Světovou podnikatelkou roku poprvé zvolena žena

Olivia Lumová, generální ředitelka a prezidentka singapurské společnosti Hyflux Limited, byla na slavnostním ceremoniálu v Monaku vyhlášena vítězkou 11. ročníku soutěže Světový podnikatel roku. Soutěž každoročeně pořádá agentura Ernst & Young a poprvé se její vítězkou stala žena.

sporeni_02_zena_za_vodou.jpg

Olivia Lumová uspěla mezi 49 finalisty, kteří vyhráli svá národní kola. I Česká republika měla v soutěži své zástupce, a to vítěze lokální obdoby soutěže Podnikatel roku 2010 České republiky, kterými se stali Adam, Mariusz a Valdemar Walachové, zakladatelé společnosti WALMARK.

Jediná svého druhu

Soutěž Podnikatel roku (Entrepreneur Of The Year), která vybírá nejúspěšnější průkopníky v oblasti podnikání, byla založena společností Ernst & Young ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí celého světa a v současné době se de facto jako jediná světově uznávaná soutěž svého druhu pravidelně vyhlašuje již v téměř 50 zemích na šesti kontinentech.

Cílem soutěže je představit veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž Podnikatel roku je koncipována jako mezinárodní, proto jsou kritéria, podle nichž jsou posuzováni jednotliví účastníci, v každé zemi srovnatelná.

V minulých deseti ročnících soutěži dominovali muži, teprve v 11. ročníků vystoupila na stupeň vítězů žena podnikatelka.

 

TIP Investujte do podílových fondů s vítězem testu finančních poradců, sjednejte si nezávaznou a beplatnou konzultaci

 

Vítězství skromnosti, píle a pokory

Olivia Lum
Olivia Lum vstoupila s minimálním kapitálem do oboru, kterému donedávna dominovali pouze muži, a uspěla.

Olivia Lumová založila společnost Hyflux v roce 1989 s pouhými dvěma zaměstnanci a základním kapitálem 15 tisíc dolarů. Dnes patří tato společnost s ročním obratem 450 milionů dolarů a více než 2 300 zaměstnanci mezi nejvýznamnější dodavatele technologií pro odsolování vody. Její akcie se obchodují na burze a působí nejen v jihovýchodní Asii, ale také v Číně, Indii, na Středním východě a v severní Africe.

Singapurský hydrologický úřad si společnost Hyflux nedávno vybral jako hlavního uchazeče ve výběrovém řízení na výstavbu druhého největšího odsolovacího zařízení v zemi.

Společnost Hyflux sponzoruje a propaguje celou řadu obecně prospěšných projektů zaměřujících se na ochranu životního prostředí, vzdělávání a sociální aspekty. V loňském roce se podílela na financování četných akcí, mimo jiné v oblasti ochrany volně žijící zvěře, péče o staré lidi či v oblasti vzdělávání. Navíc v rámci humanitární pomoci zapůjčila přenosné membránové vodní filtry do oblastí postižených přírodními katastrofami ve střední Číně a na Haiti.

Olivia Lumová se od svých začátků stala velmi významnou ženou, působila dokonce tři roky jako poslankyně singapurského parlamentu. Dnes je členkou správních rad celé řady organizací, včetně ekonomických a obchodních rad a organizací věnujících se sociální odpovědnosti.

Od počítačů k farmacii

Firmu WALMARK zakládali s cílem podnikat v počítačích, ale s otevřením trhů zjistili, že se dá obchodovat naprosto se vším. Nikdy ale nechtěli být jen obchodníci, kteří vozí zboží tam a zpět. Jejich cílem bylo vždy dodávat i nějakou přidanou hodnotu a proto vybudovali vlastní výrobní závody v Česku i na Slovensku.

 

Adam, Mariusz a Valdemar Walachové, zakladatelé společnosti WALMARK.
Adam, Mariusz a Valdemar Walachové, zakladatelé společnosti WALMARK

 

V rámci firmy WALMARK tak založili divizi nápojů (značka Relax), farmaceutickou divizi (obchoduje a vyrábí především doplňky stravy a léky) a třetí byla divize zemědělských produktů. Hnacím motorem však byla vize stát se největší firmou v oblasti doplňků stravy v regionu střední a východní Evropy a proto se rozhodli soustředit jen na farmaceutickou divizi.

Došlo k prodeji Nápojové divize (značky Relax), utlumení zemědělské divize a veškerá činnost a finance se soustředily na posílení farmaceutické divize a dalších investic do výroby potravinových doplňků a léčiv. Od Marťánků po Proenzi – portfolio jejich výrobků čítá na  300 položek. Dnes má WALMARK dceřiné společnosti v osmi evropských zemích a exportuje do dalších více než třiceti zemí. Celá skupina dosahuje ročního obratu ve výši 100 milionů EUR.