Má smysl investovat do dluhopisových fondů zaměřených na vyspělé trhy?

Roční výkonnost (p.a.) dluhopisových podílových fondů se zaměřením na státní dluhopisy členských zemí eurozóny činila v uplynulých 5 letech cca 5 %, roční výkonnost fondů se zaměřením na státní dluhopisy USA ve stejném časovém období činila 0,4 %. Výnosy nad rámec toho, co by Vám peníze vydělaly na spořicích účtech či termínovaných vkladech, byly vidět u dluhopisových fondů se zaměřením na cenné papíry zemí, jako jsou Švýcarsko, Švédsko, Austrálie. Co z toho plyne? To Vám povíme níže…
investovani_14_histogram.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Vysoké výkonnosti dluhopisových fondů byly způsobeny zotavováním se z předchozího šoku

Státní dluhopisy vyspělých zemí přinesly svým investorům zajímavé výnosy v letech v letech 2012 a 2014. V obou případech přitom platí, že se jednalo o růst cen dluhopisů způsobený předchozími otřesy, mezi které patří:

  • snížení úvěrového ratingu USA agenturou Standard & Poor’s
  • výrazný propad akciových trhů v srpnu 2011
  • na hranici státního bankrotu balancující periferní země eurozóny (pamatujete si ještě na PIGS?)
  • zhoršující se ekonomickou/dluhovou situací v Řecku, kdy v roce 2013 opět hrozila „nákaza“ ostatních zemí PIGS

 

Mimo tyto situace, kdy se dluhopisové trhy zotavovaly z výrazných výkyvů, působí výkonnosti podílových fondů „nudně“, posuďte sami.

 

Roční výkonnost dluhopisových podílových fondů zaměřených na státní dluhopisy

 

Regionální zaměření

Výkonnost

2015

2014

2013

2012

2011

2010

Eurozóna

-0,28%

11,96%

1,60%

8,60%

0,20%

-0,58%

USA

-0,70%

2,40%

-3,65%

0,30%

4,77%

2,90%

 

Při pochopení historického vývoje se nám lépe odhadují vyhlídky, které nabízí dluhopisové podílové fondy se zaměřením na státní dluhopisy eurozóny či USA.

Nyní, v období relativního klidu, kdy jednotlivé ekonomiky eurozóny vykazují pozitivní čísla (nezaměstnanost, ekonomický růst, průmyslová aktivita apod.) není důvod, aby se státní dluhopisy prodávaly s vysokými výnosy. A tak i země, jako Španělsko, Itálie či Irsko jsou nyní schopny prodat státní dluhopisy se splatností 10 let s ročním výnosem pod 1,5 %! Desetiletý dluhopis USA pak koupíte s výnosem 1,87 %.

V těchto dnech tedy nedává příliš smysl zabývat se myšlenkou investic do těchto cenných papírů, protože jednoduše nemají co nabídnout. Po započtení vstupních poplatků, s přihlédnutím k investičnímu horizontu a rizikům, které nyní státní dluhopisy představují (v případě, že by zhoršila situace na trzích, cena Vámi držených dluhopisů, které jste koupili v době největší poptávky, by citelně klesla, to však mluvíme o situaci, která by svým rozměrem připomínala hrozící bankrot několika evropských ekonomik) lze podobný či dokonce vyšší výnos získat na běžných spořicích účtech či termínovaných vkladech (např. na termínovaném vkladu J&T Banky s dobou trvání 2 roky získáte úrokovou sazbu 1,4 % p. a.)

Pokud jste ochotni podstoupit zvýšené riziko, můžete se poohlédnout po podílových fondech investujících peníze do dluhopisů zemí střední a východní Evropy, kde lze 10 leté dluhopisy získat s výnosem vyšším jak 2 % (Polsko 2,71 %, Maďarsko 3,19 %, Bulharsko 2,51 % Rumunsko 3,34 %).

Pozn. tento příspěvek nemá formu investičního doporučení. Pokud máte zájem o informace, jak výhodně zhodnotit Vaše volné prostředky, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz