Nadějné vyhlídky Pákistánu

27.08.2015 | Mark Mobius | Investování

Pákistánu se dříve kvůli nepříznivým zprávám a předsudkům mnozí investoři vyhýbali, ale skutečnost často není tak barvitá, jak se o ní píše. Našli jsme zde dobře vedené společnosti, do nichž stojí za to investovat. Existuje mnoho dobrých důvodů, proč bude Pákistán v příštích letech cílem zájmu investorů.

investovani_02_noviny_a_lupa.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Přestože země je v současné době klasifikovaná jako trh hraniční, poskytovatel indexu MSCI v červnu oznámil, že zvažuje přidat jej na seznam zemí pro možné překlasifikování na trh rozvíjející se. Ve Franklin Templeton přistupujeme k akciím každé firmy zvlášť a proto pro nás z hlediska investičního procesu nebude mít takový význam, jestli se jeho index změní či nikoliv. Z pohledu mezinárodních investorů však může tato změna přitáhnout k zemi více jejich pozornosti a tím i většími toky mezinárodních aktiv. Zvažovaná změna statutu zároveň vypovídá o pokračujícím úsilí vyvíjené vládou, a o potenciálu, který zde vidíme.

V Pákistánu investujeme již řadu let a vnímáme jej jako přehlíženou investiční destinaci s lákavými valuacemi, jež má na svědomí negativní sentiment. Země prospívá díky zlepšujícímu se ekonomickému výhledu, pokračujícímu úsilí v rozpočtové konsolidaci, úspěšnému implementování strukturálních reforem pod taktovkou MMF a neutuchající podpory regionálních partnerů.

Čínsko-pákistánská spolupráce

Čína a Pákistán nedávno podepsali dohody týkající se obchodu, energetiky a infrastruktury v hodnotě více než 28 mld. USD, jež jsou součástí plánu v rozsahu 46 mld. USD na vybudování Čínsko-pákistánského hospodářského koridoru (CPEC). Jedná se o kombinaci iniciativ a projektů, jejichž cílem je rozvoj konektivity, budování informačních a energetických sítí, průmyslů, průmyslových parků, rozvoje zemědělství, turismu, finanční spolupráce a snižování chudoby. Infrastrukturní projekty svázané s CPEC, včetně mořského přístavu umožňujícího přístup do Indického oceánu a dále, pomůžou posílit rozvoj obchodu a investic v regionu. Vztahy mezi Čínou a Pákistánem jsou přátelské, a čínští představitelé dokonce nazvali projekt CPEC vlajkovou lodí Nové hedvábné stezky, ambiciózního plánu na rozšíření čínských obchodní spojení se zbytkem světa.

Ohlášení zamýšlených projektů a možné přehodnocení statutu na rozvíjející se trh, stabilizovalo jeho ekonomiku a pomohlo burze připsat si v minulých letech četné přírůstky.

Ta za posledních pět let rostla jako jedna z nejrychlejších na světě. Pákistánský MSCI index se za tu dobu více než zdvojnásobil (129%), zatímco MSCI index hraničních trhů vyrostl o 45% a MSCI index rozvíjejících se trhů o 22%, měřeno v amerických dolarech. Nehledě na takový růst však podle nás zůstávají pákistánské akcie stále poměrně atraktivní.

Zlepšující se ukazatele a boj s terorismem

Makroekonomické prostředí země se v posledních letech zlepšuje a nízká inflace za posledních několik měsíců umožnila centrální bance snížit základní úrokovou sazbu na nejnižší úroveň za posledních 42 let. MMF v současné době odhaduje růst hrubého domácího produktu Pákistánu o 4,3% v roce 2015 a o 4,7% v roce příštím. V roce 2010 byl pro srovnání „jen“ 2,6%. Zlepšuje se i fiskální situace, které napomáhají výdaje posledních let, spolu s emisí mezinárodních Sukuk (druh dluhopisu vyhovující Šaríi). V nedávné době zemi pomohly i nižší ceny ropy, ale to bylo částečně vyváženo nižšími cenami bavlny a silnější rupií.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Pozitivní dopad mají i snahy vlády o lepší kontrolu výdajové stránky rozpočtu a probíhajících odprodejů. Musí se ale nadále držet svého ekonomického a strukturálního programu reforem. Z pohledu zahraničních investorů jsou nejdůležitějšími faktory bezpečí a politická stabilita. Po tragické události v prosinci 2014, kdy se obětmi staly děti ve škole, se zemí rozšířila nová vlna opatření zaměřených na boj s terorismem. Vynakládané úsilí v tomto směru by však mělo být dlouhodobého charakteru, s cílem zajistit bezpečnější klima pro podnikání i pro společnost jako celek. V rámci politického prostředí mohou prodlevy v zavádění reforem a zhoršující se politická nebo bezpečnostní situace země negativně ovlivnit makroekonomický vývoj, fiskální situaci, komplikovat investiční proces a oslabovat důvěru investorů.

Z hlediska podnikání je energetická situace v zemi předmětem obav, ale i možnou příležitostí. Reformy energetického sektoru by měly probíhat rychleji a budou vyžadovat kapitálové investice do všech oblastí s elektřinou spojených – do výroby, distribuce i transformace. Revize tarifů za elektřinu spolu se snížením elektrických subvencí by mohly obstát, a bude pochopitelně snazší je zavést, dokud se ceny ropy a plynu drží nízko. Myslíme si, že je ideální doba k tomu, aby Pákistán zavedl reformy, které poskytnou nabídce elektrické energie solidní základ, umožní její dodávky místním podnikům za rozumnou cenu a pomůže jim být konkurenceschopnými na mezinárodní úrovni.

Budoucnost Pákistánu vypadá i přes četné výzvy velmi nadějně.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/08/24/building-corridors-to-the-future-in-pakistan/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz