Pět otázek před čerpáním úvěru

18.09.2017 | Petr Gola | Spotřebitel

V některých případech může čerpání úvěru pomoci v podnikání nebo s vyřešením bytové situace, v jiných však je začátkem dlouhodobých finančních problémů. Každý úvěr je potřeba si dobře promyslet. Na které otázky je vhodné si před čerpáním úvěru odpovědět?

78364071.jpg

Každý úvěr je závazkem, současně však pomáhá řešit finanční časový nesoulad mezi příjmy a výdaji. Např. hypotéka je pro většinu lidí nutností, neboť koupit si nemovitost za hotové je téměř nemožné. Nabídka úvěrů na trhu je velmi pestrá, rozhodně se tedy vždy vyplatí důkladně prověřit veškeré nabídky jednotlivých finančních institucí. Zvláště u dlouhodobých úvěrů jako jsou hypotéky hraje každá maličkost při konečném zúčtování roli a konzultace s odborníkem pomůže na nákladech ušetřit.

 

Skutečně potřebuji úvěr?

Žádný úvěr není dobré vyřizovat v časové tísni a je vhodné provést důkladnou analýzu, zdali je úvěr skutečně potřeba. Platí to např. i u bydlení. Někteří mladí lidé uvažují o vlastním bydlení příliš brzy, tedy ještě v situaci, kdy nemají vyřešenu svoji profesní budoucnost a kdy ještě neví, kde chtějí žít. A nemají přesně specifikované parametry na vlastní bydlení. Někdy může být v těchto případech vhodnější nájemní bydlení a odložení čerpání hypotéky na dobu až budou představy o budoucnosti velmi konkrétní. Předejde se případnému rychlému ztrátovému prodeji nemovitosti od pořízení z důvodu rychlého stěhování nebo změny nemovitosti či řešení finanční situace teď s již bývalým partnerem.

 

Nelze si na danou věc brzy našetřit?

Jestliže jsme schopni na danou věc kvůli které uvažujeme o úvěru rychle našetřit, potom je vhodné s pořízením počkat a úvěr nečerpat. Z finančního hlediska se jedná o lepší řešením. V životě však nelze vždy čekat až si na nákup našetříme, řešením je v těchto případech čerpání úvěru. Typickým příkladem je řešení otázky vlastního bydlení. Správně zvolená hypotéka na kvalitní nemovitost odpovídající finanční situaci je dobrým úvěrem. Šetřit však nelze ani v dalších situacích (např. pořízení potřebného zařízení v podnikání), situaci je nutné vždy posuzovat individuálně.

 

Neohrozí měsíční splátka rodinný rozpočet?

Při čerpání hypotéky a dalších velkých úvěrů je vhodné spolupracovat s odborným poradcem. Někteří žadatelé o úvěry přeceňují své finanční možnosti a vidí budoucnost příliš růžově a podmínky finanční instituce splní jenom tak tak a měsíční splátka úvěru může být při jakékoliv rodinné finanční nepříjemnosti velký problém. Dočasná nezaměstnanost nebo snížení mzdy potom může znamenat problémy se splácením úvěru, kde na konci může být dokonce exekuce. Všechny finanční instituce si totiž své pohledávky velmi pečlivě hlídají.

 

Umíme hospodařit?

Úvěr by měli čerpat domácnosti a jednotlivci, kteří umí hospodařit, pravidelně sestavují finanční rozpočet a peněžní plánování je pro ně samozřejmostí. Čerpání úvěru je sice závažným finančním rozhodnutím, ale s dobrým řízením rodinných financí je možné i během splácení úvěru jezdit na rodinnou dovolenou, neboť domácnosti splácející úvěr se zpravidla chovají finančně zodpovědně a neutrácí za „hlouposti“.

 

Máme záložní plán?

Žadatelé o úvěr by měli mí již před podepsáním smlouvy záložní plán pro případné problémy se splácením úvěru. Železnou finanční rezervu by měli mít tedy i žadatelé o úvěr. A i když jde během let všechno dobře, tak by měli být domluveni na řešení při nepříznivých okolnostech, např. na stěhování do menšího levnějšího bytu nebo stěhování do jiného města za lepší pracovní nabídkou.