Rekreační nemovitost jako investice

16.10.2015 | Petr Gola | Investování
Mnozí lidé chtějí kvůli pracovním aktivitám žít ve městě, současně chtějí alespoň některé víkendy trávit v klidu v pěkné přírodě v Česku. Řešením je pořízení menší chalupy, ta se dá i pronajímat.
img_013.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Zadlužení kvůli pořízení chaty nebo chalupy může být velmi rozumným rodinným rozhodnutím. Rodina může v létě i zimě trávit příjemné chvíli na horách, kde se je možné v letních měsících podnikat nádherné procházky a v zimě si prima zalyžovat. O zaplacené úroky z hypotečního úvěru není možné si při pořízení rekreační nemovitosti snižovat daňovou povinnost, neboť hypotečním úvěrem není řešena vlastní bytová situace, přesto je možné z důvodu pronájmu snížit celkové náklady na pořízení nemovitosti. Některé rodiny nechtějí na chalupě trávit každý víkend, ale např. pouze několik týdnů v roce. Po zbytek roku chalupu pronajímají, např. známým. Hezká chata v příjemné lokalitě, kde se dá trávit příjemná letní i zimní dovolená, tak může být zajímavou investicí.

Příjem z pronájmu je možné chápat jako bonus navíc

Ne vždy je chalupa ihned pořizována s účelem jejího pravidelného pronajímání. V některých případech ze začátku tráví rodina na chalupě téměř veškerý volný čas, časem však pobyt na chalupě z různých důvodů omezuje. Během několika týdnů během roku lze v takovém případě chalupu pronajímat, zpravidla nejdříve známým a jejich známým. Nepravidelný příjem z pronájmu se tak může stát postupně významným rodinným finančním zdrojem. Pronájem rekreační nemovitosti v zimě je i výhodný s ohledem na udržování dobré stavu nemovitosti, neboť se v ní pravidelně topí. Pro pronájem nemovitosti není nutné mít živnostenské oprávnění, vždy je však potřeba počítat s vyplněním daňového přiznání k dani z příjmu.

Příjem z pronájmu je daňově výhodný

Výhodou nepravidelného příjmu z pronájmu, např. během několika letních týdnů a několika týdnů v zimě, je nízké zdanění. Z příjmu z pronájmu se neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění. Veškerá daňová povinnost je jednoduchá. Stačí vést evidenci příjmů a výdaje uplatnit 30% výdajovým paušálem. Samozřejmě lze případně uplatnit skutečný výdaje, pokud jsou vyšší. Zaměstnanec k příjmům ze zaměstnání v daňovém přiznání připočte příjem z pronájmu, od zaměstnavatele potřebuje pouze "potvrzení o zdanitelných příjmech" za příslušný rok, které je nedílnou součástí daňového přiznání. Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2015 je do 1. dubna 2016. Protože v případě pronájmu tvoří zpravidla příjem ze zaměstnání více než polovinu daňového základu, tak i při uplatnění paušálu při výpočtu daňového základu z pronájmu lze uplatnit daňové zvýhodnění na dětí a slevu na manželku (manžela) s vlastními příjmy do 68 tisíc Kč za rok.

Praktický příklad 1)

Zaměstnanec pan Malý má příjem z nepravidelného pronájmu chalupy za rok 2015 ve výši 80 000 Kč. Kolik zaplatí na povinných daních z pronájmu pan Malý, jestliže všechny daňové slevy jsou v plném rozsahu uplatněny u příjmu ze zaměstnání a výdaje uplatní pan Malý 30% výdajovým paušálem?

  • Pan Malý zaplatí na dani z příjmu fyzických osob z pronájmu 8 400 Kč ((80 000 Kč - (80 000 Kč x 30 %)) x 15 %). Na sociálním pojištění a zdravotním pojištění nezaplatí pan Malý z pronájmu nic. Pan Malý si bude muset sám podat daňové přiznání, zaměstnavatel pana Malého za něj nemůže zpracovat roční zúčtování daně, protože má příjem z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu.

Praktický příklad 2)

Penzista pan Svoboda pronajímá chalupu, za celý rok 2015 měl příjem z pronájmu ve výši 236 600 Kč. Kolik zaplatí pan Svoboda na dani z příjmu fyzických osob?

  • Daňový základ pana Svobody zaokrouhlený na sta dolů bude 165 600 Kč (236 600 Kč - (236 600 Kč x 30 %). Vypočtená daň z příjmu bude 24 840 Kč (165 600 Kč x 15 %). Protože pan Svoboda uplatní při výpočtu daně z příjmu fyzických osob základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč, na kterou má nárok každý daňový poplatník, tak nezaplatí na dani z příjmu nic. Přesto bude muset pan Svoboda podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

Chatu lze vždy prodat

Hezká chalupa je zajímavou dlouhodobou investicí, neboť Češi jsou národem chatařů. V případě finančních problémů nebo nutnosti je možné chatu vždy prodat. Rekreační nemovitost v hezké lokalitě se může navíc v průběhu let zajímavě zhodnotit. Současným trendem ve vyspělých zemích světa je více krátkodobých dovolených během roku než jedna dlouhá. Mnozí zaměstnanci si nemohou jednoduše dovolit být dva či tři týdny na dovolené v kuse. Více krátkodobých dovolených během roku je přitom příznivou zprávou pro majitele rekreačních zařízení v tuzemsku, neboť pro kratší rodinou dovolenou je ideální z důvodu cestování právě pobyt na pěkné chalupě v Česku.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz