Ranní komentář pro 22.12.2011

V první fázi dne oslabení, potom postupné stoupání nad hladinu - to byl včerejší den na amerických akciových trzích. Vzhledem k tomu, že závěr byl optimistický, dnešní začátek v Evropě nebude jiný (DAX začíná růstem o 1,2%).

Cyrrus.gif

Investoři si na jedné straně chtějí na poslední chvíli vylepšit letošní bilanci, na straně druhé, se obávají mnoha rizik, která jsou na trhu přítomna - tím asi nejakutnějším je hrozba snížení francouzského a následně i EFSF ratingu ze strany S&P.

Svůj záměr vstoupit na americký akciový trh, pravděpodobně Nasdaq, včera oznámila česká antivirová společnost Avast Software. Prozatím není známo příliš podrobností, pouze to, že úpisem svých akcií chce získat 200 mil. USD, není však znám ani počet akcií ani jejich ocenění a ani podrobnější časový rozvrh připravované emise. Manažery emise budou UBS a Deutsche Bank. Částečně půjde o prodej stávajících akcií, částečně o emisi nových. IPO této společnosti není bleskem z čistého nebe, již delší dobu se o primární emisi mluví, nyní se Avast zřejmě snaží využít současné vlny IPO internetových společností (Zynga, LinkedIn, Groupon..), ovšem z našeho pohledu není  sektor antivirových programů svým způsobem podnikání srovnatelný s oblastí sociálních sítí. Proto očekáváme střízlivější ocenění akcií oproti vysoko oceněným technologickým IPO poslední doby, ovšem toto by naopak mohlo zvýšit zájem investorů o tuto emisi. Avast tímto oznámením předběhl další českou antivirovou společnost AVG Technologies, u které se spekulace o IPO také vedou již několik let, ovšem zatím konkrétní kroky nepodnikla. Podle dostupných informací dosáhly loňské tržby Avastu více než 1 mld. Kč a čistý zisk dosáhl 839 mil. Kč. (Ondřej Moravanský)

Poté, co Fortuna Entertainment Group v létě vstoupila do hazardního segmentu loterií, aby konkurovala majoritní Sazce, oznámil právě tento loterijní gigant, že je jeho záměrem naopak posílit v oblasti sportovních sázek, kde je jeho podíl vcelku mizivý, pouze v jednotkách procent. Sazka se podle svých slov bude snažit tento podíl zvýšit na dvouciferný. Trh se sportovními sázkami nyní ovládají vedoucí Tipsport a právě Fortuna. Prozatím však tyto informace považujeme pro akcie Fortuny za neutrální. (Ondřej Moravanský)

Dnes očekáváme:

V USA budou zveřejněna konečná čísla HDP za 3Q2011 (14:30), kromě toho Chicago Fed (14:30), tradiční žádosti o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden (14:30), index ekonomického sentimentu univerzity v Michiganu (15:55) a předstihové indikátory spolu s cenami domů (16:00). V Itálii se bude po poledni v Senátu hlasovat o úsporném balíčku premiéra Montiho, jiný Ital, Mario Draghi, bude od 17:00 pořádat tiskovou konferenci po zasedání Evropského výboru pro systémové riziko.