Stavební spoření v sedmi číslech

29.06.2016 | Petr Gola | Spoření

Díky státnímu příspěvku, zajímavé úrokové sazbě, možnosti čerpání výhodného úvěru a možnosti snížení daně z příjmu o zaplacené úroky z úvěru, patří nadále stavební spoření mezi atraktivní finanční produkty. Podívejme se na důležitých 7 čísel o stavebním spoření.

pras_tko__nejlep___spo_en___spo_en_.jpg
Prasátko
Hledáte výhodné SPOŘENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi spoří

13 767 445 521


Získejte v průměru o 2 % vyšší úrok
-
Náš návrh spoření je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Smlouvy o stavebním spoření slouží rodinám k čerpání výhodného úvěru k pořízení vysněného bydlení nebo k provedení rekonstrukcí. Některé rodiny však chápou stavební spoření pouze jako zajímavý spořící finanční produkt. Stavební spoření je výhodné ve spořicí i úvěrové fázi.

1) 6 let


Přestože je stavební spoření primárně určeno k pravidelnému spoření za účelem čerpání výhodného úvěru v budoucnu, tak je možné po šesti letech peníze ze smlouvy vybrat a použít libovolným způsobem, a to včetně státních příspěvků za jednotlivé roky. Čerpat úvěr ze smlouvy je možné již před uplynutím šesti let, úvěrové podmínky záleží na konkrétním tarifu u smlouvy.

 

2) 10 %


V dubnu je na smlouvu o stavebním spoření připsána státní podpora za uplynulý rok. Státní podpora dosahuje 10 % z naspořené částky na příslušnou smlouvu o stavebním spoření během roku. Při roční částce 10 000 Kč činí státní podpora 1 000 Kč. Základnou pro čerpání státní podpory jsou nejenom vklady na danou smlouvu, ale i úroky z vkladů, souhrnná částka se však ponižuje o poplatky za vedení smlouvy.

 

3) 2 000 Kč


Maximální roční státní podpora na smlouvu o stavebním spoření činí 2 000 Kč. Na tuto částku dosáhnou občané s roční rozhodnou částkou 20 000 Kč a více. Např. při roční částce 40 000 Kč činí roční státní příspěvek maximální částku 2 000 Kč. Za šest let spoření na smlouvu o stavebním spoření činí maximální státní příspěvek 12 000 Kč.

 

4) 8 000 Kč


Na státní podporu mají nárok všichni členové rodiny. Státní příspěvek náleží na každé rodné číslo. Čtyřčlenná rodina tak může v souhrnu čerpat roční státní příspěvek 8 000 Kč. Nárok na státní příspěvek mají i děti. Uzavření smlouvy o stavebním spoření dětem je výhodné z více důvodů. Např. je tak možné dítěti naspořit během let i díky čerpání státního příspěvku zajímavou částku na studia, na smlouvu o stavebním spoření mohou přispívat i prarodiče, při čerpání úvěru v budoucnu je možné smlouvy sloučit.

 

5) 120 000 Kč


Vklady na stavebním spoření mohou být nepravidelné. Pro čerpání státního příspěvku nemusí být na smlouvu zasílána každý měsíc pravidelná měsíční částka, jako je tomu v případě penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření. Pro platby na smlouvu o stavebním spoření je tedy možné si zřídit trvalý příkaz k úhradě nebo zasílat peníze na smlouvu jednorázově koncem roku dle aktuální finanční situace. Možnost nepravidelného spoření je velmi atraktivní. Peníze na smlouvu o stavebním spoření je možné dokonce předplatit. Někteří klienti vloží na svoji smlouvu jednorázově 120 000 Kč a mají jistotu, že v následujících šesti letech obdrží vždy státní příspěvek ve výši 2 000 Kč a peníze budou úročeny zajímavější sazbou než na běžném nebo spořicím účtu. Stavební spořitelny navíc nabízí pro vyšší jednorázové vklady při uzavření smlouvy speciální finanční zvýhodnění.

 

6) 300 000 Kč


V případě čerpání úvěru ze smlouvy o stavebním spoření, kterým je řešena vlastní bytová situace poplatníka, snižují zaplacené úvěru z úroku daňovou povinnost. Od základu daně je možné odečíst při splnění zákonných podmínek úroky až do částky 300 000 Kč. Při zaplacených úrocích během roku např. v částce 40 000 Kč dochází k daňové úspoře 6 000 Kč (40 000 Kč x 15 %). Daňovou úsporu během splácení úvěru ze stavebního spoření je vhodné zakalkulovat do celkových nákladů na úvěr ze stavebního spoření. Stavební spořitelny zasílají začátkem roku svým klientům příslušné potvrzení pro daňové účely. Zaměstnanci předkládají toto potvrzení mzdové účetní a na základě provedeného ročního zúčtování daně jim vznikne nárok na daňový přeplatek. OSVČ přikládají příslušné potvrzení ke svému daňovému přiznání.

 

7) 100 000 euro


Spoření na stavební spoření patří mezi bezpečné formy spoření. Do částky 100 000 euro jsou vklady na stavebním spoření ze zákony pojištěny (Garanční systém finančního trhu). Klienti přitom nemusí podnikat žádné kroky a ani vyplňovat nějaké formuláře, k pojištění dochází automaticky ze zákony při uzavření smlouvy. Pojištění do limitu se vztahuje na každou individuální smlouvu, tedy i na jednotlivé smlouvy manželského páru.
Žádost o bezplatný návrh
VYSOKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o VYSOKÝ ÚROK
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz