Platit nájem nebo jít do vlastního?

Většina lidí by asi bez rozmýšlení odpověděla ve prospěch vlastního bydlení i za cenu dlouhodobého zadlužení hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření, aniž by zvážila všechny možné aspekty. Obecně vžité dogma, že vlastní bydlení je lepší než placení nájmu, nemusí být pravdivé za všech okolností.

Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Platit nájem nebo jít do vlastního?

Do rozhodování o vlastním či nájemném bydlení vstupuje velmi mnoho parametrů, které mohou převážit ve prospěch nájemního bydlení. Ze všech možných jmenujme např. lokalitu, uchovanou hodnotu, věk rozhodující se osoby a jeho finanční poměry apod.

Nájemní bydlení se obecně doporučuje mladým bezdětným lidem. Důvod je prostý. Nájemní bydlení je dostupnější a zpravidla levnější. Je také flexibilnější než vlastnictví nemovitosti, což má význam zejména při stěhování se za prací či studiem. Nepřináší také náklady vyplývající z vlastnictví nemovitosti, typicky např. daň z nemovitosti či náklady na rekonstrukce a opravy, které platí pronajímatel.

Posledních několik let je trendem vlastní bydlení. Jeho hlavní výhodou je zproštění se platby nájmu a ukládání peněz do svého majetku, který má obzvláště význam v budoucnosti a ve stáří. Když nic jiného, mají majitelé jistou střechu nad hlavou, za kterou nemusí platit nájem. V lepším případě jim přináší pasivní příjem, pokud nemovitost majitelé pronajmou. Pro období důchodu je zde také možnost nemovitost prodat, nakoupit menší byt nebo jít do pronájmu menšího bytu a peníze využít k financování důchodu například pravidelnou rentou z penzijního fondu. Důležitým faktorem je také uchování hodnoty pro své potomky.

Majitel nemovitosti však musí vzít v úvahu další dodatečné náklady, které nájemník nemá. Jedná se především o náklady na opravy a údržbu nemovitosti, pojištění nemovitosti a daň z nemovitosti. Největší překážkou vlastního bydlení jsou ale vysoké pořizovací náklady, které lze uhradit většinou jen za pomocí hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření, který ale nemusí být dostupný pro nedostatečnou bonitu klienta. Splátka takového úvěru je také citelným a především dlouhodobým zásahem do domácího rozpočtu, který byste si měli vždy dobře promyslet. Na druhou stranu, část pořizovací ceny lze při splnění určitých podmínek uhradit za pomoci nízko úročených úvěrů ze Státního fondu rozvoje bydlení. V případě, že v nemovitosti bydlíte a nevlastníte jinou nemovitost lze úroky z úvěrů odečíst od základu daně a tak snížit své celkové daňové zatížení. Stát také poskytuje tzv. úrokové dotace, které opět snižují splátku úvěru.

 

TIP Spočítejte si hypotéku v naší hypoteční kalkulačce

 

Kdy tedy dát přednost pořízení nemovitosti před nájemním bydlením? O vlastním bydlení uvažujte tehdy, pokud se nájemné blíží hodnotě měsíčních nákladů na vlastní bydlení. Pokud tomu tak není, můžete zvážit koupi nemovitosti za účelem pronajímání, pokud tržní nájemné pokryje splátku hypotéky a je o pronájmy ve vaší lokalitě zájem. Ovšem pozor, v takovém případě nelze odečítat úroky od základu daně. Před cestou do banky si ale nejdříve udělejte přehled příjmů a výdajů. Pokud by výdaje včetně úvěru na bydlení balancovaly na hranici vašich příjmů, pak se možnosti vlastního bydlení alespoň prozatím vzdejte. Hypotéka za cenu, že žijete od výplaty k výplatě a jakýkoliv výkyv v příjmech může vést k problémům se splácením, se skutečně nevyplatí. Při koupi nemovitosti pečlivě vybírejte lokalitu, protože ta má do budoucna podstatný vliv na hodnotu nemovitosti a také na její prodejnost. Čím atraktivnější lokalita, tím více se vám bude nemovitost zhodnocovat, a tím více budete flexibilní. Pokud máte volné finanční prostředky, kterými chcete zaplatit část bytu a zbytek financovat úvěrem, nečiňte tak a dejte přednost 100% hypotéce. Volné peníze raději investujte. Získáte tak finanční rezervu, která vám pomůže překlenout případná nepříznivá období.

Psáno pro deník Právo

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce