Neplatiči úvěr nezískají

Plánujete rekonstrukci domácnosti či nákup automobilu a nemáte dostatek vlastních prostředků? V takovém případě pravděpodobně zamíříte do některé z tuzemských bank či úvěrových společností. Před poskytnutím úvěru počítejte s tím, že si banka či nebankovní finanční instituce ověří vaši dosavadní platební morálku.

sporeni_06_bez_penez.jpg

Neplatiči úvěr nezískají

Každý, kdo poskytuje úvěry, podstupuje riziko, že vypůjčené peníze nezíská zpět. To je také důvod, proč si banky, leasingové a úvěrové společnosti důkladně prověřují bonitu žadatelů o úvěr. Informace o klientech jsou dostupné v nejrůznějších úvěrových registrech. S jakými registry se můžete setkat? Jaké informace obsahují?

Cíl je společný - odhalit dlužníky

Cílem všech registrů je poskytnout bankám či nebankovním finančním institucím informace o výši závazků žadatelů o úvěr a jejich platební morálce (pozn. informace o tom, zda zájemce o půjčku platil závazky řádně a včas). Tyto informace slouží při rozhodování, zda finanční instituce peníze pro klienta uvolní či nikoliv.

Registrů najdeme hned několik

I když mají v České republice úvěrové registry poměrně krátkou historii, v zahraničí fungují již desítky let. Na tuzemském trhu působí několik společností, které shromažďují informace o klientech bank, leasingových a úvěrových společností.

Bankovní či nebankovní registr naleznete pod hlavičkou zájmového sdružení právnických osob SOLUS, společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau (Bankovní registr klientských informací), České národní banky (Centrální registr úvěrů) a zájmového sdružení právnických osob LLCB (Nebankovní registr klientských informací).

Registry pro občany i firmy

SOLUS spravuje dva registry klientských informací - první obsahuje informace o fyzických osobách, druhý se zaměřuje na živnostníky a právnické osoby (firmy). Mezi členy sdružení SOLUS najdeme banky, leasingové společnosti, splátkové společnosti, mobilní operátory či distributory elektrické energie.

Bankovní registr klientských informací je určen pro potřeby členských bank a stavebních spořitelen. Zaznamenány jsou zde informace o občanech i podnikajících fyzických osobách. Údaje o firmách však v bankovním registru nenajdete. O právnické osoby je rozšířen nebankovní registr. Záznamy v tomto registru využívají především leasingové a splátkové společnosti.

Centrální registr úvěrů eviduje informace o úvěrových závazcích fyzických osob podnikatelů a právnických osob. V databázi nejsou evidovány spotřebitelské úvěry občanů, hypoteční úvěry, ručitelské závazky klientů ani údaje o depozitních účtech (běžné účty bez povoleného debetu, spořící, termínové účty). Tento registr využívají všechny banky a pobočky zahraničních bank, které působí v České republice.

Jaké údaje jsou v registrech?

V případě fyzických osob je kromě jména uvedeno i rodné číslo, adresa, kontaktní informace a základní údaje o tom, kolik osoba splácí či v minulosti splácela. Finanční instituce se zde tedy mohou dočíst, kolik úvěrových smluv máte, jaká je výše jednotlivých úvěrů i výše pravidelných splátek.

Součástí informací je i historie splácení těchto závazků a informace o jejich zajištění. Registry obsahují i záznam o tom, zda právě nežádáte o nějaký úvěrový produkt. Registry nabízejí nejen seznam případných prohřešků dlužníků, ale i pozitivní informace, tedy že dlužník je solidní a veškeré své závazky řádně splácí.

Po podpisu žádosti o úvěr se finanční instituce na základě souhlasu se zpracováním osobních údajů (pozn. souhlas se zpracováním osobních údajů může být součástí obchodních podmínek či samostatný dokument) obrátí na příslušný registr a ověří bonitu žadatele.

Hledáte nejvhodnější způsob financování vašich potřeb? Nevíte, který úvěr bude pro vaše záměry nejvhodnější? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.