Odpočet úroků z hypotečního úvěru v 7 bodech

Situace na finančním trhu přeje zodpovědným rodinám, které si chtějí pořídit na hypotéku vlastní bydlení. Do kalkulace nákladů na hypotéku je nutné zahrnout i daňový odpočet z úroků, který snižuje celkové náklady na hypotéku. Podívejme se, co je dobré vědět o daňovém odpočtu v 7 bodech.
plan_04_kalkulacka_a_bryle.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Zaplacené úroky z úvěru na bydlení, kterým je řešena vlastní bytová situace, snižují daňovou povinnost. Díky splácení hypotéky se platí méně na dani z příjmů fyzických osob. Na výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění nemá splácení hypotečního úvěru žádný vliv.

1) Maximální daňový odpočet činí 300 000 Kč

Od základu daně je možné snížit zaplacené úroky z úvěru až do částky 300 000 Kč za rok. Snížení základu daně o 300 000 Kč přináší daňovou úsporu ve výši 45 000 Kč (300 000 Kč x 15 %). Skutečně se na dani z příjmu fyzických osob díky odpočtu zaplatí méně o 15 % z celkové částky zaplacených úroků z úvěru během roku.

2) Daňový odpočet je nutné prokázat

Aby mohla být daňová povinnost nižší, tak je nutné zaplacené úroky během roku finančnímu úřadu prokázat. Banky zasílají svým klientům začátkem roku potvrzení o zaplacených úrocích z úvěru na bydlení. Začátkem roku 2016 obdrží klienti potvrzení za rok 2015.

3) Roční zúčtování nebo daňové přiznání

Kdo má pouze příjmy ze zaměstnání, za toho zpravidla zpracovává daňové přiznání zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. V takovém případě je nutné mzdové účetní doručit potvrzení od banky o zaplacených úrocích z úvěru do 15. února následujícího roku. Kdo podává daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob, ten má více času. Základní termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmu za rok 2015 je do 1. dubna 2016. Daňové přiznání mohou podat dobrovolně i zaměstnanci mající pouze příjem ze zaměstnání, aby měli na všechny daňové povinnosti více času.

4) Oba manželé mohou uplatnit daňový odpočet

Jestliže jsou účastníky smlouvy o hypotečním úvěru oba manželé, tak může daňový odpočet o  zaplacené úroky z úvěru během roku uplatnit jeden z manželů nebo oba manželé rovným dílem. Když jeden z manželů nemá během roku příjmy, ze kterých je možné daňový odpočet uplatnit, tak uplatní daňový odpočet v plné výši druhý z manželů. Tato legislativní úpravu umožňuje manželům maximálně snížit daňovou povinnost o zaplacené úroky z hypotečního úvěru.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Financujte své bydlení s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

5) Žádné zdanitelné příjmy, žádný odpočet

Daňový odpočet může snížit daňovou povinnost maximálně do nuly. V případě, že vyjde za rok daňová povinnost nulová, tak daní možné z důvodu čerpání daňového odpočtu obdržet peníze od finančního úřadu zpět.

Praktický příklad

Živnostník pan Krejčí dosáhne za rok 2015 celkový příjem 414 000 Kč a výdaje má minimální, proto je uplatní 60% výdajovým paušálem. Pan Krejčí je svobodný a bezdětný a rok 2015 byl posledním, kdy splácel hypoteční úvěr. Na úrocích z hypotečního úvěru zaplatil za rok 2015 pan Krejčí 18 000 Kč. V předcházejících letech pan Krejčí odpočet úroků z úvěru uplatňoval, neboť byl zaměstnancem s nadprůměrnou mzdou.

  • Základem daně za rok 2015 je částka 165 600 Kč (414 000 Kč - (414 000 Kč x 60 %). Z důvodu uplatnění slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč je vypočtená daň nulová (165 600 Kč x 15 %) - 24 840 Kč).
  • Protože pan Krejčí nemá povinnost platit daň z příjmu, tak mu zaplacené úroky z hypotečního úvěru nemohou již snížit daň z příjmu.

6) U pronajímané nemovitosti se odpočet neuplatní

Aby mohly zaplacené úroky z hypotečního úvěru snížit daňovou povinnost, tak musí být tímto úvěrem řešena bytová potřeba občana. V praxi tak nesnižuje daňovou povinnost např. nákup chalupy, protože se jedná o rekreační nemovitost, kterou není řešena vlastní bytová potřeba. Rovněž pořízením druhé nemovitosti za účelem jejího pronájmu není řešena vlastní bytová potřeba a nelze zaplacenými úroky z hypotečního úvěru snižovat vypočtenou daň z příjmu fyzických osob.

7) Splátka jistiny daň nesnižuje

Při splnění zákonných podmínek snižují daňový základ a tím i výslednou daňovou povinnost pouze zaplacené úroky z hypotečního úvěru. Splátka jistiny úvěru nikdy daňovou povinnost nesnižuje.

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce