Rozvíjející se trhy: Za vším stojí centrální banky (1)

30.06.2015 | Mark Mobius | Investování
Na jaře mě mé cesty zavedly do Evropy, kde jsem měl možnost setkat se s kolegy, klienty a zástupci společností v regionu, na něž má náš tým zacíleno. Do Londýna se vrátím na Londýnskou investiční konferenci Franklin Templeton 2015, jejímž tématem bude: „Investování v budoucnu: plán pro aktivní investory“. Uvědomujeme si, jakou hodnotu má aktivní správa portfolia a bojujeme za ni. Na konferenci budu hovořit o hlavních faktorech ovlivňujících vývoj rozvíjejících se trhů a zde je malý nástin.
02E23806.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Vyhlídky rozvíjejících se trhů

Vzhledem k tomu, že rozchod monetárních politik přiměl investory mít se na pozoru a zvýšil tržní volatilitu, mohli bychom v tomto roce ústřední téma trhů nazvat: „Za vším stojí centrální banky“. S tím, jak analytici zvažují možné dopady déletrvajícího propadu cen nebo naopak jejich zvýšení na jednotlivé ekonomiky světa, mohlo by druhým tématem být: „Za vším stojí ropa“.

I když se výsledky mezi trhy lišily, obecně můžeme říci, že rozvíjející se trhy během prvních čtyř měsíců tohoto roku výrazně překonaly trhy rozvinuté. Bylo to dáno tím, že americká centrální banka Fed se do zvyšování úrokových sazeb příliš nehrnula a dopad nízkých cen ropy na největší ekonomiky rozvíjejících se trhů – Indii a Čínu, byl docela pozitivní. V některých zemích pomohly nižší ceny ropy posílit reformní snahy a zrušit dotace. Světové trhy očekávají, že Fed zvýší sazby někdy v průběhu tohoto roku, ale většina ostatních centrálních bank, včetně Čínské lidové banky, Japonské centrální banky a Evropské centrální banky, zůstává v uvolňovacím režimu, prostřednictvím svých programů rozsáhlého kvantitativního uvolňování.

Oživování inflace a ekonomického růstu v Evropě cestou kvantitativního uvolňování je předmětem každodenní diskuze evropských investorů, ale já vidím problém v tom, že banky zkrátka málo půjčují  a lidé málo utrácí. Myslím si, že ještě spoustu peněz ve světě čeká na to, aby byly investovány. Peněz, které by mohly dále pohánět globální akciové trhy i přes to, že se Fed chystá úrokové sazby zvýšit.

Zvyšování sazeb nespěchá

Zdá se nám, že množství technologických vymožeností, které jsme si v poslední době osvojili, například jako mobilní aplikace nebo e-commerce, vedlo ke zvýšení konkurence a cenového tlaku, přičemž drželo inflaci v mnoha odvětvích ekonomiky na uzdě. Pro centrální banku (např. americký Fed) není jednoduché odůvodnit zvyšování úrokových sazeb, pokud se ekonomika nepřehřívá a hrozba inflace není vysoká. Nemohu sice předvídat, kdy ke zvýšení dojde, ale vypadá to, že se Fed do něj zrovna nehrne. Dá se také očekávat, že zvyšování bude postupné a přiměřené. Pokud nebude hrozba inflace velká, Fed nejspíše nebude chtít, aby se stal dolar příliš silným, protože by to mohlo poškodit americké vývozní firmy, jako jsme tomu byli svědky během posledního zúčtovacího období. Trhy na zvýšení sazeb Fedem pochopitelně reagovat budou, a proto jsme obezřetní a připravujeme se na možnou volatilitu v budoucnu.

S pomalu končícím druhým čtvrtletím roku 2015 a výhledem do budoucna to vypadá, že situace ve světě rozvíjejícím se trhům nahrává. U trhů vyspělých je patrný kontrast mezi stabilním růstovým trendem v USA a pokračujícími snahami Evropy a Japonska oživit zpomalené ekonomiky cestou rozsáhlého kvantitativního uvolňování a oslabováním svých měn.

 

© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/06/01/state-of-emerging-markets-all-about-those-central-banks/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz