Potíže se zneužíváním derivátů a proč se bojím další krize

Po mém nedávnem veřejném vystoupení Foreing Correspondents Club of Japan v Tokiu bylo možno se z mnohých novinových titulků dočíst o mé předpovědi příchodu další finanční krize. Nyní bych rád touto cestou vnesl do celé záležitosti trošku více světla a podělil se s vámi o to, co mi skutečně dělá starosti, tzn. problémy s deriváty.

img_221.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Před nedávnem jsem hovořil ke členům Foreing Correspondents Club of Japan v Tokiu (nezisková organizace zahrnující  novináře, diplomaty a investory, pozn. redakce) a v rámci mého vystoupení bylo zmíněno mnoho zajímavých témat. Jedním z nich byly i problémy s finančními deriváty.

(Zne)užívání derivátů pokračuje i po roce 2008

Volatilita na trzích se pro nás již stala každodenní rutinou. Hlavním a podle mě nadále přetrvávajícím důvodem ke zvýšené volatilitě je podle mne příležitostné zneužívání derivátů. Samozřejmě, ne všechny finanční deriváty jsou špatné. Při jejich správném užití mohou být pro fondy nástrojem ke zmírnění rizik, například k měnovému či úrokovému zajištění.

To, co mi dělá starosti, je užití derivátů jako nástroje ke spekulacím nebo finanční deriváty s vysokou pákou, nad nimiž nemají investoři adekvátní kontrolu. Zářným příkladem toho jsou společnosti užívající finanční deriváty ke „hře“ s komoditami, kde je docela složité určovat adekvátní ceny.

Například letecká společnost může začít užívat futures na ropu k zamezení rizika zvyšující se ceny ropy, což je ovšem  potencionálně riskantní operace. Zneužití těchto finančních instrumentů přispělo významnou měrou ke globální finanční krizi roku 2008. Jejich užívání však pokračuje dodnes a celková hodnota derivátů se na konci roku 2010 odhadovala na 600 bilionů USD, což je desetkrát více než kolik činí globální hrubý domácí produkt.

 

TIP Investujte do podílových fondů s vítězem testu finančních poradců, sjednejte si nezávaznou a beplatnou konzultaci

 

Volatilita, jediná jistota

Takové množství derivátových instrumentů sázejících v rozdílných směrech v kombinaci s jejich nedostatečnou znalostí a regulace je pak výsledkem volatility na takových úrovních, jaké můžeme v těchto dnech pozorovat.

S přihlédnutím k nepředvídatelným situacím, které nám trhy postupně odkrývají, se pak může stát, že budoucí výkyvy trhů budou podstatně větší než ty zaznamenané v minulosti, což by mohlo investory od akcií odradit, což by byla škoda, protože jedna analýza vedle druhé ukazuje, že v dlouhodobém horizontu vykazují akcie nejvyšší zhodnocení.

Nemůžeme tedy určit čas ani míru další korekce, jedinou známou je v tuto chvíli zvýšená volatilita. Co se finanční krize z roku 2008 týče, bylo již identifikováno několik spouštěcích faktorů. Mezi nimi dříve nevídaná velikost bankovních institucí a nedostatek regulace. Je tedy povzbudivé pozorovat zástupce politické scény pracovat na globálních regulačních standardech. Dokud však ale nebudou aplikovány, nemůžeme si dovolit ignorovat riziko příchodu další krize.

Naděje umírá poslední

Ale jak říká jedno staré anglické přísloví „doufej v nejlepší a připrav se na nejhorší“. S každou krizí se nám naskýtají báječné investiční příležitosti, proto také pokračujeme v dlouhodobých investicích do společností, jejichž cena se nám zdá být podhodnocená. Společnosti mají silný fundament a potencionál k růstu, a k tomu všemu navíc i schopnost ve špatných časech odolávat poklesům trhu.

Tento postup se nám dlouhodobě osvědčuje, chrání naše investice před zvýšenou volatilitou, což by měla potvrdit i další případná korekce na trzích.

© Copyright 2011 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Frangklin Templeton Investments z blogu Marka Mobia.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz