
Podmínky užívání
Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie
Pravidelný měsíční příjem z nájmu je velmi oblíbený. Výhodou je nižší zdanění oproti příjmům ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Na co si však dát pozor s ohledem na výpočet důchodu?
S námi to dokážete
jsme na trhu již od roku 1998 a máme již
481 293 klientů
Získejte řešení pravidelně získávající významná ocenění |
|
-
|
|
Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný |
|
-
|
|
-
|
Z příjmů z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu se neplatí sociální a zdravotní pojištění, proto je zde výhodný daňový režim. Neplacení zdravotního pojištění z nájmu však znamená, že je nutné mít vyřešen pojistný vztah u zdravotní pojišťovny. Pokud není pojistný vztah vyřešen, tak je nutné si platit měsíční zdravotní pojištění v letošním roce jako OBZP ve výši 1 485 Kč.
Paní Černá je v předčasném důchodu a má pravidelný měsíční příjem z nájmu ve výši 7 000 Kč. Protože se z příjmů z nájmu neplatí sociální pojištění, tak lze mít tento příjem i během pobírání předčasného důchodu. Předčasný důchodce totiž nemůže mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem, ze kterého vzniká povinnost platit zdravotní pojištění. Paní Černá je státním pojištěncem a zdravotní pojištění za ni platí stát.
Paní Procházková má pravidelný měsíční příjem z nájmu ve výši 50 000 Kč ze zděděných nemovitostí. Vzhledem k vyššímu pravidelnému příjmu z nájmu již paní Procházková nepracuje. Paní Procházková nesplňuje žádnou ze zákonných podmínek, aby zdravotní pojištění za ni platil stát. Paní Procházková si musí sama platit zdravotní pojištění jako OBZP v měsíční částce 1 485 Kč.
Příjmy, ze kterých se neplatí sociální pojištění nemají vliv na důchodové nároky. Takový příjem tedy nezvyšuje státní důchod (ať už starobní důchod, invalidní důchod nebo pozůstalostní důchod) a pokud v takovém období není jiný příjem, ze kterého se platí sociální pojištění nebo se dané období nehodnotí jako náhradní doba pojištění, potom se toto období nezohledňuje do doby pojištění pro důchodové účely.
Občané s vyššími příjmy z pronájmu nemovitosti by měli počítat s tím, že tento příjem jim státní důchod nezvýší a této skutečnosti přizpůsobit vlastní zajištění na důchod formou vybraných finančních produktů. Pro přiznání státního důchodu je nutné získat potřebnou dobu pojištění, v roce 2017 je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 33 let. Při dlouhodobém období s příjmy pouze z pronájmu může být problém se získáním potřebné doby pojištění pro přiznání starobního důchodu. Potřebná doba pojištění je nutná i k získání invalidního důchodu, kde se liší potřebná doba liší dle věku. Vždy je tedy dobré si hlídat dobu pojištění, aby mohly být státní důchody přiznány a případě si platit dobrovolné důchodové pojištění.