Ředitel VZP nařídil plošný audit zakázek IT

10.10.2015 | redakce | Tiskové zprávy
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek nařídil v pondělí provést rozsáhlou interní kontrolu, zaměřenou na zadávání zakázek IT. Rozhodl tak bezprostředně poté, co byl reportérem Českého rozhlasu Janem Kroupou informován o poznatcích naznačujících, že někteří zaměstnanci pojišťovny mohli být ve střetu zájmů. Pochybnosti sahají do doby, kdy Kabátek ještě nebyl ředitelem VZP.
VZP_01_100×90.gif

„Od svého nástupu do funkce se snažím o maximální transparentnost. Přestože nic neukazuje, že by kterákoliv ze zakázek byla zadána nestandardně resp. v rozporu se zákonem, chci mít i v tomto případě naprostou jistotu. Chci přesně vědět, kdo a jak se podílel na stanovování technických parametrů i kdo byl zapojen do rozhodovacího procesu. Na základě výsledků auditu pak rozhodnu o dalších krocích,“ uvedl ředitel Kabátek.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes a chraňte své zdraví s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Podle dostupných informací se pochybnosti o údajném střetu zájmů, které reportér Kroupa prověřuje, týkají z velké části již bývalých zaměstnanců VZP. Pojišťovna chce vše co nejrychleji prověřit, a novináře proto požádala o seznam všech zaměstnanců, jichž by se podle něj mohl případný střet zájmů týkat. Kontrola je zaměřena na všechny IT zakázky od roku 2006.

Informační technologie jsou pro činnost každé finanční společnosti typu VZP naprosto zásadním nástrojem. Podle analýzy společnosti Gartner, která je nezávislou celosvětovou autoritou v poradenství v ICT, jsou v pojišťovnictví průměrné náklady na IT 3,1 % z obratu (u státních organizací dokonce 8 %). U VZP dělají náklady na IT méně než 0,6 % z obratu (resp. z předepsaného pojistného).