Michal Valentík: Nejistota na trzích svědčí korporátním dluhopisům

Aktuální investiční příležitosti a smysl samotného investování. To byla témata, o kterých jsme si povídali s Michalem Valentíkem, investičním stratégem ČP INVEST.

img_169.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Situace na trzích se zdá být čím dál tím méně přehledná a jen těžko lze predikovat vývoj do budoucna. Nabízí se tedy otázka: má stále smysl investovat?

Investování má stále smysl. Záleží jen na tom, jaké riziko chceme přijmout. V turbulentních dobách, jako jsou ty současné, by se pak měl investor poohlížet po konzervativnějších investicích, například korporátních dluhopisech.

O korporátních dluhopisech se teď mluví poměrně často. Jaké jsou výhody tohoto druhu investic pro investora?

Korporátní dluhopisy nejsou ve srovnání s akciemi tak rizikové. Správně sestavené portfolio korporátních dluhopisů s průměrnou splatností tři až pět let může dosahovat výnosu okolo 7 % ročně. Snížená rizikovost investic do korporátních dluhopisů je dána tím, že emitent zahrnuje platbu úroku do finančních nákladů, čímž se veškerý zisk společnosti v obdobích ekonomického poklesu může ztenčit na nulu. Zatímco akciím tyto podmínky nesvědčí, u korporátních dluhopisů je tomu přesně naopak, zejména díky pravidelné výplatě kupónu. Také v případě bankrotu společnosti jsou věřitelé (vlastníci dluhopisů) uspokojování dříve než majitelé (držitelé akcií). Dluhopis může být podpořen zástavním právem na určité pozemky, budovy nebo patenty, což riziko investice dále snižuje.

Pro koho je vlastně tato investice vhodná?

Zejména pro konzervativnější investory hledající zajímavý výnos. Ten může, dosahovat až před chvílí uváděných 7 % ročně.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, investujte výhodně s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich investičních možností kliknutím zde

 

Jaké jsou vlastně možnosti investic do korporátních dluhopisů? Jak je to s dostupností tohoto druhu investic?

Na potenciálu korporátních dluhopisů mohou díky podílovým fondům participovat i drobní investoři. Při výběru samotného podílového fondu je pak vhodné vybírat fond s několikaletou historií. U takového fondu je pro drobného investora snazší posoudit kvalitu tohoto fondu, zejména co se výběru jednotlivých podniků do portfolia týče.

A máte nějaký tip na konkrétní podílový fond?

Optimální cestou k investování do korporátních dluhopisů je podle mne Fond korporátních dluhopisů ČP INVEST.

Proč zrovna tento podílový fond?

Fond ve svém portfoliu drží padesát korporátních dluhopisů, čímž se velmi kvalitně diverzifikuje kreditní riziko. Fond drží převážně dluhopisy firem z našeho regionu a z Ruska. Tento region není tolik zadlužen proti Japonsku, USA a západní Evropě. A také růst HDP je vyšší než ve zmiňovaných zadlužených částech světa. Ve prospěch Fondu korporátních dluhopisů hovoří minulost. Za posledních deset let byl schopen průměrně ročně přinést investorovy výnos přes šest procent. Fond je dále měnově zajištěn, to znamená, že investora netrápí pohyb měnových kurzů, které by mohly nakonec celou investici zmařit nebo přinést do ztráty. Kvalitu tohoto fondu oceňují nejen klienti ale i širší investorská veřejnost, protože Fond korporátních dluhopisů ČP INVEST získal v roce 2012 prestižní cenu Zlatou korunu v kategorii podílových fondů. Je tedy korunovaným králem mezi podílovými fondy.

Děkuji za rozhovor


Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz