Na co nezapomenout při plánování hypotéky?

Pořízení vlastní nemovitosti je jedno ze zásadních finančních rozhodnutí. Většina kupujících pro nákup nemovitosti využívá hypoteční úvěr. Splácení hypotéky potom dlouhodobě ovlivňuje rodinné hospodaření, proto je vhodné výběru hypotéky věnovat dostatek času.

img_211.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Pořízení kvalitní nemovitosti na hypotéku, jejíž cena odpovídá rodinným finančním možnostem, je rozumným finančním rozhodnutím. Co je však vhodné zohlednit při plánování hypotéky?

 

Finanční rezerva pro příjmově horší měsíce

Někteří žadatelé o hypotéku vidí svoji budoucnost příliš optimisticky. Bonitní podmínky banky splní velmi těsně, přičemž počítají, že v příštích letech se jejich peněžní situace zlepší a budou mít dostatek finančních prostředků např. i na zábavu. Při plánování hypotéky je však dobré počítat i s příjmově horší budoucností a mít tedy i vlastní finanční rezervu pro dočasnou nezaměstnanost jednoho z partnerů nebo pro případ poklesu mzdy v zaměstnání nebo pro případ propadu zisku ze samostatné výdělečné činnosti.

 

Kdy koupit raději nejdříve menší nemovitost?

Pro mladé páry je ideální, když se jim podaří hned dosáhnout na hypotéku na vysněný větší byt nebo domek. Ne vždy je to možné. Pořízení nejdříve menšího bytu, jehož cena odpovídá příjmové situaci, neznamená, že je nutné na sny ohledně vlastního bydlení zapomenout. Za několik let může být finanční situace mnohem lepší a bude možné si při prodeji menšího bytu pořídit vytouženou nemovitost. Opatrnější plánování bydlení eliminuje riziko nesplácení úvěru, což má zpravidla za  následek exekuci, ze které je složité najít zpět finanční rovnováhu.

 

Daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující

Úplatný prodej nemovitosti podléhá dani z nabytí nemovitých věcí. Od listopadu 2016 přitom platí tuto daň vždy kupující. Sazba daně činí 4 %. Úhradu této daně by měli všichni kupující zahrnout do finančního plánu souvisejícího s nákupem nemovitosti. Nesplnění  daňové povinnosti je sankciováno.

 

Celkové náklady zvyšuje provize realitní kanceláře

Většina kupujících při nákupu nemovitosti využívá služeb realitní kanceláře. Lze si tak v poměrně krátkém časovém horizontu osobně prohlédnout více nemovitostí, které splňují prvotní základní požadavky. Zkušený realitní makléř může nerozhodným párům pomoci s výběrem ideální nemovitosti. Při využití služeb realitní kanceláře je potřeba počítat s úhradou provize realitní kanceláře. Jestliže je pořizována nemovitosti za účelem jejího pronájmu, tak s jejím pronájmem mohou opět pomoci pracovníci realitní kanceláře.

 

Podání daňového přiznání k dani nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí se platí každoročně. Při pořízení nemovitosti v osobním vlastnictví během roku 2017 musí kupující podat do konce ledna 2018 daňové přiznání. Poprvé se následně zaplatí daň z nemovitých věcí do konce května 2018 pro rok 2018. Daň z nemovitých věcí platí pro daný rok vlastník nemovitosti k prvnímu lednu daného roku. Daň z nemovitých věcí se tedy neplatí v poměrné měsíční výši, ale pro celý rok.

 

Při rychlém prodeji nemovitosti se platí daň z příjmu

Aby se z prodeje nemovitosti neplatila daň z příjmu, potom musí mít prodávající v prodávané nemovitosti bydliště alespoň dva roky, při kratší době bydliště musí být získané finanční prostředky použité na uspokojení bytové potřeby. Příjem z prodeje nemovitosti, u které není splněna podmínka bydliště, je od daně z příjmu osvobozen, jestliže mezi nabytím a prodejem uplynula lhůta pěti let. Při nesplnění časového testu je nutné podat daňové přiznání a příjem zdanit. Zisk z rychlého prodeje nemovitosti od jejího pořízení je tedy díky platbě daně z příjmu nižší, s tím je potřeba počítat.
Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce