Příběh Číny i přes pokles trhu pokračuje

27.06.2015 | Mark Mobius | Investování
Asi před půl rokem jsem byl často tázán na čínský trh, jenž v tu dobu rostl. Ačkoliv se zdál být v býčí fázi, a měl jsem pocit, že by mohlo dojít k jeho větší korekci, krátkodobý pokles by z dlouhodobého hlediska nepředstavoval problém. Od poloviny června však čínská domácí burza, měřená pomocí Shanghai Composite indexu, ztratila asi 30%, zatímco Hong Kong Hang Seng index se propadl z květnových výšin asi o 20%. Vyvstala tedy otázka, kdy se pokles zastaví. Vzhledem k současné nejistotě panující na trzích nemohu sice odhadnout, co bude dál, ale v Templeton Emerging Markets Group věříme, že se propad čínského trhu blíží konci, a že investiční situace Číny zůstane dlouhodobě nadále zajímavá.
investovani_10_cina.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Co způsobilo výprodej?

Myslím si, že příčiny nedávné paniky na čínském trhu jsou tři. Zaprvé, v průběhu minulého roku čínský trh velmi rychle vyrostl a začal překonávat mnohá měřítka, což přimělo některé investory k tomu jej opustit. Zadruhé, proběhlo velké množství prvních veřejných nabídek akcií (IPO), o které byl velký zájem a byly proto velmi ziskové. Tyto IPO v některých případech vyrostly až o 40% a vedly k vlně dalších nových emisí, což způsobilo odliv peněz ze zbytku trhu. Zatřetí, v minulém roce došlo k propojení Šanghajské a Hongkongské burzy, jež umožnilo přeshraniční toky mezi pevninskou Čínou a hongkongskými trhy. Problémem tohoto spojení bylo ale to, že zatímco se finanční toky přesouvaly na jih do Šanghaje, domácí čínští investoři nebyli od začátku vedeni k tomu směřovat své finance do Hongkongu, což vedlo k rozdílným tokům a výkonu na obou trzích.

Z mého pohledu je tak příčina nedávné korekce čínského trhu prostá - přílišná euforie.

Čínská vláda si byla situace na trhu již nějakou dobu vědoma a snažila se proto při obchodování omezit nebo alespoň kontrolovat využívání páky některých jeho účastníků. Nyní se snaží trh stabilizovat a zastavit pokles pomocí dalších opatření, u nichž se zdá, že mají účinek přesně opačný. Patří mezi ně například omezení prodávat akcie po dobu šesti měsíců pro investory, jež vlastní více než 5%, koordinované přísliby kupovat akcie hlavními čínskými brokery a zrušení plánovaných IPO. Tyto kroky pochopitelně zvýšit důvěru investorů nepomáhají, a protože trh i v tomto týdnu klesal, bylo obchodování mnohých čínských akcií pozastaveno.

To způsobilo ještě více nejistoty a obav, protože nyní si mnozí investoři zřejmě myslí, že pokud vláda přistoupila k těmto krokům, musí být situace vážná, a měli by proto radši odejít. Z mého pohledu měla vláda možná nechat trh svému osudu, a neuchylovat se k dalším zásahům, které mohou ztráty ještě urychlit.

Myslím si, že dopad na sentiment investorů v Číně má i situace v Řecku, protože investorům je dění ve světě známo a zejména mezinárodní investoři jsou vlivem situace v eurozóně velmi neklidní. Mnoho z nich si proto každý krok dvakrát rozmyslí a raději tak sedí na svých aktivech a čekají, až období zvýšené volatility pomine. Toto čekání ale většinou trvá příliš dlouho a z toho důvodu přichází o možnost účastnit se dění na trhu. Měli by si proto dávat dobrý pozor, aby jim tento negativní postoj nezůstal.

Naše strategie: Čekání na ceny

Protože už v Číně investujeme, naší strategií nyní je počkat, dokud nebudou ceny natolik zajímavé, že bude čas začít hledat další dlouhodobé příležitosti. Některé z akcií se těmto cenám již blíží, ale dna jsme pravděpodobně ještě nedosáhli. Dobrou zprávou je, že na základě minulých studií, mají tyto medvědí trhy (já jej považuji za medvědí) tendenci netrvat dlouho, a když přijde oživení, bývá z hlediska procent vyšší.

Myslím si, že se v případě Číny blížíme k bodu zvratu. Měli bychom se dočkat alespoň krátkodobého skoku, a investoři, kteří trh neopustili již dříve, jej k tomu mohou využít. Dokud se trh nakonec nezotaví, neměl by růst ani klesat, za předpokladu, že valuace budou dobré.

Z našeho pohledu je příběh Číny jednotný. HDP stále roste dobrým tempem a pro nás představuje důležitý světový trh, jehož dění se v dlouhodobém horizontu chceme účastnit. Je sice pravdou, že růst z dřívějších hodnot přesahujících 10% zpomalil, ale stále je to velká, rychle rostoucí ekonomika, u které jsem si jisti, že investování do ní má smysl. Pokud je to navíc možné za nižší ceny, tím lépe.

 

© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/07/09/story-of-china-still-intact-despite-market-downturn/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz