Nové ETFs na evropské a britské akcie

11.07.2014 | Roman Müller | Investování
Společnost UBS uvedla na trh Xetra dva nové burzovně obchodované fondy. Pomocí prvního ETF můžete investovat do evropských akcií, druhý fond se zaměřuje na tituly z Velké Británie. Jaké jsou přednosti nových fondů?
02B46776.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

První fond UBS ETF – MSCI Europe ex UK UCITS ETF (EUR) A-dis je určen pro investory, kteří chtějí prostřednictvím jednoho produktu investovat do akcií firem ze 14 evropských zemí s výjimkou Velké Británie. Pouze na akcie firem z Velké Británie se zaměřuje druhý z fondů UBS ETF – FTSE 250 UCITS ETF (GBP) A-dis.

Fyzická replikace indexu

Oba burzovně obchodované fondy fyzicky drží v portfoliích tituly ze sledovaných indexů. Správce fondu se tedy nesnaží dosahovat výkonnosti indexu pomocí swapů. Mezi hlavní výhody využití této konstrukce patří transparentnost, nákladově příznivý přistup k evropským a britským akciím a vyloučení rizika možného selhání protistrany swapu.

ETF sledující index MSCI Europe ex UK UCITS

Do portfolia UBS ETF – MSCI Europe ex UK UCITS ETF jsou zařazeny akcie společností ze 14 vyspělých evropských zemí, které se z hlediska tržní kapitalizace řadí do kategorie velkých a středních firem. Konkrétně naleznete v portfoliu fondu akcie firem z Belgie, Dánska, Německa, Finska, Francie, Irska, Itálie, Nizozemí, Norska, Rakouska, Portugalska, Švédska, Švýcarska a Španělska. Celkem je do ETF zařazeno necelých 327 společností. ETF pokrývá přibližně 85 % tržní kapitalizace evropských burz s výjimkou Spojeného království. Nejvyšší váhové zastoupení mají francouzské tituly (22,5 %), dále následují akcie z Německa (20,3 %) a Švýcarska (20 %). Měnou ETF je euro.

ETF sledující index FTSE 250

Druhý burzovně obchodovaný fond nabízí investorům přístup k britským akciím. UBS ETF – FTSE 250 UCITS ETF investuje do společností se střední tržní kapitalizací, které se obchodují na londýnské burze. V současné době se index skládá z akcií 253 společností, což představuje přibližně jednu šestinu tržní kapitalizace londýnské burzy (LSE – London Stock Exchange). Téměř čtvrtinu portfolia tvoří společnosti podnikající ve finančním sektoru. Dále s 15,1 % následují firmy z ropného a plynárenského průmyslu a sektoru spotřebního zboží (14,1 %). Fond je veden v britské libře a obchodován v eurech. Investoři platící eurem by tedy měli zvážit dopady směných kurzů, které mohou mít na výsledný výnos investice pozitivní i negativní dopad.

Mají tato ETFka smysl?

Na první pohled se může zdát, že evropské akcie lze pokrýt jednodušeji pomocí jednoho burzovně obchodovaného fondu. Podle obchodního ředitele UBS ETFs pro Německo Daga Rodewalda mají nové fondy dát investorům více možností při určování vah evropských akcií v portfoliích. Investoři mohou v případě potřeby navýšit váhu britských akcií nebo se jim naopak úplně vyhnout.

 

 

ETFs.cz Článek byl publikován
ve spolupráci se serverem ETFs.cz.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz