Rozhovor: Při investicích do technologického sektoru je nutné postupovat selektivně

Jaký je potenciál technologického sektoru po jeho nedávných poklesech, jak je to s akciemi společností Groupon, LinkedIN a také již tolik zmiňovaného Facebooku? O tom jsme si povídali s Martinem Pavlíkem, portfolio manažerem společnosti Conseq.

02H32549.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Akcie Facebooku se aktuálně obchodují kolem 28 USD, tedy hluboko pod upisovací hodnotou.  Jaký očekáváte u této akcie vývoj řekněme v příštích dvanácti měsících?

Akcie Facebooku se po 25 % propadu od primárního úpisu dostaly na rozumnější úroveň, kdy poskytují větší prostor pro nenaplnění i tak vysokých očekávání co se týká růstu tržeb a čistého zisku. Avšak i nadále se ceny akcií Facebooku pohybují, ve srovnání s hlavními konkurenty, na téměř trojnásobných hodnotových ukazatelích a bude tak velice záležet na vizionářských manažerech, zda zpeněží potenciál široké uživatelské základny.
Snížení nervozity a obrat sentimentu na globálních akciových trzích by mohl mít krátkodobý pozitivní vliv na ceny Facebooku, avšak ve střednědobém horizontu prostor pro růst ceny akcie nevidím.


Co třeba vývoj akcií Groupon?

Akcie prodejce slevových poukazů Groupon, od primárního úpisu ze začátku listopadu loňského roku, ztratily polovinu své hodnoty. Firma není schopna splňovat stanovené cíle jak na úrovni tržeb, tak na úrovni zisku. Zároveň „kreativní“ účetnictví zlehčující náklady na marketing nebo nutné zpětné revize hospodářských výsledků mnoho důvěry neposkytuje. Navíc růst nových klientů znamená vyšší mezní náklady v podobě vratek nově nabízených dražších produktů a služeb jako jsou například zájezdy. Vrchol obliby slevových poukazů u klientů se zdá blízko a pro Groupon se tak otevírá strastiplná odysea vysokého zefektivňování hospodaření vedoucí k zisku. Bez dosažení čistého zisku s jeho stabilizací nad úrovní ztráty a zdůvěryhodnění účetních výkazů veliký prostor pro růst ceny akcie nevidím.

 

Jak hodnotíte technologický sektor jako takový?  V druhém kvartále tohoto roku akcie společností jako jsou Amazon, LinkedIN či Google spíše ztrácely.

Většinu zmíněných firem můžeme definovat jako růstové firmy, tedy společnosti obchodující  s vysokými hodnotovými ukazateli (P/E, P/B). Zároveň ziskovost nedosahuje úrovně zbylých sektorů. Pro opodstatnění současných cen akcií by tak většina společností musela dosahovat vysoké dynamiky růstu tržeb i zisků. Ne všem se to však podaří a je proto k jednotlivým firmám přistupovat selektivně.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, investujte výhodně s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich investičních možností kliknutím zde

 


Ještě na začátku tohoto roku akcie těchto společností většinou rostly, bylo to právě IPO Facebooku, co přimělo investory změnit svůj pohled na tento sektor?

Za poklesem sektoru bych nehledal ďábla v podobě Facebooku. Většina velikých firem zkrátka nebyla schopna splnit hospodářské cíle, což investoři vždy ocení negativně. Zároveň na globálních akciových trzích eskalovala nervozita ohledně vývoje dluhové krize v eurozóně, která vedla k propadům téměř všech akciových indexů.


Plánuje se v USA nějaké další IPO podobné Facebooku, co se rozsahu týče?

Nechystá se.


Je celá situace kolem IPO Facebooku a šířící se žaloby na manažery tohoto IPO varovným signálem pro ostatní společnosti a důvodem k vyčkávání?

V případě IPO akcií Facebooku došlo k vícero pochybením. Mimo neposkytnutých nejaktuálnějších hospodářských výhledů některými bankami, to byl také problém systému burzy Nasdaq a hlavně pobláznění mnoha investorů světovým fenoménem Facebook, kdy se nedbalo na základní fundamenty společnosti a očekávání byla nastavena příliš optimisticky. Čeho se firmy nyní obávají je panující nejistota na akciových trzích, která vedla ke zrušení největší plánované evropské emise za poslední rok, chemické společnosti Evonik. Ze stejného důvodu došlo k odložení vstupu na burzu společností Formule One nebo Graff Diamonds.


Na závěr bych se Vás ještě rád zeptal, která z technologických akcií je aktuálně Vaším favoritem?

V středoevropském regionu jsme nejvíce optimističtí na polskou společnost Asseco Poland, která poskytuje software pro firmy různých odvětví. Oceňujeme na ni stabilní dividendovou politiku, nízké zadlužení poskytující prostor k akvizicím, dobré firemní řízení a ambice stát se globálním hráčem na poli IT.

 

Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz