Martin Novák (Broker Consulting). Optimální výběr hypotéky? Informace získávejte z více zdrojů a nezajímejte se pouze o úrok

Informovanější žadatelé o hypotéky, kteří se však stále dopouštějí „začátečnických“ chyb, nevýrazná inovace produktů a tlak na úrokovou sazbu. Takto podle Martina Nováka z Broker Consulting, a.s. dnes vypadá trh s hypotékami v České republice.

ISS_5106_00398.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Jaká je aktuální situace na trhu s hypotékami, ať už ze strany hypotečních makléřů či klientů?

Pokud jde o makléře, pozorujeme, že do našich kanceláří chodí čím dál tím více informovaní lidé. Dnes již klientům neodpovídáme na otázky, jestli si mají vzít „obyčejnou“ či americkou hypotéku, ale na otázky týkající se i těch nejmenších nuancí jednotlivých hypoték. Například, jakým způsobem banka žadatelům započítá do příjmu mimořádné prémie, či kolik bude stát vyvázání rodičů z hypotéky. Lidé se dnes o parametry hypoték zajímají více než kdy jindy, i když stále platí, že největší pozornost je věnována úrokové sazbě. Z pohledu klientů dochází na hypotečním trhu k pomalé komoditizaci. Banky spolu hlavně soupeří úrokovými sazbami (cenou) a už se příliš nevěnují výraznější inovaci svých produktů.

Jak si vysvětlujete to, že i přes větší informovat žadatelů o hypotéku dochází stále k tomu, že si tito lidé vyřídí hypotéku, která pro ně ve skutečnosti není vhodná?

30 % lidí s nadprůměrnou finanční gramotností v USA mělo podle zjištění FED mylné představy o fixaci úrokové sazby u své hypotéky. Dle tohoto výzkumu dokonce 40 % lidí mělo v minulosti hypotéku nevýhodnější hypotéku (tzv. subprime hypotékou) i přesto, že splňovali požadavky banky pro tzv. prime hypotéku. To je pouze zlomek faktů, které ale poukazují na to, že i lidé s bližším vhledem do světa financí se mohou dopustit chyb. V případě studie FED byly důvody právě nedostatečné či mylné informace. Troufám si říct, že u nás by tato čísla nebyla výrazně odlišná.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Financujte své bydlení s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Čím se tedy při výběru hypotéky řídit a jak rozeznat správné informace od těch mylných?

Lidem, kteří chtějí požádat o svou první hypotéku bych doporučil, aby se poptali mezi svými známými na jejich zkušenosti, aby navštívili pobočky více bank a nakonec se obrátili na nezávislého odborníka. Pokud se informace z bank a od hypotečního makléře budou shodovat, je velmi pravděpodobné, že budou správné. Nutné je nenutit bankovním úředníkům ani hypotečním makléřům svůj názor, vyslechněte si je, nebojte se ptát i na ty nejmenší maličkosti a nakonec, nerozhodujte se jen na základě úrokové sazby.

Pokud budete bankovního úředníka či hypotečního makléře tlačit do nabídky s co možná nejnižší úrokovou sazbou, můžete nakonec koupit hypotéku s variabilní úrokovou sazbou a drahými doplňkovými produkty bez výraznější přidané hodnoty namísto hypotéky s fixovanou úrokovou sazbou bez doplňkových produktů či s doplňkovými produkty, jejichž cena odpovídá přidané hodnotě.

Každá hypotéka má své výhody a nevýhody a právě nízká úroková sazba nemusí být ve svém důsledku tou hlavní výhodou.

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce