Spotřeba v Číně: od komodit po karaoke (1)

07.12.2015 | Mark Mobius | Investování

Zpomalující se růst Číny, jeho dopad na poptávku po komoditách a také na ceny jednotlivých komodit vyvolává velké obavy. Nejvíce patrné je kolísání cen ropy, ale se svými 12% spotřebovává Čína stále mnohem méně, než Spojené státy.

investovani_10_cina.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Na druhou stranu se však zdá, že chování čínských spotřebitelů ovlivnilo ceny komodit, na jejichž spotřebě má Čína větší podíl. V minulém roce spotřebovala okolo 22% světové produkce obilí a její podíl na spotřebě kovů vzrostl ze 13% v roce 2000 na 47% v roce 2014. Dnes je jedním z největších spotřebitelů hliníku, niklu, mědi, zinku, cínu a železné rudy na světě. Nespotřebovává však pouze surové komodity. Její rostoucí střední třída má úctyhodnou kupní sílu a je příčinou rozvoje nových domácích odvětví včetně kosmetiky a zábavního průmyslu (kino, hudba), jež jsou pro nás z investičního hlediska velmi zajímavé.

V důsledku toho jak Čína přechází od modelu ekonomiky orientovaného na export k modelu orientovanému na domácí poptávku, růst jejího HDP zpomalil. Vzhledem k tomu jak rychle čínská ekonomika během posledních desetiletí vyrostla, se to dalo očekávat. Další vývoj poptávky po komoditách v Číně zůstává předmětem mnohých debat, ale podle nás je pravděpodobné, že spotřeba elektřiny a kovů v dlouhodobém horizontu poroste. Příčinou bude silný růst ekonomiky a potřebné zlepšení úrovně infrastruktury. Pomůže jí i pokračující přesun obyvatelstva z venkova do měst. Nejspíše to však nebude stačit ke splnění očekávání mnohých firem, jež komodity vyrábí, protože ty byly často při odhadování vývoje poptávky v Číně a zbytku světa až příliš optimistické.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Význam železné rudy pro infrastrukturu

Poptávka po železné rudě, klíčovém komponentu pro výrobu oceli a výstavbu infrastruktury, je pro Čínu obzvláště důležitá, protože vyrábí více než polovinu světové roční produkce. Tento poměr se ale podle nás bude snižovat spolu s tím, jak se čínská ekonomika bude více orientovat na spotřebitele a její růst už nebude na infrastruktuře natolik závislý. Mezitím však jiné země, například jako Indie, započnou fázi jejího masivního rozvoje. Čína se jako spotřebitel železné rudy stala natolik významnou, že se cena rudy nyní odvíjí od ceny dodání v čínských přístavech. Bující výroba oceli s sebou ale nese i svou daň v podobě obrovského množství smogu nad jejím hlavním městem - Pekingem.

Premiér Li Keqiang se zavázal najít řešení, včetně zavedení větších postihů pro firmy porušující zákony a regulace, jež mají za cíl znečištění snížit. Začátkem září byly v oblasti v rámci oslav spojených se sedmdesátiletým výročím konce druhé světové války v Pekingu uzavřeny tisíce továren na výrobu oceli a pozastaveny tisíce staveb, aby se podařilo úroveň znečištění alespoň dočasně snížit. Vláda zároveň podnikla kroky ke snížení nadvýroby oceli a přesunula část výroby z provincie Hebei (odpovědné za většinu pekingského smogu) do pobřežních oblastí. Očekávané zvýšení recyklace oceli v zemi bude mít nejspíše za následek změnu dlouhodobých trendů ve výrobě, znečištění a samozřejmě i cenách.

 

Přestože je těžké předvídat další vývoj cen komodit ve světě, je zřejmé, že díky významné roli v jejich spotřebě se centrem obchodování, jímž byli dříve Londýn a New York, stává Čína. Dokazuje to i nákup Londýnské burzy kovů hongkongskými burzami v roce 2012.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/11/24/consumption-in-china-from-commodities-to-karaoke/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz