Státní předčasný důchod je méně výhodný

Každoročně do předčasného důchodu odchází více lidí než v minulosti, důvodem je postupné prodlužování důchodového věku. Bez vlastních úspor a investic je však život v penzi pouze s předčasným důchodem skromný. Výpočet státního předčasného důchodu je méně výhodný než v minulosti.

02I24620.jpg

Do předčasného důchodu je možné odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Občané mající řádný důchodový věk 63 let a více mohou do předčasného důchodu odejít nejdříve v 60 letech. Z důvodu neustále prodlužujícího se důchodového věku budou moci dle aktuálně platné legislativy odejít do státního předčasného důchodu o 5 let dříve občané mající důchodový věk 65 let a více. Např. důchodový věk 65 let mají muži, bezdětné ženy a ženy, které vychovaly jedno dítě, ročník narození 1965.

 

 

vítěz testu finančních poradců
Zajistěte se na stáří s vítězem testu finančních poradců. Udělejte správné rozhodnutí a sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci vašich možností kliknutím zde

 

 

Odejít o pět let dříve do předčasného důchodu však bude možné pouze s dostatečně vysokými vlastní úspory a investicemi. Předčasný důchod je finančně nevýhodný a výrazně nižší než řádný důchod. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení za předčasnost.

 

Krácení za předčasnost se zvýšilo


Od roku 2012 se zvýšilo krácení za dřívější odchod do předčasného důchodu. Při odchodu do předčasného důchodu přesně o 3 roky dříve se krácení výpočtového základu zvýšilo z 14,7 % na 15,9 %.  Státní předčasný důchod je nyní méně výhodný než v minulosti. Úloha vlastního zajištění na penzi je velmi důležitá. Dnešní čtyřicátníci by této skutečnosti měli přizpůsobit rodinné finanční plánování, neboť řada z nich nebude moci pracovat až do řádného důchodového věku. Některé profese je velmi složité vykonávat v 65 letech a později.

 

Praktický příklad


Pan Novák odešel v červnu 2011 do předčasného důchodu, pro zjednodušení výpočtu přesně tři roky před dosažením řádného důchodového věku. Průměrná měsíční mzda za odpracované roky pana Nováka byla 28 000 Kč (tzv. osobní vyměřovací základ), pan Novák získal dobu pojištění v rozsahu 40 let.

  • Dle výpočtové formule předčasného důchodu v červnu 2011 by byl měsíční předčasný důchod pana Nováka 9 523 Kč. Po valorizacích v jednotlivých letech činí předčasný důchod pana Nováka v roce 2016 částku 10 068 Kč.

Pan Jelínek odejde v červnu 2016 do předčasného důchodu. Osobní vyměřovací základ pana Jelínka je rovněž 28 000 Kč. Pan Jelínek odejde v červnu 2016 rovněž do předčasného důchodu přesně o tři roky dříve před dosažením řádného důchodového věku. Pan Jelínek získá dobu pojištění v rozsahu 40 let.

  • Dle výpočtové formule předčasného důchodu v červnu 2016 by byl měsíční předčasný důchod pana Jelínka 9 530 Kč.

Krácení u předčasného důchodu v roce 2016 je vyšší než krácení u předčasného důchodu vypočteného v roce 2011. Přestože měli oba pánové při výpočtu předčasného důchodu stejné příjmy a získali stejnou dobu pojištění, tak má pan Jelínek v roce 2016 měsíční předčasný důchod nižší o 538 Kč (10 068 Kč - 9 530 Kč) než pan Novák.

Aby bylo porovnání korektní, tak musíme zohlednit každoroční valorizaci důchodu u pana Nováka a porovnávat výši státních důchodů v hodnotách roku 2016. Např. základní výměra důchodu, která je pro všechny důchody stejná, činila u všech důchodů přiznaných v roce 2011 částku 2 230 Kč a u všech důchodů přiznaných v roce 2016 činí 2 440 Kč, proto je nutné valorizaci zohlednit.


Předčasný důchod jako důvod ke spoření


Oproti řádnému důchodu je předčasný důchod finančně nevýhodný. V budoucnu však bude nutností z různých důvodů (pracovních, zdravotních, osobních) pro více žadatelů o důchod než je tomu nyní. Proto je vhodné v rodinných finančních plánech s touto skutečností počítat.