Téměř dvě třetiny českých řidičů přiznává časté překračování povolené rychlosti

15.12.2017 | redakce | Tiskové zprávy
Z průzkumu projektu RadRidim.cz vyplývá, že se čeští řidiči na silnicích necítí bezpečně. Důvodem může být i skutečnost, že až dvě třetiny z nich přiznává časté překračování povolené rychlosti. Na tento a další nešvary za volantem dokáže řidiče upozornit aplikace AXA Drive, kterou si mohou zdarma stáhnout na www.radridim.cz. Aplikace vyhodnocuje individuální jízdní návyky řidičů, kte si bezpečnou a ohleduplnou jízdou mohou vyjezdit slevu na povinném ručení AXA nad rámec aktuálního bonusu. Aplikaci podporuje BESIP, který bude jejím prostřednictvím nabízet tipy pro bezpečnější jízdu. Z jeho pohledu je také důležitá zpětná vazba, která řidiči ihned po skončení jízdy ukáže kritická místa.
axa.jpg

Výsledky průzkumu jsou k zamyšlení. Šest z deseti řidičů se na českých cestách rozhodně necítí bezpečně, zejména pak ženy. Samotní řidiči však ke snížení nehodovosti na silnicích příliš nepřispívají. Až dvě třetiny z nich často porušuje pravidla silničního provozu překračováním povolené rychlosti. Zarážející je skutečnost, že tento přestupek je většina řidičů ochotna tolerovat,“ popisuje výstupy průzkumu Jiří Cívka, Senior PR manažer skupiny AXA pro ČR a Slovensko.

Překročení povolené rychlosti patří společně s nevěnováním se řízení mezi dvě nejčastější příčiny dopravních nehod. Často s tragickými následky,“ popisuje Martin Farář z BESIPu. „Je potřeba si uvědomit, že rychlost vozidla má přímý vliv na jeho brzdnou dráhu a současně na reakční dobu řidiče. Toho by si řidiči měli být vědomi především při jízdě v obci. Pokud dojde ke střetu chodce s vozidlem, které se pohybuje rychlostí 60 km/h, mají chodci pouze třicetiprocentní šanci na přežití. Při dodržení povolené rychlosti 50 km/h se šance chodců zvyšuje o polovinu na šedesát procent,“ upřesňuje Martin Farář.

S příchodem podzimu, deštivého počasí, ranních mlh či sněžení se zhoršuje i situace na cestách. Překračování rychlosti, nebezpečné předjíždění nebo brzdění na poslední chvíli mohou na mokré či kluzké vozovce dopadnout tragicky. Projekt RadRidim.cz si proto mezi českými a slovenskými řidiči nechal zpracovat rozsáhlý exkluzivní průzkum zaměřený na bezpečnost na silnicích, jehož výsledky bude postupně zveřejňovat.

Analyzovaná data potvrdila předpoklad, že plyn častěji sešlapují muži než ženy. Zejména majitelé dražších vozů. Řidiči se na druhou stranu příliš nehlásí k agresivní jízdě. Mezi své nejčastější přestupky ji zařadilo pouze pět procent z nich. Opět spíše muži. Především ve věku osmnáct až dvacet devět let,“ upřesňuje výsledky průzkumu Karel Douda, manažer likvidace pojistných událostí skupiny AXA v ČR a na Slovensku.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Sjednejte si pojištění s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Průzkum také ukázal, že téměř tři čtvrtiny řidičů by na svých cestách ocenilo aplikaci, která by jim s hlídáním kritických momentů jejich jízdy pomohla. Aplikace AXA Drive dokáže podchytit většinu problémů, na které ve výzkumu upozorňovali. Z výzkumu projektu RadRidim.cz mimo jiné vyplynulo i to, že většina řidičů je k ostatním účastníkům silničního provozu mnohem kritičtější, než sama k sobě. Jinými slovy – přestupků, které u ostatních řidičů nechtějí tolerovat, se často sami, i když nepřiznaně, dopouští.

Exkluzivní průzkum pro projekt RadRidim.cz skupiny AXA připravila agentura STEM/MARK. Proběhl v České republice a na Slovensku v termínu 19. 9. – 26. 9. 2017 na vzorku 2010 respondentů formou CAWI dotazování.