U stavebka lze stihnout nárok na maximální státní podporu za rok 2016

07.12.2016 | Petr Gola | Spoření

Přestože došlo v minulých letech k omezení státní podpory u stavebního spoření a snižovaly se úrokové sazby, tak je nadále stavební spoření pro řadu lidí atraktivním finančním produktem. Čtyřčlenná rodina může za letošní rok obdržet státní podporu 8 000 Kč.

ING_19034_00372.jpg
Prasátko
Hledáte výhodné SPOŘENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi spoří

13 767 445 521


Získejte v průměru o 2 % vyšší úrok
-
Náš návrh spoření je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Na každou smlouvu o stavebním spoření je možné obdržet státní příspěvek, který činí 10 % z naspořené částky během roku. Základnou pro výpočet státní podpory jsou vklady na smlouvu plus úroky z vkladů ponížené o poplatky za vedení smlouvy. Maximální státní podpora u stavebního spoření činí 2 000 Kč za rok. Nárok na maximální státní podporu vzniká zjednodušeně při ročním vkladu 20 000 Kč a více. Protože je možné smlouvu o stavebním spoření uzavřít i dětem, tak čtyřčlenná rodina může za rok obdržet státní podporu až ve výši 8 000 Kč.

 

Příspěvky na smlouvu mohou být nepravidelné

Státní příspěvek na smlouvy o stavebním spoření zasílá MF v dubnu následujícího roku. Státní příspěvek se zasílá jednou za rok dle naspořené částky za rok. Na smlouvu o stavebním spoření není tedy nutné pravidelně spořit každý měsíc stejně vysokou částku. Na smlouvy o stavebním spoření je možné vkládat peníze libovolně, což je rozdíl oproti vkladům na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, kde se státní podpora počítá v závislosti na sjednané výši měsíční úložky. Státní podpora u penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního připojištění se připisuje čtvrtletně.

 

Praktický příklad

Manželé Černí mají dvě děti, kterým uzavřeli v září smlouvy o stavebním spoření, protože po legislativní novele se mohou rodiče dostat k naspořeným penězům na smlouvách svých dětí bez souhlasu opatrovnického soudu. Manželé Černí mají uzavřeny smlouvy o stavebním spoření již z minula. Na své smlouvy vložili manželé Černí během roku 2016 částku 12 000 Kč (mají zřízen trvalý příkaz na 1 000 Kč měsíčně). Dětem potom vložili manželé na smlouvy 4 000 Kč (opět mají zřízen trvalý příkaz na 1 000 Kč měsíčně) + částku pokrývající poplatek za uzavření smlouvy. Aktuální finanční situace rodiny je příznivá, proto se manželé rozhodli, že koncem roku doplatí částky do maxima s ohledem na státní podporu. Na smlouvu pana Černého doplatí 8 000 Kč, na smlouvu paní Černé rovněž 8 000 Kč a na smlouvy dvou dětí 16 000 Kč, celkem tedy 48 000 Kč (2 x 8 000 Kč + 2 x 16 000 Kč). V dubnu obdrží rodina státní podporu 2 000 Kč na každou smlouvu, celkem tedy 8 000 Kč.

Uzavření nové smlouvy koncem roku

I když je smlouva o stavebním spoření uzavřena v prosinci 2016, tak lze obdržet státní podporu za rok 2016 v plné výši 2 000 Kč, pokud rozhodná částka na smlouvě bude 20 000 Kč a více. Peníze na smlouvu musí být vždy připsány ještě v letošním roce. Peníze na smlouvu o stavebním spoření je dokonce možné předplatit. Vklady na smlouvu o stavebním spoření mohou přitom zasílat i třetí osoby, v praxi tedy nejčastěji prarodiče svým vnukům.

 

Praktický příklad

Děda chce svému vnukovi usnadnit start do dospělosti ze svých naspořených peněz. Na jeho uzavřenou smlouvu mu vloží jednorázově 120 000 Kč. Peníze ze stavebního spoření je možné nejdříve libovolným způsobem vybrat po šesti letech od uzavření smlouvy. Vnuk bude mít tedy nárok na maximální státní podporu u své smlouvy ve všech šesti letech. Při vysokých jednorázových vkladech je navíc možné mít u smlouvy lepší finanční podmínky. Vložení úspor na smlouvu o stavebním spoření vnukovi je bezpečné, neboť do částky 100 tisíc euro jsou vklady na stavebním spoření ze zákona pojištěny, tzv. Garanční systém finančního trhu. K pojištění smlouvy o stavebním spoření přitom dochází automaticky při uzavření smlouvy.

Žádost o bezplatný návrh
VYSOKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o VYSOKÝ ÚROK
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz