Sedm důvodů, proč investovat do nemovitosti za účelem pronájmu

13.12.2016 | Petr Gola | Investování

Koupě bytu za účelem jeho pronájmu je pro řadu lidí zajímavou investicí. Pravidelný pasivní příjem z pronájmu může být dlouhodobým významným finančním přilepšením do rodinného rozpočtu. O úspěchu investice rozhoduje především lokalita a cena pořizované nemovitosti a taky výběr optimálního hypotečního úvěru.

ISS_2663_11480.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Naprostá většina lidí velmi důkladně vybírá byt, který chtějí pronajímat, a to s ohledem na jeho polohu, cenu, velikost a vybavenost, ale výběru hypotečního úvěru se někdy věnuje menší pozornost. Přitom zvolením optimální varianty je možné během splácení hypotéky ušetřit významné finanční prostředky, konzultace s odborníkem se rozhodně vyplatí. Podívejme se v sedmi bodech, proč je pořízení nemovitosti za účelem pronájmu výhodné.

 

1) Není potřeba žádné povolení

Pro pravidelný příjem z pronájmu není potřeba si vyřizovat žádné speciální povolení a ani není nutné splňovat nějaké speciální požadavky ohledně vzdělání nebo praxe. Příjem z pronájmu může mít vysokoškolák, maminka na rodičovské dovolené, invalidní důchodce nebo starobní důchodce (řádný i předčasný).

 

2) Jednoduchá daňová administrativa

Veškeré administrativní podmínky jsou lehce splnitelné. Není nutné vést účetnictví nebo daňovou evidenci. V nejjednodušším případě stačí vést pouze evidenci příjmů s uplatněním 30% výdajového paušálu. Na příjem z pronájmu se rovněž nevztahuje povinnost elektronické evidence tržeb. Rozhodným příjmem pro účely elektronické evidence tržeb u fyzické osoby jsou příjmy ze samostatné činnosti dle § 7 zákona o dani z příjmu. Příjem z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu elektronické evidenci tržeb nepodléhá.

 

3) Nízké zdanění

Z příjmů z pronájmu se odvádí pouze daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění se z příjmu z pronájmu neplatí.

 

4) V západní Evropě žije v nájemním bydlení více lidí

V Česku žije v nájemním bydlení méně lidí než v západní Evropě, jak vyplývá z publikace německého statistického úřadu "Statistisches Jahrbuch 2016". Jeho obliba bude pravděpodobně stoupat i v tuzemsku. V Česku žije v nájemním bydlení 21 % lidí, např. v Itálii (27 %), v Belgii (28 %), ve Švédsku (30 %), v Nizozemí (33 %), ve Francii (35 %), ve Velké Británii (35 %) a v Dánsku (36 %). Nájemní bydlení je výhodné např. pro mladé lidi, kteří se ještě nechtějí nikde pevně vázat a díky nájemnímu bydlení se mohou snadněji stěhovat za lepší pracovní nabídkou.

 

5) Stoupá počet "singles"

V evropských zemích stoupá počet lidí, kteří žijí sami a počet rozvedených domácností. Menšina manželů je na tom po rozvodu finančně tak dobře, že zůstane každému nemovitost v osobním vlastnictví. Mladiství v západní Evropě se osamostatňují od rodičů v mladším věku, což jim umožňuje právě nájemní bydlení. V Česku tak žije v průměru v jedné domácnosti 2,4 osob, např. v Dánsku 2,0 osob, v Německu 2,0 osob, v Norsku 2,1 osob, v Rakousku 2,2 osob, v Nizozemí 2,2 osob a ve Francii 2,2 osob.

6) Daň z nemovitosti lze zahrnout do nájmu

Vlastník nemovitosti platí jednou ročně daň z nemovitosti, jejíž výše závisí na rozloze a typu nemovitosti a dále na lokalitě. V jednotlivých městech se výše daně v závislosti na místních koeficientech liší. Při pronájmu nemovitosti sice vzniká povinnost daň z nemovitosti každoročně zaplatit, ale o výši daně je možné díky smluvnímu ujednání zvýšit nájemné. Daň z nemovitosti se platí vždy do konce května.

7) Nemovitost lze vždy prodat

V případě potřeby je možné pronajímanou nemovitost kdykoliv prodat. Rozhodnutí je pouze na vlastníkovi. Kvalitní nemovitosti se v čase zhodnocují, proto by mělo v čase dojít k reálnému zhodnocení této investice. Když mezi nabytím a prodejem nemovitosti uplyne lhůta delší než pět let, potom je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen od daně z příjmu fyzických osob. Sociální a zdravotní pojištění se z prodeje nemovitosti neplatí nikdy.
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz