Poradíme, jak se zadlužovat správně

02.11.2015 | redakce | Finanční plán
Podle statistik jsou nějakým způsobem zadluženy více než 3 miliony Čechů. Dvě třetiny mají krátkodobé úvěry nebo splátkové karty a na zbývající třetinu připadají úvěry na bydlení.
78395396.jpg
Hodiny
ZÍSKEJTE peníze navíc


S námi to dokážete


jsme na trhu již od roku 1998 a máme již

481 293 klientůZískejte řešení pravidelně získávající významná ocenění
-

Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Finanční experti zaznamenali, že platební morálka Čechů se meziročně zlepšila. Spolehlivě jsou tradičně spláceny hypotéky, ale o 4 % přibylo také lidí, kteří řádně splácejí své osobní a spotřebitelské úvěry nebo splátkové karty.

I díky institutu, jakým je bankovní registr klientských informací, se celkový objem krátkodobých dluhů ohrožených nesplacením v minulém roce snížil o 1,5 mld. Kč.

Také u nás už totiž klientům bank začíná záležet na jejich úvěrové historii. Ve vyspělých zemích lidé dokonce vyžadují, aby byly jejich osobní informace zaznamenány do bankovního registru. V případě žádosti o půjčku tak mají jistotu, že je budou potenciální věřitelé brát jako solidní klienty a nabídnou jim individuální výhody.

 

Půjčky jsou dnes v podstatě životním stylem a banky z nich samozřejmě profitují. Aby však přinášely radost i vám, je třeba se zadlužovat správně. Poradíme, jak na to:

Půjčujte si pouze na věci, které mají delší životnost než váš dluh

Podstatně lépe se vám bude splácet úvěr, jehož užitek máte stále na očích. Může jím být automobil, pračka se sušičkou nebo plazmová televize. Nerozumné je z tohoto hlediska půjčování na dovolenou nebo „šťastné Vánoce“. Požitky rychle zmizí a povinnost nepříjemných splátek přetrvává rok i déle. Zkuste na ně raději ušetřit!

Ještě lepší je čerpat úvěr pouze na hodnoty, které ho samy zaplatí, avšak to už vyžaduje hlubší znalosti. Patří sem nákupy akcií, ale i dobře promyšlený hypoteční úvěr nebo půjčka na automobil potřebný k cestě do zaměstnání. Například hypotékou snížíte jiné výdaje (na nájemné) a zároveň se částečně postaráte i o zajištění na stáří.

Vždy dobře počítejte a pročítejte smluvní podmínky věřitelů

Beze spěchu zjistěte, kolik vás bude potenciální úvěr stát, a to i včetně poplatků za jeho správu, uzavření smlouvy a dalších. Neporovnávejte přitom úrokové sazby, ale sazby RPSN a celkové množství peněz, které budete muset postupně zaplatit. Čtěte důkladně celé smlouvy.

Častým nešvarem je porovnání půjček podle toho, kolik za ně domácnost „přeplatí“. Upřednostněny pak bývají drahé úvěry, ale splácené dříve.

Můžete si vybrat také bezúročné úvěry nebo splátky bez navýšení, ale předtím prozkoumejte, třeba na internetu, zda některá společnost nenabízí příslušné zboží podstatně levněji. Pokud ano, zadlužili byste se skrytě.

A jste-li disciplinovaným klientem, směle využívejte výhodné kreditní karty, zejména takové, které mají bezúročné období až 55 dní a jsou s nimi spojeny různé slevy a bonusy.

 

Zdroje:

http://www.enthusiast.cz/9-pravidel-rozumneho-zadluzovani/

http://www.finslovnik.cz/rpsn/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Odeslat žádost o návrh VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Máte dotaz k finančnímu plánu?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz