Vědecky ověřeno – proč s kreditními kartami utrácíme více, než při placení v hotovosti?

To, že po získání kreditní karty její majitelé utrácí více než v době, kdy platili hotovostí, bylo ověřeno nesčetněkrát (a naopak, neexistují žádné významnější výzkumy, které by tento jev popíraly). Proč se tak ale děje a má kreditní karta v rodinných financích místo? To Vám povíme níže…
karty_03_placeni.jpg
Hodiny
ZÍSKEJTE peníze navíc


S námi to dokážete


jsme na trhu již od roku 1998 a máme již

481 293 klientůZískejte řešení pravidelně získávající významná ocenění
-

Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Důvod č. 1 – hyperbolic discounting

Mezi marketéry velmi oblíbená metoda „kupuj nyní, plať později“ má oporu v psychologickém jevu, kterému se říká „hyperbolic discounting“, kdy dochází k tomu, že zákazníci podvědomě snižují velikost závazku, který je čeká v minulosti. Platba 5 000 Kč v horizontu 6 měsíců je pro nás „opticky“ menší a zároveň psychologicky výrazně přijatelnější.

K podobnému jevu pak dochází i u kreditních karet, kde díky bezúročnému období máme možnost nakupovat nyní s tím, že vydavateli karty budeme platit na konci bezúročného období.

Z tohoto důvodu nám při platbě kreditní kartou nedělá potíž si za zboží či služby připlácet (tj. již nejsme tak citliví na cenu) a zároveň si koupíme věci, které bychom si jinak (při platbě v hotovosti) nepořídili.

Důvod č. 2 – anchoring

Druhým důvodem, proč neváháme s kreditní kartou nadměrně utrácet, je tzv. anchoring. Jedná se o psychologický jev, kdy dochází k porovnávání (v našem případě) dvou částek. Je dokázáno, že velikost úvěrového rámce má vliv na to, o kolik více peněz utrácíme. Pokud máte na kreditní kartě schválený úvěrový rámec 100 000 Kč, jeví se částka 2 000 Kč za svetr jako „kapka v moři“. Pokud byste však za stejný svetr měli zaplatit hotově, či kreditní kartou s úvěrovým rámcem např. 20 000 Kč, už by se Vám tento svetr jevil jako dražší.

U velkých úvěrových rámců navíc nedochází k tomu, že by nám v průběhu měsíce citelně docházely peníze. Je prokázáno, že největší sklon k utrácení mají lidé těsně po výplatě, kdy cenu zboží porovnávají k aktuální částce na bankovním účtu, bez ohledu na budoucí výdaje.

S kreditními kartami s vysokými úvěrovými rámci se dostáváme do situace, kdy máme „den po výplatě“ celý měsíc a nemáme tak důvod se s útratami příliš držet na uzdě.

Důvod č. 3 – absence „bolesti“

Platba kouskem plastu pro nás představuje příjemnější variantu v porovnání s „bolestivým“ placením hotovostí. Je prokázáno (a neziskové organizace s tímto velmi dobře pracují), že  pokud nezisková organizace přijímá platby kreditní kartou, daří se jí vybírat peníze lépe (rychleji, ve větším objemu) než neziskovým organizacím, které peníze vybírají pouze v hotovosti (např. skrze fundraisery na ulici).

 

Má kreditní karta místo v rodinných financích?

Po nedávném citelném omezení bonusů na kreditních kartách je opět vhodné položit si otázku, jestli je vůbec rozumné si tento finanční produkt používat. Odpověď je do velké míry závislá na míře Vaší sebekázně.

Pokud dokážete Váš rodinný rozpočet plánovat, např. pracujete s tím, že máte na každý den určitý přísun peněz (pak porovnáváte případnou útratu s nižší částkou), a v rámci plánování víte, co pro Vás je a není potřebné, pak se Vám kreditní karta stále vyplatí.

Na druhou stranu, pokud máte tendenci nakupovat spontánně a neradi se omezujete přísným finančním plánováním, pak si kreditní kartu raději nepořizujte. Nejenže s ní budete utrácet více než obvykle, ale postupně se můžete dostat do situace, kdy kvůli vysokému úvěrovému rámci utratíte více, než kolik jste na konci bezúročného období splatit, což je bod, který Vám zadělává na velké potíže (následný úvěr, do kterého půjčené peníze přechází je často úročen cca 20 % p.a.), jež mohou skončit nejen záznamem v bankovním registru z důvodu nesplácení, ale v extrémním případě i roztočením nebezpečné dluhové spirály (zejména v případě, kdy nemáte žádné úspory a žijete tzv. „od výplaty k výplatě“).

 

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Odeslat žádost o návrh VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Máte dotaz k finančnímu plánu?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz