Proč je důležitý finanční plán

Finanční plán je v dnešní době nedílnou součástí nejen mladých začínajících rodin, které mají celý svůj život (i ten finanční) před sebou, ale každého, kdo nechce ponechávat nic náhodě a chce se připravit na důležité životní situace a být finančně v pohodě za jakékoliv situace.

plan_12_kalkulacka.jpg
Hodiny
ZÍSKEJTE peníze navíc


S námi to dokážete


jsme na trhu již od roku 1998 a máme již

481 293 klientůZískejte řešení pravidelně získávající významná ocenění
-

Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Proč je důležitý finanční plán

Co to ale je finanční plán konkrétně? Z čeho všeho se skládá? Jak se připravuje? Proč je důležité ho mít? Co říct a to neříct svému finančnímu poradci?

Velmi zjednodušeně se dá říct, že finanční plán je jakási cesta nebo mapa, která vás bezpečnou cestou dovede k vašemu cíli. Finanční plán je složen z cílů klienta, ze zdrojů financování, ze zabezpečení a z konkrétních produktů. Cílem v tomto případě může být například koupě nového domu pro svou rodinu, spoření pro děti na financování vysoké školy, vytváření si finanční rezervy na důchod, zhodnocování volných finančních prostředků, krytí rizik a podobně. Důležité však je to, že cíl je vždy jen to, co klient doopravdy chce a je to z jeho pohledu reálné.

Zdroje financování finančních cílů

Když známe cíle, které s námi klient chce řešit potřebujeme znát i zdroje, které použijeme k financování těchto cílů. Pokaždé říkám klientovi, že je to jako u doktora. Finanční poradce potřebuje znát detailně finanční stránku svého klienta, stejně jako doktor potřebuje znát neduhy, které pacienta trápí a jestli není na něco například alergický.

Zdroje, které potřebuje finanční poradce znát, jsou již vybudovaný finanční majetek (naspořené peníze v bance, stavební spoření, peníze ve fondech, majetek určený aktuálně k prodeji apod.) a příjmy domácnosti spolu s výdaji. Pokud bych něco z toho klient opomenul, uvedl nesprávně nebo nechtěl sdělit vůbec, poradce není schopný připravit finanční plán přesně na míru a mohlo by to mít za následek nesplnění některých požadovaných cílů nebo nepřesně vypočítaný způsob, jak jich dosáhnout.

Zabezpečení majetku

V další řadě zabezpečíme klientovy příjmy a již vybudovaný finanční majetek, aby to v případě nenadálé události neohrozilo právě cíle klienta.

Uvedu příklad. Tříčlenná rodina s hypotékou 2 miliony korun spoří pro syna na financování vysoké školy a oba si spoří na důchod. Otec přináší do rodiny podstatnou část peněz, protože manželka je na mateřské dovolené. Rodina se rozhodne ušetřit a nechce mít hypotéku krytou pro případ např. ztráty zaměstnání, léčení úrazu, úmrtí nebo invalidity. Hlavní živitel utrpí úraz v zaměstnání a stane se trvale invalidním. Z čeho budou platit hypotéku? Co spoření pro syna a spoření na důchod? V případě dobře sestaveného finančního plánu jim to pokryje pojistka, která je na takové nepříjemné události právě připravená.

Jdeme do finále

Poslední přichází na řadu konkrétní výběr produktů, které použijeme pro splnění cílů klienta. To je v celém finančním plánu velmi důležitá fáze, protože zde můžeme klientovi například ušetřit značné peníze. Pokud budu třeba řešit již zmíněné zabezpečení hypotéky, můžu vybrat tu nejlevnější pojistku na trhu (pochopitelně s dostatečným krytím), protože peníze v ní se nespoří, ale spotřebovávají se na krytí rizika. Pokud řešíme financování bydlení, najdeme nejlevnější hypotéku na trhu, můžeme někdy ušetřit vstupní poplatek za zpracování hypotéky a podobně.

Kvalitní poradce navíc dá svému klientovi vybrat a neomezí své řešení pouze na jeden produkt, ale vybere například dvě nejlevnější pojistky a dá k nim nezaujatý komentář, aby si mohl zákazník dobře vybrat. Pokud klient neví co si zvolit, je dobré dát na radu odborníka.

Proč je dobré mít svůj osobní finanční plán

Je to z toho důvodu, že finanční plán vám pomáhá splnit si vaše finanční cíle, vybere vám na míru šité produkty a dopředu počítá i s možnými nepříjemnými událostmi a připravuje klienta na to, jak je finančně v pohodě zvládnout. Velmi důležité je i to, že v případě finančního plánu máte svého finančního poradce jako rodinného doktora přes peníze a stará se vám o všechno: o hypotéku, pojistky, spoření nebo třeba investice. Zná velmi dobře vaši situaci, zná veškeré souvislosti a hlavně se o vás stará v průběhu času. Setkáváte se s ním pravidelně a neustále svůj finanční plán aktualizujete.

Finanční plán aktualizujete buď podle měnící se finanční situace (ať již směrem nahoru nebo dolů) a nebo s dalšími událostmi, jako je například narození dalšího potomka, dědictví a jiné. To vše může totiž velmi podstatně ovlivnit vaše dřívější cíle, popřípadě vám spolu s těmito událostmi přibudou nové cíle. Například spoření pro druhé dítě a jeho zabezpečení.

Dost často dostávám i otázku: „Od kdy je dobré si svůj finanční plán nechat sestavit?“ Odpověď je vcelku jednoduchá. Od té doby, kdy je člověk ekonomicky aktivní a vydělává peníze. To znamená buď od té doby, kdy jde do zaměstnání a nebo od doby, kdy ještě chodí do školy, ale pravidelně si přivydělává peníze na brigádě nebo má prostě pravidelný zdroj příjmů. A na druhou stranu nikdy není pozdě nechat si vypracovat finanční plán.

Všechny čtyři zmíněné části finančního plánu (cíle, zdroje financování, zabezpečení a finanční produkty) jsou navzájem provázané a v logické návaznosti. Nemá smysl klientovi nabízet nějaké produkty, pokud nevíme, jestli už je třeba nemá a nebo jestli mu vůbec řeší jeho situaci. Je nelogické sestavovat pojistky na krytí rizik, pokud neznáme finanční situaci rodiny a jejich příjmy a neznáme tak výši pojistných částek, které potřebují mít zajištěné. Je také riskantní řešit cíle klienta bez dostatečného zabezpečení. Pokud nebudeme myslet na neočekávané události, které mohou v životě nastat, může nám to splnění cílů buď oddálit a nebo úplně zastavit. Právě z těchto důvodů je dobré mít sestavený svůj individuální finanční plán a mít ho pravidelně aktualizovaný.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Odeslat žádost o návrh VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Máte dotaz k finančnímu plánu?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz