O ceně benzínu a hodném a zlém OPECu

Ponětí o vývoji cen benzínu či nafty na čerpacích stanicích má většina z nás. Za viníky rostoucích cen pohonných hmot bývají označováni především „nenasytní“ pumpaři, „věčně hladový“ stát, či po velkých ziscích prahnoucí nadnárodní korporace. Ať si již stěžujeme na kohokoliv, každý z nás má zčásti pravdu, za těmito „hráči“ však stojí ještě někdo daleko větší, někdo, kdo ovládá zhruba 50 % světové produkce ropy, organizace s názvem OPEC.

img_204.jpg

Co je to vlastně OPEC

Posláním Organization of the Petroleum Exporting Countries (organizace zemí vyvážejících ropu) je ochrana spotřebitelů a zároveň i producentů ropných produktů. Za tímto účelem si v roce 1960 sedli ke kulatému stolu zástupci Iráku, Iránu, Kuvajtu, Saudské Arábie a Venezuely.

Nově vzniklá organizace disponovala 62 % celosvětových zásob ropy, prostor pro smělé plány tu tedy byl.  A když se k těmto zemím přidávali postupem času další významní hráči na poli těžby ropy jako Katar, Indonésie (ta však byla v roce 2008 z organizace vyloučena), Libye, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Nigérie, Ekvádor, Angola, nabíral OPEC na síle. Dnes již tato organizace kontroluje 79,6 % světových zásob ropy.

Rafinérie, těžba ropy
Moc, kterou mají nad cenou ropy země OPEC je již trnem v oku i americkým kongresmanům, kteří tyto země obvinily z kartelové dohody.

Jak již bylo zmíněno, cílem této organizace není pouze vydělat co možná nejvíce prodejem ropy, ale rovněž zabránění cenových šoků, které by měly negativní vliv na růst ekonomik na celém světě. V praxi to tedy vypadá tak, že klesá-li poptávka po ropě či ropných produktech v důsledku efektivnější spotřeby či snížení výkonu světových ekonomik, snižuje OPEC objem těžby ropy, aby tak zabránil prudkému propadu cen, které by měly bolestivé dopady na státní rozpočty těchto vyvážejících zemí.

Na druhou stranu, roste-li spotřeba ropy, zvyšuje OPEC objem její těžby tak, aby nedošlo k růstu jejich cen na úrovně, které by ohrozily růst světových ekonomik.  Zvyšující se ceny ropy se totiž téměř okamžitě projevují v našem každodenním životě, cenou pohonných hmot na benzínových pumpách počínaje, příjmy do státního rozpočtu konče. Jsou-li pohonné hmoty drahé, lidé jich kupují méně, a státu se tak snižují příjmy ze spotřebních daních, kterými jsou tyto pohonné hmoty zatíženy.

Graf: Produkce ropy členy OPEC ve vybraném odobí (tisíce barelů/den)

Produkce ropy OPEC ve vybraném odobí

Hodný, nebo zlý OPEC?

Hlavní idea OPECu je na první pohled chvályhodná, a nestaví členské země do role hamižných obchodníků, kteří chtějí vydělávat maximum za každé situace. V praxi to však již tak růžově nevypadá. Obchod s ropou je obchod jako každý jiný, a ten kdo neprodává za maximální cenu, šidí sám sebe.

Zisky státem ovládaných ropných společností jsou pak nejvýznamnějšími zdroji státních rozpočtů, a aby mohli představitelé těchto zemí financovat všude na světě oblíbené sociální programy či obyčejný chod státu, potřebují k tomu peníze, a čím více, tím lépe. Ono to jde totiž ve státních financích velice rychle poznat, jestli prodáváte ropu za 55 dolar za barel či 150 dolarů za barel. Pokud se tedy chcete zalíbit lidu a zůstat u kormidla co nejdéle, nezbývá vám, než pořádně „kroutit“ ceny.

 

TIP Investujte do podílových fondů s vítězem testu finančních poradců, sjednejte si nezávaznou a beplatnou konzultaci

 

Moc, kterou mají nad cenou ropy země OPEC je již trnem v oku i americkým kongresmanům, kteří tyto země obvinily z kartelové dohody. Otázkou ovšem zůstává, jakým způsobem, pomineme-li zbraně, si mohou Spojené státy vymoci rozpuštění této organizace, která by měla za následek to, že by si jednotlivé země začaly navzájem konkurovat, což by, jak říkají základní tržní mechanismy, mělo vést ke snížení ceny černého zlata.

Jak z toho ven?

Jakákoliv embarga, ekonomické postihy apod. jsou v tomto směru téměř vyloučena, ropu potřebují ke každodennímu životu všichni z nás, palivem do automobilů počínaje, kelímkem od jogurtu konče. A pokud se se snad některá ze zemí rozhodla tyto kroky učinit na vlastní pěst, není pro země OPEC nic jednoduššího, než začít prodávat někomu jinému.

Nabídka ropy příliš nepřevyšuje poptávku po ní, takže zájemců tu bude vždycky dost. V tomto směru tedy nezbývá než za ropu nalézt alternativu, to už je ale také příběh psaný několik desetiletí bez významnějších výsledků. Až tedy příště pojedete k čerpací pumpě, nezbude vám nic jiného, než si zase hezky zanaříkat nad rostoucí cenou.

 

Autor: Petr Rozkošný