Vlastní komerční pojištění je pro živnostníky výhodnější

01.12.2016 | Petr Gola | Pojištění

Živnostníci mají nárok na státní nemocenskou pouze v případě, že si platí vlastní dobrovolné nemocenské pojištění. Z finančního hlediska je však lepší mít vlastní komerční pojištění, u kterého si lze jednotlivé parametry smlouvy individuálně nastavit. Státní nemocenská je pro živnostníky nedostatečná.

nemoc.jpg
Štít a peníze
Hledáte výhodné POJIŠTĚNÍ?


S námi jej získáte

jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi chrání své zdraví a majetek v hodnotě

21 833 997 777Získejte v průměru o 50 % levnější pojištění
-

Náš návrh pojištění je bezplatný a nezávazný
-

 

 

 

Dlouhodobá pracovní neschopnost je pro všechny živnostníky velmi nepříjemná i z finančního hlediska. Zodpovědní živnostníci mají proto uzavřeny vlastní komerční produkty, aby zdravotní problémy dopadly na rodinné finanční hospodaření co nejméně. Nárok na státní nemocenskou mají živnostníci pouze v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Přihlášku k dobrovolnému nemocenskému pojištění je nutno podat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení). Finanční plnění z dobrovolného nemocenského pojištění je zcela nedostatečné a živnostníka finančně nezajistí, proto je lepší volit vlastní komerční pojištění, jak si ukážeme na praktickém příkladu.

 

Praktický příklad

Hrubý zisk (příjem - výdaj) živnostníka Pokorného uvedený v "přehledu o příjmech a výdajích za rok 2015" byl 422 600 Kč. Roční vyměřovací základ je polovina hrubého zisku, tedy 211 300 Kč (422 600 Kč x 50 %). Měsíční vyměřovací základ je 17 609 Kč (211 300 Kč: 12 měsíců). Měsíčně placené dobrovolné nemocenské pojištění činí 406 Kč (17 609 Kč x 2,3 %).

  • Při měsíční platbě nemocenského pojištění ve výši 406 Kč by činila denní nemocenská 314 Kč, za měsíc tedy 9 420 Kč (314 Kč x 30 dní). Nemocenská však náleží až od 15. dne pracovní neschopnosti.

Kdyby chtěl živnostník Pokorný čerpat denní nemocenskou alespoň ve výši 700 Kč, potom by musel platit živnostník Pokorný na dobrovolném nemocenském pojištění 1 142 Kč. Dobrovolně je možné platit na dobrovolném nemocenském pojištění více než odpovídá skutečnému vyměřovacímu základu. V takovém případě je však potřeba si zvolit vyšší vyměřovací základ. Dobrovolné zvýšení vyměřovacího základu však znamená, že se platí více i na důchodovém pojištění.

  • Při platbě na dobrovolném nemocenském pojištění ve výši 406 Kč zaplatil pan Pokorný na důchodovém pojištění za rok 2015 částku 61 700 Kč (211 300 Kč x 29,2 %).
  • Kdyby chtěl pan Pokorný mít denní nemocenskou 700 Kč, potom by si musel zvolit měsíční vyměřovací základ 49 652 Kč. Měsíční platba na dobrovolném nemocenském pojištění by byla 1 142 Kč (49 652 Kč x 2,3 %) a na důchodovém pojištění za rok 2015 by zaplatil pan Pokorný 173 981 Kč (595 824 Kč x 29,2 %).

Jak je vidět na názorném příkladu pana Pokorného, tak placení dobrovolného nemocenského pojištění v takové výši, aby se dosáhlo na požadovanou denní nemocenskou, je z finančního hlediska nevýhodné, neboť výrazně stoupnou výdaje i na důchodové pojištění.

Být bez pojištění není rozumné

V praxi si většina živnostníků dobrovolné nemocenské pojištění neplatí, neboť při měsíčních platbách odpovídajících jejich dosaženému zisku je plnění z nemocenského nízké. Zůstat však bez pojištění je nerozumné. Při delší pracovní neschopnosti by se rodina dostala do finančních těžkostí, protože propad příjmů by byl značný. Vhodným řešením je tedy uzavření vlastního komerčního pojištění. U vlastní pojistné smlouvy je možné si nastavit jednotlivé parametry smlouvy dle vlastních individuálních požadavků. Protože nabídka smluv je na trhu pestrá a je vhodné přizpůsobit jednotlivé parametry v ideálním poměru v závislosti na měsíční platbě, plnění ze smlouvy a důvodech pro plnění ze smlouvy, tak je dobré uzavření smlouvy konzultovat se zkušeným odborníkem.
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO POJIŠTĚNÍ
Odeslat žádost
Máte dotaz k životnímu pojšitění?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz