Ranní komentář pro 23.12.2011

Včerejší obchodování v USA bylo opět ve znamení růstu, zasloužila se o to převážně pozitivní makrodata.

Cyrrus.gif

Byla sice zveřejněna třetí revize amerického HDP za 3. kvartál, která vykázala zhoršení oproti původním odhadům (růst 1,8% oproti 2,0%), nicméně pozitivně na trhy zapůsobil zejména další pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti, narostla naopak spotřebitelská důvěra měřená indexem Michiganské univerzity, nad očekávání pozitivně dopadly také tzv. předstihové ukazatele. Index S&P500 narostl o 0,83%, Dow Jones +0,51%, Nasdaq +0,83%.

Podobně v pozitivním duchu se neslo obchodování v noci na dnešek v Asii, při zavření japonských trhů z důvodu svátku si připsal např. korejský index Kospi růst celkem 1,07%.
Podobně pozitivní je i dnešní obchodování v Evropě, krátce po zahájení obchodování roste německý index DAX o 0,80%, tj. pohybuje se v okolí 5900 bodů. Optimismus je tažen zejména pozitivním očekáváním před dnešními makrodaty v USA.


Podle odhadů maďarské centrální banky by měly být náklady bank spojené s dohodou o možném zvýhodněném splácení úvěrů v cizích měnách pro maďarské subjekty nižší, než bylo dříve odhadováno. Při zveřejnění dohody v polovině prosince se odhadovaly celkové náklady pro bankovní subjekty (včetně Erste) ve výši přibližně 600 mld. HUF, nynější odhad centrální banky se pohybuje kolem 325 mld. HUF. Tento odhad, pokud bude naplněn, samozřejmě vnímáme pro bankovní subjekty jako pozitivní zprávu.


Americké federální úřady, resp. Ministerstvo spravedlnosti, schválily včera s jednou podmínkou fúzi burzovních společností Deutsche Boerse a NYSE. Operátor německé burzy bude muset prodat svůj podíl v alternativním americkém akciovém trhu Direct Edge Holdings. Toto schválení vnímáme pro fúzi mírně pozitivně, i když odpor ze strany amerických úřadů se příliš neočekával. Stěžejní ve schválení fúze bude zejména stanovisko evropských regulatorních orgánů, které prozatím svůj verdikt nevyřkly. I zde je očekáváno pozitivní stanovisko, ovšem nepředpokládá se, že to bude podobně hladké, jako rozhodnutí orgánů v USA.


DNES OČEKÁVÁME:
Během dneška nečekáme žádná významná makrodata na evropském kontinentu, ani aukce dluhopisů sledovaných zemí. Živo v oblasti makrodat bude však podobně jako včera v USA. V 14:30 očekáváme statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za listopad, ve stejný čas budou zveřejněny ukazatele osobního příjmu a osobní spotřeby také za listopad, dále inflační ukazatel PCE a v 16:00 budou zveřejněny ještě prodeje nových domů také za listopad.