Nepříjemnosti na cestách: dovolená pod kontrolou

Dovolená má být jedinečným zážitkem, který si dopřejete, když rodinný rozpočet dovolí, zpravidla jednou do roka. Ti movitější z vás možná i častěji. Avšak každému se může pozitivní očekávání změnit v noční můru, když se stane něco nepříjemného, obzvláště, nejste-li na vzniklou situaci připraveni.

img_199.jpg

Když se chystáte na dovolenou, možná patříte mezi lidi, kteří mají naplánovaný každý detail. Anebo jste ten typ, který neplánuje naprosto nic, a dovolené nechává volný průběh? I v takovém případě ale jasně dopředu víte, kdy, odkud a jak se na místo dopravíte, kde budete bydlet, vyměníte si místní měnu, případně alespoň na internetu obhlídnete okolí a možná místa k výletu.

Jenomže dovolená nemusí představovat pouze příjemné zážitky, koupání a opalování na pláži, výlety a nakupování suvenýrů. Nepříjemnosti "dovolenou" nemají, a není žádný důvod, proč by se vám měly na dovolené vyhýbat. A nemám teď na mysli "jen" úraz, nemoc či jiné zdravotní komplikace. Čtěte také Bude vám na dovolené stačit cestovní pojištění k platební kartě?

Na dovolenkáře čekají i jiné nástrahy, kterým lze v některých případech do značné míry předcházet, anebo alespoň zmírnit jejich důsledky správnou přípravou. Přinášíme vám proto několik tipů pro přípravu na cestu a v následném seriálu vám poradíme, jak se s různými situacemi vypořádat.

Pomoc stále po ruce

Nikdy nevíte, co se může přihodit, proto byste se měli postarat o to, abyste vždy věděli, kam se obrátit pro pomoc. Z tohoto pohledu byste si měli zjistit všechna důležitá čísla v místě pobytu, tedy hasiče, první pomoc, policie, případně další čísla důležitá pro danou lokalitu, jako horská služba, speciální oddíl policie, apod. V Evropě si zpravidla vystačíte s mezinárodním formáte tísňového volání 112, ale nemusí to být pravidlem. Na škodu není ani znát místní předvolby případně přímo telefonní číslo na recepci hotelu nebo do místa, kde jste ubytováni.

Ztracené dítě

Na dovolené se často dostáváte do prostředí s výskytem velkého množství lidí a neposedné malé dítě se v takovéto situaci stává doslova noční můrou rodičů. Stačí okamžik a dítě se zatoulá nebo ztratí v davu. Takováto situace je pro rodiče velmi stresující, a pokud se dítě skutečně ztratí, nelze dělat nic jiného, než se obrátit na místní policii. Přesto pro vás máme malý tip, který sice nezabrání dítěti se zatoulat, ale může usnadnit jeho nalezení.

Vytvořte pro dítě malou kartičku s textem informujícím o tom, že se ztratilo a uveďte číslo v mezinárodním formátu, na které se má volat, případně uveďte kontaktní e-mail. Text by měl být pochopitelně v místním jazyce a také v angličtině. S přesným překladem se nemusíte trápit, stačí přibližný přepis fráze, se kterým vám pomůže jakýkoliv překladač. Pro pochopení situace bude takovýto text případnému nálezci stačit.

Dítěti vysvětlete, že má cedulku ukázat policistovi, pokud se ztratí.

Za určitých okolností nebo v případě jazykové bariéry při jednání s úřady budete potřebovat spolupráci místního konzulátu nebo zastupitelského úřadu. V tomto případě si zjistěte (například na stránkách ministerstva zahraničí) kontakty, a to nejen telefonní čísla, ale také fax a adresu v případě nutnosti osobní návštěvy.

Ne nadarmo se říká, že v nouzi poznáš přítele. Ale schválně, kolik telefonní čísel svých přátel si pamatujete? Stali jsme se až příliš závislí na svých mobilních telefonech, co ale uděláte, když bude mít mobil vybitou baterii, budete mimo signál nebo vám dokonce někdo přístroj odcizí? Napiště si telefonní čísla několika svých nejbližších přátel i na papír, to platí i o kontaktech zmíněných v předcházejících odstavcích. A doplňte tam i telefonní čísla na asistenční službu pojišťovny, kde máte uzavřeno cestovní pojištění, a cestujete-li autem, tak také kontakt na asistenční službu pojišťovny, kde máte uzavřeno povinné ručení a havarijní pojištění.

No, a když už budete v tom psaní čísel, nezapomeňte uvést i kontakt na banku pro případ nutnosti zablokování karty. Cestujete-li autem, může se hodit také kontakt na několik servisů v místě pobytu i při cestě.

Peníze stále po ruce

Na dovolené pochopitelně budete potřebovat peníze, není ale z hlediska bezpečnosti vhodné spoléhat pouze na hotovost, a na druhou stranu, kreditní karty nemusejí fungovat. Je dobré být vybaven obojím. Z hlediska platebních karet je dobré jich mít více od různých účtů. Účty by měly obsahovat dostatek prostředků pro případ nečekaného vysokého vydání. Nedisponujete-li více účty nebo na nich není dost prostředků může dobře posloužit i záložní kreditní karta.

I v případě peněz na dovolenou, ať už se jedná o hotovost nebo kreditní karty, neriskujte ztrátu všeho najednou, ale rozdělte peníze i karty mezi více osob a pro jistotu nechávejte i nějakou rezervu uloženu v místě ubytování nebo v automobilu.

Vždy je dobré mít u sebe dostatek drobných mincí pro drobné nákupy, návštěvu WC, apod. Z pohledu motoristy jsou drobné mince potřeba také k zaplacení mýtného, parkování, apod.

Auto, balík dalších starostí

Není od věci nechat provést pravidelnou roční servisní prohlídku právě před odjezdem na dovolenou nebo nechat alespoň auto zkontrolovat odborníkem. Porouchané auto daleko v zahraničí a v době, kterou rodina v roce vyčlenila odpočinku, přináší nemilé zážitky. Parné léto prověří chladicí systém motoru a nezbytností je také správná funkce klimatizace.

Před cestou na dovolenou aktualizujte mapy v navigačních přístrojích nebo v mobilních telefonech. Dálniční a silniční síť Evropy se každým rokem mění a cestování na dovolenou většinou vede po neznámých cestách.

Vyplatí se také co nejlépe rozvrhnout nákup paliva a dálničních známek po cestě. Dálniční známky se prodávají na pumpách, není však dobré nechávat jejich nákup na poslední čerpadlo před nájezdem na zpoplatněnou silnici. Mohou být vyprodané, v nočních hodinách může být čerpací stanice zavřená.

Všechny klíče k autu a také k zahrádce nebo střešnímu boxu je lepší vzít s sebou i s duplikáty. Duplikáty pak dobře uložte v místě ubytování.