Výchova dítěte – jedna z nejvýznamnějších položek finančního plánu

Vychovat dítě přijde v České republice na min. 1 100 000 Kč. Pokud svému potomkovi chcete dopřát „luxus“ v podobě zájmových kroužků, studií cizího jazyka či nějaký ten koníček, počítejte spíše s částkou atakující 2 000 000 Kč. To je částka rovnající se ceně bytu, na který si bereme hypotéku. Na dítě Vám však výhodně nikdo nepůjčí, na výdaje spojené s výchovou je třeba si našetřit předem či je platit průběžně.
02F02175.jpg
Hodiny
ZÍSKEJTE peníze navíc


S námi to dokážete


jsme na trhu již od roku 1998 a máme již

481 293 klientůZískejte řešení pravidelně získávající významná ocenění
-

Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

„Finanční“ příprava na dítě by měla v ideálním případě probíhat již několik let před samotným příchodem potomka na svět. Uvažte sami, jak citelné by pro Vás bylo, kdyby Vám nyní skokově vzrostly výdaje o cca 4 500 Kč. Právě na tolik totiž měsíčně přijde dle zákona o náhradním výživném výchova dítěte v prvních 6 letech života. Kromě toho také počítejte s tím, že v období krátce po porodu klesne rodině příjem. Jestliže se některý z rodičů rozhodne zůstat doma s dítětem na rodičovské dovolené, počítejte, že příjem rodiny bude nižší po dobu několika let.

V dalších letech je již výchova dítěte levnější záležitostí, po dobu studií na základní škole Vás potomek přijde na cca 3 800 Kč, v době studia na střední škole pak 3 750 Kč.

 

Náklady na výchovu dítěte v jednotlivých věkových skupinách dle zákona o náhradním výživném

 

Věk

Částka

0-6

330 000,00 Kč

7-15

410 000,00 Kč

15-18

180 000,00 Kč

18-22

210 000,00 Kč

Celkem

1 130 000,00 Kč

 

Pomohou Vám s výchovou dítěte výnosy z investic, nebo Vám život budou komplikovat splátky drahých úvěrů?

Jak již bylo uvedeno výše, pokud chcete svému dítěti poskytnout dobrý základ do života v podobě odborných kroužků či zájmových kroužků, nebo dokonce studia v zahraničí, počítejte s celkovými náklady na výchovu kolem 2 000 000 Kč, tj. výše uvedené částky je třeba cca zdvojnásobit.

V případě, že rodina příchod dítěte na svět a jeho výchovu neplánuje dostatečně předem, může být provoz domácnosti po finanční stránce problematický a stresový. V tom nejhorším scénáři se můžete dostat do situace, kdy si na náklady spojené s provozem domácnosti budete muset půjčit prostřednictvím drahých spotřebitelských úvěrů (splátka vysokých úroků Vám stíží podmínky pro šetření na studium dítěte apod. a v budoucnu tak pravděpodobně opět sáhnete po jiném úvěru).

Jestliže si však dokážete dopředu naplánovat to, co vše byste chtěli svému potomkovi dopřát, získáváte výhodu toho, že jste část potřebných prostředků schopni vydělat z úroků či investic z volných prostředků (např. odkládáte si pravidelně cca 1 000 Kč po dobu 10 – 15 let do fondů životního cyklu, kdy po skončení tohoto období vyberete vložené peníze i s výnosy).

Pokud se na příchod dítěte na svět a jeho výchovu chcete připravit předem, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce s žádostí o bezplatný a nezávazný návrh finančního plánu. Rádi Vám poradíme a pomůžeme!

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Odeslat žádost o návrh VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Máte dotaz k finančnímu plánu?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz