Při korekci na trzích si zachovejte chladnou hlavu (1)

08.09.2015 | Mark Mobius | Investování

Světové trhy zažily koncem léta propad, za jehož původce se mimo jiné označují obavy ze zpomalujícího růstu Číny a z dopadu možného zvýšení úrokových sazeb v USA na podzim tohoto roku. Bez ohledu na to si ale myslíme, že je důležité dát si tyto korekce do souvislostí, uklidnit se a vydat se hledat nové příležitosti.

investovani_03_noviny_a_graf.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Nemůžeme s jistotou říci, jestli se už propad zastavil anebo bude ještě pokračovat, ale chtěli bychom zdůraznit, že mnoho světových trhů nezažilo výraznější korekci již spoustu let. Jednotlivé trhy, jako je například Rusko nebo Brazílie, se sice v tomto roce propadly o více než 30%, ale mnoho dalších takové ztráty nezaznamenalo, a nemůžeme proto automaticky mluvit o medvědím trhu. Špatná nálada a nejistota na trzích ale převládá a nebylo by proto překvapením, pokud by před budoucí stabilizací trhy ještě poklesly. Pravdou také je, že během posledních asi dvaceti let zaznamenal náš tým celkový nárůst volatility na všech trzích – akciových, dluhopisových i trzích komodit. Podle nás je to tím, že využívání derivátů v čím dál větší míře a silný vliv měnících se vládních politik ještě umocňuje exponenciální nárůst zpráv šířících se internetem.

Věděli jsme, že valuace na mnohých trzích a v četných odvětvích se stávají docela drahými, a proto nás pokles trhu tolik nepřekvapil. Zejména v Číně nám bylo jasné, že domácí A-share trh podléhal silným spekulacím, které jej za podpory vlády vynesly do neudržitelných výšin za rekordně krátkou dobu. Po nevyhnutelném pádu nyní čínští investoři oplakávají své ztráty a vláda se snaží oživit zkolabovaný trh.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Centrální banka Číny v tomto týdnu od listopadu již popáté snížila sazby a zároveň i míru povinných rezerv. Bohužel pokud se peníze, které se už v systému nacházejí, nevracejí na trh, ani centrální bankéři mnoho nezmůžou. Není to jen tím, že lidé ztratili důvěru v trh kvůli různým bezpečnostním opatřením, ale i tím, že banky nezačaly více půjčovat. Centrální banka však doufá, že nedávné kroky přeci jen peníze z bankovního systému uvolní.

Mé doporučení v takovéto situaci je: Nebojte se nakupovat, když všichni ostatní prodávají, ale mějte na mysli, že nejlepší čas k nákupu je po tom, co už všichni prodali. To se ale lehce řekne.

Býci, medvědi a příležitosti

Ačkoliv je pokles trhů pro investory bolestivý, díváme se na něj jako na příležitost. Hledáme dobré ceny a čekáme, až nastane oživení.

Studuji akciové trhy v rozvojových zemích a zjistil jsem, že býčí trhy mají celkově tendenci trvat déle, než trhy medvědí, a že medvědí trhy mají tendenci růst procentuálně více, než o kolik během medvědí fáze klesly. Samozřejmě z toho, jak se trhy v minulosti chovaly, nelze usuzovat, že se budou chovat stejně i v budoucnu, ale podle mě je třeba uvažovat dlouhodobě a své investice v průběhu času rozložit. Investovat, když je výhled chmurný vyžaduje odvahu, ale je to často ta nejlepší doba, kdy můžete najít dobré akcie za dobrou cenu. Pokud ovšem víte, které to jsou.

Jak již bylo řečeno, využíváme korekce trhu podobné dnešním k tomu, abychom opatrně a pečlivě vybrali akcie do svých portfolií. V současné době máme největší zájem především o akcie spotřebitelsky orientovaných společností v Číně a dalších rozvíjejících se trzích, protože tam očekáváme dlouhodobý růstový trend.

Náš pohled na Čínu se nezměnil

I přes současnou volatilitu na trhu považujeme dlouhodobý výhled Číny za dobrý. Nedávná korekce pro nás není začátek nějakého ekonomického nebo tržního kolapsu, a zcela jistě nemění náš pohled na investování v této zemi.

Zde bych rád uvedl některé reformní kroky, jež považujeme za cestu správným směrem:

-          Pokračující úsilí ve snaze snížit závislost ekonomiky na exportu a investicích a snaha více se zaměřit na domácí spotřebu podpořenou rychlým růstem mezd.

-          Plány na vypořádání se s nadbytečnou kapacitou na trzích a na podporu otevřeného, férového a transparentního trhu jsou dobrým předpokladem pro zvýšení dlouhodobé ziskovosti státních firem. Přestože jejich reforma neprobíhá zrovna rychle, očekáváme postupné zlepšování.

-          Věříme, že více komerčně zaměřený přístup managementu státních firem bude mít pozitivní dopad. Nedávno jsem hovořil s manažerem významné čínské ropné společnosti a dozvěděl jsem se, že implementují systém, ve kterém bude plat managementu svázán s výkonem firmy. To je přesně to, co hledáme, a vnímáme velmi pozitivně.

-          Politika monetárního uvolňování v Číně, eurozóně a Japonsku pomáhá finančnímu systému a podporuje udržitelnost dluhu.

Centrem pozornosti v Číně je zpomalující růst jejího HDP. Důležité je ale uvědomit si, že ačkoliv tempo růstu klesá, dolarové přírůstky se zvětšují. Když byl v roce 2010 růst Číny asi 10%, ekonomika vyrostla o 844 mld. USD. Když byl ale v roce 2013 růst 7,7%, ekonomika vyrostla o 986 mld. USD. Rád bych také zdůraznil, že vzhledem k její velikosti zůstává 7% stále velmi slušné číslo.

Nedávno jsem v Číně navštívil obří obchodní centrum, pod názvem „Světové centrum nového století v Chengdu“. Na ploše více než 1,7 milionu metrů čtverečních se rozprostírají kanceláře, obchody, více než 800 hotelových pokojů, kluziště a vodní park s umělou pláží a umělým sluncem. Během mé návštěvy bylo centrum plné lidí a hotelové pokoje taktéž. Potvrdilo mi to nedávno zveřejněné údaje o maloobchodu v Číně, jež jsou stále působivé. Důležitější však je, že vzhledem k vysoké ceně vstupného do téměř plného aquacentra (asi 25 USD), a čilému ruchu v obchodním centru je zjevné, že nákupní možnosti obyvatelstva jsou dobré.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/08/27/on-market-corrections-and-keeping-a-calm-head/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz