Rozvíjející se trhy: Za vším stojí centrální banky (2)

Na jaře mě mé cesty zavedly do Evropy, kde jsem měl možnost setkat se s kolegy, klienty a zástupci společností v regionu, na něž má náš tým zacíleno. Do Londýna se vrátím na Londýnskou investiční konferenci Franklin Templeton 2015, jejímž tématem bude: „Investování v budoucnu: plán pro aktivní investory“. Uvědomujeme si, jakou hodnotu má aktivní správa portfolia a bojujeme za ni. Na konferenci budu hovořit o hlavních faktorech ovlivňujících vývoj rozvíjejících se trhů a zde je malý nástin.
jihov_chodn__Asie.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Vítr vane do plachet rozvíjejícím se trhům

Slušné vyhlídky růstu ekonomiky, rozsáhlá reformní opatření a prospěch z nižších cen ropy jsou větrem do plachet pro akciové trhy rozvíjejících se trhů. Velmi jim pomáhá příznivá demografie, transfer technologií a obecně nízké úrovně zadlužení. Z našeho pohledu se tak směr politiky ve většině asijských zemí jeví pro ekonomický růst nadějně.

V Číně postupuje vláda podle svého programu reforem zahájeným koncem roku 2013 a podobně i v Indii premiér Narendra Modi zavádí reformy v souladu se svými předvolebními sliby. Pozitivní strukturální změny probíhají také na ostatních trzích v regionu a iniciativy na podporu volného obchodu, zejména plánované Hospodářské společenství zemí ASEAN a Transpacifické partnerství, mohou v budoucnu ekonomickému růstu významně pomoct.

V Latinské Americe, konkrétně pak v Brazílii se současná ekonomická situace možná začne zlepšovat, protože devalvace měny posílila konkurenceschopnost firem a úsilí vynakládané na potírání korupce časem notně povede k lepší ekonomické situaci i firemní správě. Výkonnosti trhu by mohla pomoct také reformní opatření zaváděná v Mexiku i ostatních zemích. Rozvíjející se trhům střední Evropy a Turecka prospěje ekonomické oživení eurozóny, které by zároveň mohlo snížit ekonomické tlaky na Řecko. V podobném duchu by i snižující se napětí na Ukrajině mohlo obrátit pozornost investorů k zajímavým aktivům a nízkým valuacím nabízejícím se na ruském trhu.

Na území hraničních a rozvíjejících se trhů můžeme najít některé z nejčilejších a nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa. Ačkoliv se v poslední době vedly diskuze na téma poklesu jejich měnových rezerv, věřím, že jejich ekonomiky jsou zdravé. Navíc se vlivem rozsáhlejší modernizace oproti trhům vyspělým zlepšuje i hodnocení jejich zadluženosti.

Rozvíjející se trhy lákají investory mimo jiné tím, že mají příznivé úrokové sazby. Mnoho z nich také využívá současných nízkých cen energií k tomu, aby reformovaly své ekonomiky a rušily zmiňované dotace. Dopady nízkých cen ropy některým ekonomikám pomůžou a jiným zase ublíží, v závislosti na tom jestli ropu nakupují či prodávají. Poptávka po ropě ve světě ale naznačuje, že ceny se na těchto nízkých hodnotách nebudou držet příliš dlouho.

Hledání hodnot na rozvíjejících se trzích

Zatímco volatilitu může vnímat spousta investorů negativně, pro nás je to příležitost najít kvalitní akcie za příznivé ceny. Z našeho pohledu jsou akcie na mnohých rozvíjejících se trzích podhodnocené (podle hodnot P/E a P/B) a myslíme si, že peníze „se stále točí“ díky tomu, jak centrální banky ve světě rozšiřují své rozvahy.

Trh pro první veřejné nabídky akcií (IPO) a dodatečné emise na rozvíjejících se trzích je zdravý a neustále se zvětšuje. Za posledních 10 let proběhlo více než 30% IPO právě zde.

Jsme přesvědčeni, že technologický růst na rozvíjejících se trzích povede ke vzniku nových investičních příležitostí. Čím dál více obyvatel ve světě přechází od notebooků k chytrým telefonům a právě rozvíjející se trhy zaznamenaly obrovský nárůst jejich prodejů, zejména v Indii a v Číně.

 

Vždy před námi budou vyvstávat překážky, a překovávat období nejistoty může být někdy těžké, ale jak jednou řekl Sir John Templeton: „Úspěšné investování není lehké. Vyžaduje otevřenou mysl, schopnost neustále se učit a kritický úsudek.“

 

© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/06/01/state-of-emerging-markets-all-about-those-central-banks/

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce