Proč je příjem z pronájmu tak výhodný?

Hypotéku si dnes někteří žadatelé nevyřizují kvůli řešení vlastní bytové potřebě, ale za účelem koupě bytu či domu, který budou pronajímat. Jedná se o oblíbenou finanční investici. Příjem z pronájmu může mít přitom každý, tedy i živnostník, předčasný důchodce nebo předdůchodce. Jaké výhody přináší příjem z pronájmu?
02H78606__1_.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

O úspěchu příjmu z pronájmu rozhoduje řada aspektů, např. lokalita nemovitosti, vybavenost nemovitosti, ale i zvolené parametry hypotéky. Při čerpání hypotéky na nemovitost, která bude sloužit k pronájmu, je potřeba počítat s tím, že nelze v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně uplatnit odpočet zaplacených úroků během roku.

 

Neplatí se sociální a zdravotní pojištění

Z příjmu z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu se neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Zdanění příjmu z pronájmu je tedy nižší než zdanění příjmů ze závislé činnosti dle § 6 zákona o dani z příjmu nebo příjmů ze samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o dani z příjmu.

 

Nižší daňová sazba

Lidé s vysokými příjmy musí platit i 7% solidární daň. Solidární dani však podléhají pouze příjmy nad limit (za rok 2017 je to částka 1 355 136 Kč) ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti. Z příjmu z pronájmu se solidární daň neplatí. Základem daně pro výpočet daně z příjmu u zaměstnanců je superhrubá mzda, tedy hrubá mzda zvýšená o povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance (v souhrnu 34 %). Efektivní daňová sazba je tedy po vyčerpání slevy na poplatníka 20,1 % (1,34 x 15 %). Efektivní sazba daně z příjmu pronájmu je vždy 15 %.

 

Příjem z pronájmu může mít i předčasný důchodce či předdůchodce

Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem, ze kterého se platí sociální pojištění. Pokud takový příjem mají, tak jim předčasný důchod nenáleží. Protože se z příjmu z pronájmu neplatí sociální pojištění, tak lze v praxi pobírat předčasný důchod a příjem z pronájmu bez finančního omezení. V předdůchodu jsou při splnění zákonných podmínek čerpány vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření, proto lze v předdůchodu mít libovolné příjmy, tedy i příjem z pronájmu.

 

Penzisté často neplatí žádné daně

Velmi výhodný je příjem z pronájmu pro penzisty. V daňovém přiznání uplatní i penzisté základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Do ročního základu daně ve výši 165 600 se tak neplatí daň z příjmu. Protože výdaje u pronájmu je možné uplatnit 30% výdajovým paušálem, tak lze mít mimo státní důchod roční příjem z pronájmu až ve výši 236 700 Kč a neplatí se nic na dani z příjmu. Roční výdaje totiž činí 71 010 Kč (236 700 Kč x 30 %) a základ daně po zaokrouhlení na stokoruny dolů je následně 165 600 Kč. Vypočtená daň z příjmu je následně 24 840 Kč a při uplatnění slevy na poplatníka je daňová povinnost nulová. Přestože vyjde daň z příjmu fyzických osob 0 Kč, tak je nutné daňové přiznání na finančním úřadu včas odevzdat.

 

Odolnost vůči inflaci

Většina pronajímatelů má smluvně ošetřeno zvýšení nájemného v závislosti na vývoji inflace. Zvyšování nájemného je tedy operativní a inflace nesnižuje čistou výnosnost. Zvýšení hrubé mzdy v závislosti na zvýšení inflace je mnohem složitější.

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce