Malajsijská krize důvěry

28.12.2015 | Mark Mobius | Investování

Někdo by mohl říct, že nevídaně slabý malajsijský ringgit spolu s propadem akciového trhu, domácího politického skandálu a vnějších šoků jsou příčinami krize důvěry v malajsijskou ekonomiku.  Podle nás je ale malajsijský měnový a akciový trh nedoceněný a pro dlouhodobé investory mohou skýtat vynikající příležitosti. Klíčovou otázkou však je, zda se Malajsie dokáže s výzvami vypořádat. Z nedávno zveřejněného rozpočtu na rok 2016 už můžeme o něčem usuzovat.

iskandar.PNG
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Ten zveřejnil malajsijský premiér a ministr financí v jedné osobě, Dato´ Sri Mohd Najib bin Tun Haji Razak. Rozpočet je schodkový a propad cen ropy zemi orientované na její export nijak nepomohl. Přestože nese náznaky finančního konzervatismu, snaží se v této těžké době podpořit růst vybraných odvětví ekonomiky.

Vláda předpokládá, že ekonomika bude v roce 2016 zpomalovat, včetně růstu HDP, jenž se meziročně zvýší jen o 4-5%. Probíhá snižování operačních výdajů, zatímco zavedení daně na zboží a služby ve většině operací výrobního procesu pomáhá držet finance země tváří v tvář nízkým cenám ropy nad vodou. Celkově se schodek pro rok 2016 očekává okolo 3,1% z HDP. Pokud se Malajsie bude chtít vyhnout snížení úvěrového hodnocení ze strany ratingových agentur, důležitým předpokladem bude rozpočtová přísnost. Rozpočet počítá s mírným zvýšením výdajů na výstavbu, což je dobré znamení pro rozvoj infrastruktury a tím i stavební průmysl.

Moudrým krokem je také to, že vzhledem k znehodnocenému ringgitu a silnému dolaru směřuje vláda více prostředků na rozvoj turismu. Zavedla také opatření proti přehnanému růstu cen ve veřejném sektoru, jenž by v opačném případě mohl vést ke vzniku realitní bubliny a následné pohromě pro celou ekonomiku. Protože došlo k zavedení daně na služby a zboží ve výrobních procesech, nebylo v tomto roce navyšováno zdanění pivovarnictví, tabákových výrobků a hazardních her. Celkově se proto zdá, že ačkoliv se Malajsie potýká s oslabeným ekonomickým prostředím, schodek rozpočtu zůstane pod kontrolou.

Malajsijský rozpočet na rok 2016 má pět hlavních bodů:

1)      Posilování odolnosti ekonomiky

2)      Zvyšování úrovně produktivity, inovace a podílu zelených technologií

3)      Zvyšování lidského kapitálu

4)      Řešení problémů domorodého obyvatelstva

5)      Snižování životních nákladů domácího obyvatelstva

Malajsie je vývozcem komodit, a proto se jí velmi dotkly jejich nízké ceny svázané s pomalejším růstem ve světě. Příjmy rozpočtu navíc srazil pokračující propad cen ropy, protože velká část průmyslu země je svázaná s jejím hledáním a zpracováním. Navzdory některým dramatickým novinovým titulkům však ekonomika země roste, probíhá diverzifikace zdrojů příjmů a zahraniční rezervy, ačkoliv během roku několikrát poklesly, jsou dostatečné.

Přestože přísnější rozpočtová politika a vyšší ceny komodit by měly zemi pomoci, bude potřeba také obnovit důvěru jejích obyvatel ve vládu a zahraničních investorů v její trhy proto, aby se skutečně opět vydala na správnou cestu. Podle různých správ prý nařídila malajsijská vláda státním firmám investovat asi 4 miliardy USD do některých z oslabených akcií země a některé části nezávislých státních firem s působností v zahraničí byly údajně nuceny své investice prodat a zisk reinvestovat do akcií malajsijských společností. Podobně si počínal také největší státní investiční fond země, aby tak pomohl malajsijské burze. I když podobné tržní intervence nejsou v Malajsii ničím novým nebo výjimečným, jejich používání zvyšuje nejistotu chování trhu a může na nějakou dobu zahraniční investory odradit.

Velkým problémem zůstává korupce a zejména nedávný skandál společnosti 1st Malaysia Development Bhd o níž se spekuluje, že státní prostředky z ní plynou premiérovi země. V současné době je 1MDB vyšetřována ze zpronevěry asi 700 milionů USD. Ta jakoukoliv vinu popírá a premiér Najib Razak se zavázal v průběhu celého procesu zachovat úplnou transparentnost. Podobný typ zpráv, o nichž psala i světová média, ale důvěryhodnosti země nepřidá. Dobrou zprávou může být úroveň svobody tisku v zemi, kdy přestože se vláda snažila některé noviny a webové stránky zrušit, malajsijský Nejvyšší soud to nedovolil.

Podobně jako Malajsie, kde se v listopadu konal výroční summit zemí ASEAN, i my doufáme, že se v brzké době dočkáme příznivějších zpráv.

Pomůže Japonsko?

Pokračující kvantitativní uvolňování v Japonsku a jeho zahraniční investice by měly ASEANu jako celku prospět, Malajsii nevyjímaje. Japonsko totiž nevyváží pouze kapitál, ale i technickou odbornost spolu s tím, jak v zemích ASEANu zakládá továrny, které mají za cíl postarat se o potřeby početné a stále rostoucí populace. Zářným příkladem toho je thajský automobilový průmysl, jehož pozitivní vliv se přelévá do podpůrných odvětví a pomáhá jim růst. Věříme proto, že tento trend bude pokračovat i dlouhodobě, minimálně dokud bude návratnost investic japonských firem vyšší, než kdyby investovaly doma.

Příznivým faktorem pro Malajsii a ostatní země ASEAN je jejich orientace na zákazníka, podporovaná mladou populací a rostoucí střední třídou, jež má čím dál více peněz na nákup luxusního zboží. Z pozice investorů si vybíráme akcie malajsijských firem, u nichž očekáváme dlouhodobý růstový trend podpořený výše uvedenými faktory. Šanci dáváme i menším společnostem, jejichž růstový potenciál je dobrý, ale investoři je přehlíží.

Jedním z pozitivních dopadů skandálů a otřesů podobných těm v Malajsii je skutečnost, že často vedou ke změně, protože díky internetu a sociálních médií je o nich více vědět i ve světě. Rostoucí počet malajsijského obyvatelstva dává prostor pro mnohá zlepšení a dobrou zprávou je, že si to uvědomují i samotní obyvatelé. S potěšením budeme proto sledovat probíhající pokrok a hledat vhodné příležitosti k investování.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse

http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/12/01/malaysias-crisis-of-confidence/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz