Praktický návod na splnění snů

Sny nás všech jsou víceméně podobné, touha po lepším bydlení, zaopatření našich potomků, cestování. To jsou věci, o kterých sní snad každý, jen hrstka z nás si však své sny naplní, nebo se jim alespoň přiblíží. Cesta ke splnění našich snů přitom není tak dlouhá a strastiplná, jak se může na první pohled zdát ...

plan_04_kalkulacka_a_bryle.jpg

Praktický návod na splnění snů

Nepřítel č. 1 - My sami

Největším nebezpečím pro selhání na cestě ke splnění našich cílů jsme paradoxně my sami. Většina lidí nikdy neabsolvuje exotickou dovolenou, nekoupí si větší byt či dům, protože se o to jednoduše ani nikdy nepokusí. Vzdát se, je nejsnadnějším řešením pro každého z nás, ovšem také tím nejméně přínosným. Přitom každý z nás v sobě má potencionál pro to, abychom naše sny mohli uvést v realitu. Čtěte také Dvě třetitny Čechů žije bez rodinného rozpočtu

Nepřítel č.2 - Peníze

Pro to, abychom mohli udělat svůj život pohodlnějším a zábavnějším potřebujeme dostatečné množství peněz, přičemž ty zatím vyděláváme v zaměstnání, podnikání, či méně často pronájmem či obchodováním s cennými papíry. A ať už pomocná síla někde v továrně, státní zaměstnanec, či manažer, většina lidí má, ač někdy překvapivě, potíž se svým příjmem vyjít.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, spravujte své finance s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich finančních možností kliknutím zde

 

Zčásti je to díky zvyšování životního standardu, kdy řadoví zaměstnanci většinou jezdí v automobilu domácí výroby, a manažeři v automobilech západních značek. Zčásti za to může také rostoucí nehospodárnost při nakládání s penězi. Ovšem hezky od začátku, jaké jsou vaše finanční možnosti si můžete zjistit vyplněním níže uvedených tabulek.

Příjmy
Čistý příjem ze zaměstnání
Čistý příjem z podnikání
Ostatní čísté příjmy
Příjmy celkem

 

Výdaje
Nájemné / hypotéka
Ostatní náklady na bydlení
Jídlo a prostředky denní hygieny
Doprava
Telefon, internet, televize
Koníčky, školné
Platby finančních
prostředků
Životní pojištění
Pojištění nemovitosti
Pojištění domácnosti
Povinné ručení
Havarijní pojištění
Penzijní připojištění
Stavební spoření
Spořicí účty
Podílové fondy, akcie
Splátky úvěrů
Výdaje celkem

 

Jsou vaše příjmy větší než výdaje? Pokud ne, řešte podobu svého rodinného rozpočtu co nejdříve! Pokud ano, pojďme se podívat, zda-li vám volné měsíční prostředky v aktuální výši pomohou dosáhnout vašeho cíle.

 

Název cíle Počet měsíců do splnění Volné měsíční prostředky Cena cíle
1.
2.
3.

 

Vynásobíte-li počet měsíců a volné měsíční prostředky, je tato částka rovna nebo vyšší ceně vašeho cíle? Bravo! Nestojí vám nic v cestě. Je tato částka menší? Pak máte na výběr dvě, respektive tři možnosti:

  • Odložit splnění svého cíle.
  • Zaplatit svůj cíl úvěrem.
  • Navýšit volné měsíční prostředky tak, abyste si svůj cíl mohli splnit v požadovaném čase, nebo jen nepatrně později.

Nejsnazší je samozřejmě druhá varianta a většina lidí se k ní skutečně přikloní. Jenže, pokud již teď nedosahují vaše volné měsíční prostředky potřebné hodnoty, abyste si mohli splnit své cíle, jak bude tato částka (volné měsíční prostředky) vypadat po zatížení splátkou spotřebitelského úvěru? Budou pak vaše příjmy stále větší než výdaje?Opravdu si chcete svůj cíl splnit za cenu čerpání spotřebitelského úvěru s úrokovou sazbou mezi 9 % - 15 %, i více? Čtěte také Jak zkrotit dluhy

Cesta vede přes výdaje

Pro váš rodinný rozpočet i vaše duševní zdraví nejpřijatelnější variantou je poslední z navržených přístupů. Kde ovšem tyto peníze vzít? Jistě jste si všimli těch barevných řádků v tabulce s výdaji. To jsou výdaje, jejichž snížení nemusí snížit míru vašeho pohodlí.

Volbou správného telefonního tarifu můžete měsíčně ušetřit až stovky korun, aniž byste museli volat méně. Výběrem levnějšího povinného ručení můžete ušetřit stovky korun ročně, aniž by byla snížena hodnota vašeho zajištění. To samé platí pro životní pojištění, tady může jít rovněž výše měsíční úspory do stovek korun měsíčně.

Pokud celou věc velmi zjednodušíme, a snížíme platby za telefon a finanční produkty o 50 %, jak vysoká je nyní částka, kterou jste schopni měsíčně ušetřit? O kolik měsíců vás to přiblížilo ke splnění vašeho cíle? Není tato doba zajímavější než ta, kterou jste vypočetli před snížením plateb za telefon a finanční produkty?

Tím ovšem otázka plnění našich cílů nekončí. Přemýšleli jste někdy o tom, že nemusí být zrovna nejlepší nápad brát si půjčky s úrokovými sazbami 9 % a výše, a zároveň nechat ležet peníze ladem na stavebním spoření, které vám ročně vynese daleko méně, než oněch 9 %? Splění snů není tak těžké, chce to jen zacházet jinak se svými penězi.

Nevíte, jak si udržet kontrolu nad rodinným rozpočtem a finančními cíli? Sestavte si finanční plán. Nevíte, jak na to? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.


Autor: Petr Rozkošný