Thajsku se opět daří získávat přízeň zahraničních investorů

Tato země je historicky z investičního hlediska natolik zajímavá, že i v České republice jsou dostupné fondy, které investují peníze svých podílníků výhradně na finančních trzích Thajska. Jaké jsou důvody obnovené důvěry investorů v Thajsko a co získáte investicemi do fondů zaměřených na tuto zemi, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.
plan_06_graf_a_bryle.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Pomáhají negativní úrokové sazby ve vyspělých zemích

Výnos státního dluhopisu Thajska s 10 letou splatností se aktuálně pohybuje kolem 1,8 %, dolů jej tlačí zejména:

  • obnovená důvěra investorů v (alespoň dočasně) obnovenou politickou stabilitu země
  • záporné úrokové sazby dluhopisů vyspělých zemí, které investory nutí hledat alternativy (velmi populární jsou státní dluhopisy Thajska zejména mezi japonskými finančními institucemi)

Velmi nízké náklady na dluhovou službu dávají současné vládě prostor pro zvýšené vládní výdaje, které z velké části směrují do nových infrastrukturních projektů, které by měly dále podpořit ekonomický růst země, která čelila v uplynulých měsících a letech „výzvám“ v podobě zhoršeného sentimentu na rozvíjejících se trzích jako takových a politické nestabilitě (ta vyvrcholila převratem, kdy se k moci dostala armáda).

Konjukturní balíčky, to je věc, na kterou investoři vždy slyší. Do Thajska tak ve velkém proudí zahraniční kapitál, který žene vzhůru zdejší akciový trh (ten je v tomto roce nejrychleji rostoucím v regionu).

Co z toho může mít český drobný investor?

Jak již bylo uvedeno výše, v České republice jsou dostupné akciové fondy zaměřené na Thajsko jako takové, tj. nejedná se o fondy se zaměřením na rozvíjející se asijské trhy jako celek. Těmi fondy jsou:

  • HSBC GIF Thai Equity
  • Templeton Thailand

 

Výkonnosti akciových fondů se zaměřením na finanční trhy Thajska

Podílový fond

Výkonnost

1 měsíc

3 měsíce

1 rok

5 let

Templeton Thailand

8,93%

10,12%

-7,71%

25,99%

HSBC GIF Thai Equity

10,70%

9,71%

-13,09%

11,54%

Pozn. výkonnosti k 18.3.2016

 

Velkým dílem je v portfoliích těchto fondů zastoupen finanční sektor (thajské banky patří mezi největší v rámci jihovýchodní Asie dle spravovaného majetku) a telekomunikace (thajské telekomunikační společnosti poskytují služby více jak 100 milionům předplatitelům. Počet smluv s telekomunikačními společnostmi již před několika lety výrazně převýšil celkovou populaci Thajska).

Oborová struktura portfolií akciových fondů se zaměřením na finanční trhy Thajska

 

Název fondu

Oborová struktura portfolia

Templeton Thailand

Spotřební zboží

Finance

Telekomunikace

Zdravotní péče

Průmysl

Energetika

35,95%

19,06%

9,63%

8,03%

7,49%

4,03%

HSBC GIF Thai Equity

Finance

Telekomunikace

Průmysl

Spotřební zboží

Energetika

Komodity

34,05%

13,43%

11,94%

10,51%

9,55%

9,11%

 

 

Růst HDP Thajska by podle Mezinárodního měnového fondu neměl v období 2016 – 2020 klesnout pod 3 % ročně, přičemž inflace by se v tomto období měla pohybovat kolem 2,2 %. Na druhou stranu, jen v letošním roce tuto zemi čekají dvě velmi významné události: referendum o změnách v ústavě a všeobecné volby do parlamentu. Jak se zdá, investoři jsou (s ohledem na příliv kapitálu do země) optimisty a věří, že se Thajsku podaří udržet politickou a ekonomickou stabilitu.

Ekonomika Thajska nebude v příštích 5 letech patřit mezi ty nejrychleji rostoucí na světě. Nicméně, země se čím dál více zbavuje závislosti na Číně (do země naopak proudí zahraniční společnosti, pro které se Čína stává drahou), v rámci jihovýchodní Asie má Thajsko rozvinuté finanční trhy  s relativně vysokou likviditou. Jedná se tedy o vhodného kandidáta v případě, že hledáte možnosti diverzifikace akciové složky Vašeho portfolia.

Pozn. tento článek nemá charakter investičního doporučení. V případě, že hledáte možnosti investic na rozvíjejících se trzích, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz