Výhled na rok 2016 přináší snížená očekávání

11.01.2016 | AXA | Investování
Šestnáctého prosince zvýšil americký Fed úrokové sazby a oficiálně tak potvrdil to, co mnozí investoři již tušili – rok 2015 představuje konec snazší části cyklu, který započal v propasti finanční krize v letech 2008 a 2009. Není třeba být géniem, aby bylo jasné, že když už je dno za námi, je dobrý čas k nákupu rizikových aktiv.
investovani_05_noviny.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

To fungovalo dobře do roku 2014 a ještě na počátku roku 2015, kdy přetrvávalo přesvědčení, že světová ekonomika je pozadu. Koneckonců ve většině zemí byla nezaměstnanost vyšší, než v dobách před krizí. Naději na růst a tučnější zisky přinesl i pokles cen energií na konci roku 2014.

Růst světové ekonomiky v roce 2015 ale bohužel nesplnil ani naše skromná očekávání ve výši 3,4%, když dosáhl na hranici pouhých 3,1%. Výsledky mnohých aktiv byly špatné a přišel čas svá očekávání snížit. K překvapení mnohých analytiků se scénář růstu dividendy spojené s nižšími cenami ropy nenaplnil. Zatímco se spotřebitelé, zejména v rozvíjejících se zemích, jež ropu dováží, mohli radovat z nárůstu své kupní síly, investice firem do břidlicové ropy silně poklesly. Zrcadlový obrázek z dob, kdy tomu bylo naopak.

Při prognózování roku 2016 jsou patrné dva rysy: růst nejspíše nezrychlí a finanční volatilita poroste.

V prvé řadě je těžké si představit, jak by nyní mohl růst světové ekonomiky zrychlit. Prudký pokles cen všech komodit má pouze jedno vysvětlení – pokles poptávky ve světě, jenž je díky strukturálnímu zpomalení fixních investic v Číně ještě více vidět. Společnosti mají z nových úvěrů strach, a protože si nejsou jisté, že se světová poptávka brzy zlepší, situaci nezachrání. Nepomohou ani vlády, jež jsou svázané domácí politikou (USA a Evropa) nebo špatnou dostupností k úvěrům (rozvíjející se ekonomiky). Bez růstu se firemní zisky o moc nezvýší.

Na finančních trzích se v roce 2015 podepsala také rozdílná monetární politika ve světě, jež se bude v roce 2016 ještě více rozcházet. Zatímco Fed bude sazby dále zvyšovat, ECB a Japonská centrální banka budou nakupovat aktiva a Čínská lidová banka uvolňovat. Důvodem je to, že se velké světové ekonomiky nachází v různých fázích hospodářského cyklu. Zatímco v Evropě panuje vysoká nezaměstnanost, čínská ekonomika zpomaluje a hrozí ji deflace, Spojené státy již dosáhly plné zaměstnanosti. Rozcházející se monetární politiky jsou typickou příčinou turbulencí na finančních trzích.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Dobrou zprávou může být to, že rozcházející se monetární politiky vedou také k pohybu měnových kurzů. V roce 2015 jsme sázeli na růst dolaru a stejné to bude minimálně i v první polovině roku 2016. Silný dolar by mohl pomoct evropským a japonským akciím. Důležité jsou i valuace - například sektor vysoce výnosných CP v roce 2015 utrpěl natolik, že se míry defaultu zdají být přehnané i v námi očekávané pomalé ekonomice. Zlepšení naopak čeká nejspíše rozvíjející se trhy, jež nezpracovávají ropu, hned jakmile se dopad zvýšení sazeb Fedem promítne do cen. Rok 2016 nebude bez příležitostí, ale bude vyžadovat cit a schopnost rychle jednat.

 

(Vyňato z: Výhled AXA IM na rok 2016)

https://www.axa-im.com/en/research/-/news/eric-chaney-s-blue-b-10/41825838/maximized/9uaPHQMJ6ZX1

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz