem již uvedl, čísla o veřejném zadlužení již zadlužení regionů obsahují, nejedná se tedy o žádné nové převratné odhalení, ale pouze o podmnožinu již dlouho známého problému, který nicméně sám o sobě ekonomické zpomalení způsobuje, protože veřejné výdaje jsou součástí agregátní poptávky, stejně jako investice či spotřeba soukromého sektoru.

 

Co to znamená pro investory, jak by se měli v této situaci zachovat?

Investoři by měli vzít rozum do hrsti a kupovat to, co je levné a prodávat co je drahé. V dnešní situaci na trzích existují poměrně výrazné rozdíly mezi kvalitou jednotlivých příležitostí a je potřeba jednotlivé z nich pozorně zvažovat. Příkladem může být diametrálně odlišná situace v Irsku a v Řecku, které stále bývají házeny do jednoho pytle.

 

Odkrývají naopak potíže se zadlužením nějakou zajímavou investiční příležitost?

Ano a souvisí to s předchozí otázkou. Trh často hází do jednoho pytle investice, které spolu souvisí pouze na první pohled. A tak např. dnes firemní sektor obecně nemá velké problémy se solventností a likviditou a přesto výnosy jeho dluhopisů odrážejí současnou rizikovou averzi a pohybují se na historicky velmi nadprůměrných úrovních. Např. to je do budoucna velmi zajímavá příležitost.

Za zmínku rovněž stojí i akcie velkých firem, jejichž ocenění je stále atraktivní a problémy zadlužení států se jich dotýkají pouze částečně

 

Jak toho mohou využít čeští drobní investoři?

Tím, že si koupí kvalitní akciový fond nebo dluhopisový fond, který má velký podíl korporátních obligací ve svém portfoliu.

 

Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz