Maďarská důchodová reforma končí znárodněním úspor

Maďarská vláda dala vlastnímu národu ultimátum. Převeďte do konce ledna 2011 své soukromé úspory v privátních penzijních fondech zpět do státního fondu. Pokud to neuděláte, ztratíte zhruba 70 procent budoucího důchodu. Je toto ještě důchodová reforma nebo znárodnění soukromých úspor?

img_188.jpg

Maďarská důchodová reforma končí znárodněním úspor


Vymyšleno je to fikaně. Maďarská vláda navrhuje odebrat soukromým fondům příspěvky zaměstnavatelů. Motivace vlády je ovládnout tři bilióny forintů (cca 270 miliard korun) soukromých úspor od tří miliónu střadatelů. A snížit o to státní dluh. Znamená to, že dosavadní soukromé úspory se ihned projí. Státní důchodový účet totiž kolabuje na dluh.

Důchodová reforma v troskách

V Maďarsku platí na důchod zaměstnavatel 24 procent ze mzdy, pracovník sám pak dalších 10 procent. Reforma penzí se v Maďarsku spustila v roce 1998. Lidé si začali odvádět 8 procent mzdy na individuální důchodový účet do soukromých fondů. V lednu 2011 se kruh uzavře de facto znárodněním.

V regionu CEE je postup maďarské vlády precedens. Maďarsko se dá přirovnat snad jen k Argentině, která ještě před bankrotem v roce 2001 zkonfiskovala zhruba 3,2 miliard dolarů soukromých úspor na penzi. Před dvěma lety pak Argentina znárodnila soukromé penzijní fondy kompletně - akce, kterou osobně nazývám "Don't Cry for Me Argentina", byla v hodnotě 24 miliard dolarů.

Přístup maďarské vlády má samozřejmě také dopad na trhy. Investiční klima je velmi ponuré. Hodnota soukromých penzijních fondů je u nuly. Jejich asociace se obrátila na ústavní soud.

  • Rating: Agentura Moody's včera snížila Maďarsku rating, což se všeobecně očekáváno. Výhled je ponechán na negativní a další brzké snížení je klidně možné.
  • Dluhopisy: Vláda si bude muset připlatit. Ùročení dluhopisů na 10 let je dnes kolem 8 procent (po odečtění aktuální inflace 3,8 procent), v České republice 3,9 procenta (po odečtění aktuální inflace 1,9 procenta).
  • CDS: Pojištění proti bankrotu je na maximu za posledního půl roku.
  • Akcie: Index BUX spadnul z maxima ze 6. dubna až doposud o 16 procent.
  • Měna: Letos ztratil forint na euro 4 procenta. Např. CZK naopak letos získala 4,8 procent.


Jaké si vzít z toho poučení

Jestli jednou bude v ČR reforma ... stejně, politik může přijít kdykoliv a ukázat prostředníček. Než zvedne prst, to je mžik. Klidně i o víkendu. Vzpomeňte na poslední tři roky, kolik se toho o víkendech událo.

Investice na stáří bude tématem roku 2011, jinými slovy, politici se budou hádat o penzijní reformě. Pro klienty bude nejlepší produkt ten, co je nejméně závislý na politické (z)vůli. Doporučuji pravidelně investovat do fondu životního cyklu anebo do akciových/balancovaných fondů. Třeba každý měsíc pětistovku nebo tisícovku. Neříkám všechno do akcií! Fakt ne. Tvrdím, každý Čech by měl mít pět až deset procent majetku ve fondu postaveném na akciích od instituce, které věří. Je to šance na lepší stáří nezávisle na (z)vůli politika.

Než se česká vláda pustí do reformy, měla by mít dobře promyšleno, jak bude výpadek peněz se státního systému dlouhodobě financovat. Na to dojeli Maďaři. To ale teď jasné nemá. Ministr práce Drábek, Věci veřejné, odbory, komise kolem Vladimíra Bezděka mají každý podstatné jiný názor.

Podle mě by bylo nejdříve potřeba vyrovnaný nebo ještě lépe přebytkový státní rozpočet (nevěřím na zvyšování daní) a jen a jen proti dluhu důchodového účtu vydávat dluhopisy. Nevěřím tomu, že se politici dohodnou, proto se vracím k doporučení v odstavci výše.

Česká republika podle mě dříve či později skončí u státem zaručeného, rovného, jednotného důchodu na hranici životního minima. Pak to bude na každém.

Nejistota je i na Slovensku. Lidé si spoří do soukromých fondů devět procent ze mzdy, více než v Maďarsku. Jenomže teď ty peníze chybí ve státním průběžném systému. Netuším, jak to chce slovenská vláda v následujících pěti, deseti letech řešit, podle demografie to bude horší a horší.

Co víc. Kabinet Mikuláše Dzurindy v roce 2005 odstartoval reformu. Pak ale nastoupil Robert Fico a okleštil soukromým fondům investiční strategii. Když jako fond manažer každý půlrok musíte dokazovat, že jste neprodělali jste ultrakonzerva, která nemá dlouhodobě šanci přebít inflaci. Na co takový fond vůbec je?

Také nechcete stavět svou budoucnost na státním důchodu? Sestavte si diverzifikované portfolio. Nevíte-li si rady, kontaktujte nás, rádi vám poradíme.