UNIQA odhalovala loni podvody hlavně v pojištění osob

17.01.2017 | redakce | Tiskové zprávy
Prokázaná hodnota podvodů tohoto druhu činila téměř 17 milionů korun. Už druhý rok dominovaly podvody v úrazovém pojištění a pojištění pracovní neschopnosti. Nový jev: systematické podvody zaměřenéna cestovní pojištění.
uniqa.png

Loni bylo v UNIQA pojišťovně řešeno celkem 2059 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod, tedy bezmála dvojnásobek případů odhalených v roce 2015.  Největší část (více než tři čtvrtiny z celkového počtu šetřených událostí) připadl a tentokrát  na  odvětví pojištění  osob, stejně jako největší část prokázané hodnoty podvodů 2016.

Ve všech ostatních oborech, kde se často v minulosti podvádělo, zaznamenala UNIQA  meziročně pokles kriminálních aktivit. Šlo hlavně o pojištění vozidel, pojištění majetku, odpovědnosti a pojištění přepravy.

Z pozitivního trendu bohužel mimořádně vybočuje pojištění osob, a to už druhý rok po sobě. Pokusy o podvody se týkají hlavně pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti, pojištění denního odškod ného za dobu léčení úrazu a pojištění trvalých následků úrazu. Celková hodnota všech pokusů o podvody v těchto oblastech činila bezmála 17 milionů  korun. Průměrná výše podvodu byla okolo 10.000 korun. Klienti chtěli čerpat náhrady za nahlášenou dobu léčení, kdy však současně chodili do práce. Někteří uváděli do zdravotní dokumentace nebo do pojistných smluv už při sjednávání záměrně nepravdivé údaje. Ty byly ale zpětně vyvráceny pečlivou analýzou a po vyžádání doplňkové dokumentace. I loni zaznamenala UNIQA působení organizovaných skupin, k nimž patří nejen nepoctiví zprostředkovatelé pojištění, ale i lékaři specialisté. „Zákazníci“ sjednali vícenásobné úrazové pojištění. Pojistné částky byly vždy vysoké. Iniciátoři podvodu, a to z řad lékařského personálu, předložili falešnou léčebnou dokumentaci a výkazy pracovní neschopnosti, přičemž nárokovali dávky a odškodné u řady pojišťoven zároveň. Za součinnosti pojišťoven bylo policií znovu loni vyšetřováno několik takových skupin.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Sjednejte si pojištění s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Loni zaznamenala pojišťovna UNIQA větší nárůst účelového jednání v cestovním pojištění, kde se setkáváme se sjednáváním pojištění u více pojišťoven a uplatňováním stejné škody (zejména léčebné výlohy, zavazadla) opakovaně u různých pojišťoven. Takovéto jednání se daří pojišťovnám ve spolupráci s Policií ČR odhalovat a potlačovat.

O společnosti UNIQA

UNIQA pojišťovna vyvíjí své aktivity na českém pojistném trhu již jednadvacet let. Jako univerzální pojišťovna nabízí kompletní paletu pojistných produktů pro občany i korporátní klienty. Podle objemu pojistného figuruje stabilně v osmičce nejsilnějších pojišťoven v ČR. UNIQA pojišťovna je součástí skupiny UNIQA Group, která je nyní aktivní na 19 evropských trzích a obsluhu je více než 10 milionu klientů.