Výkonnosti podílových fondů v roce 2016 – k růstu velí rozvíjející se trhy

Cenné papíry, napříč jednotlivými třídami, se velkou měrou podílí na kladných výkonnostech jednotlivých skupin cenných papírů. Mezi nejvýnosnější aktiva v tomto roce totiž patří akcie zemí z Jižní a Latinské Ameriky, Asie, střední Evropy a dluhopisy rozvíjejících se zemí.

spotrebitel_10_pocitac.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Nejvýkonnější třídou podílových fondů jsou s průměrnou výkonností 7,64 % komoditní podílové fondy, následované akciovými fondy (6,90 %) a dluhopisovými fondy. V záporných hodnotách se pohybují výkonnosti nemovitostních fondů (-0,85 %).

 

Výkonnosti jednotlivých skupin podílových fondů za rok 2016 (k 14. 9. 2016)

Typ fondu

Výkonnost

Komoditní fond

7,64%

Akciový fond

6,90%

Dluhopisový fond

3,81%

Smíšený fond

1,75%

Fond fondů

1,58%

Fond peněžního trhu

0,02%

Garantovaný/Zajištěný fond

1,40%

Nemovitostní fond

-0,85%

 

Zlatá medaile patří prozatím zinku

Vítězi tohoto roku jsou prozatím cenné kovy, jejichž cena roste i o desítky procent. Namátkou: zinek (37,94 %), stříbro (36,53 %), zlato (23,86 %), palladium (19,92 %), platina (14,02 %). S výjimkou cukru a pomerančů se pak nedařilo zemědělským komoditám.

Akciové fondy – ještě že máme ty rozvíjející se trhy

Výkonnosti akciových podílových fondů táhly vzhůru růsty cen akcií na rozvíjejících se zemí, konkrétně v Argentině (index Merval si letos připsal zhodnocení 35,6 %, což z něj dělá nejvýkonnější akciový index světa), Brazílii (index Bovespa letos posílil o 31,7 %), Rusku (RTS Index vykazuje v roce 2016 růst o 27 %). A naopak, nedařilo se akciovým podílovým fondům se zaměřením na vyspělé trhy, ať už jde o USA, Japonsko či eurozónu. Pohled na výkonnosti akciových indexů vyspělých zemích je pak přinejmenším znepokojující: Nikkei 300 (Japonsko) -15,1 %, Euro Stoxx 50 (Eurozóna) -10,2 %, FTSE MIB (Itálie) -24,4 %, PSI 20 (Portugalsko) -15,9 %

Investoři vyprodávají dluhopisy vyspělých zemí

Pokud jde o dluhopisové podílové fondy, i zde měly navrch ty, jež prostředky svých podílníků investují v rozvíjejících se zemích. Mezi hlavní příčiny růstu cen dluhopisů z rozvíjejících se zemí patří výprodeje státních dluhopisů rozvinutých zemí a přesun volných prostředků právě do rozvíjejících se zemí. V uplynulých týdnech jsme díky tomuto jevu mohli vidět růst výnosů státních dluhopisů USA, Japonska, Velké Británie, Austrálie, Německa, Francie, Itálie či Portugalska.

Fondy peněžního trhu – stále v kómatu

O fondech peněžního trhu lze již několik let psát jediné. Prostředí ultra nízkých úrokových sazeb tlačí jejich výkonnosti k nule. „Smrti“ se snaží některé fondy vyhnout tím, že do svých portfolií nakupují větší část aktiv s delší splatností. Nicméně, ani tato strategie již (minimálně) několik měsíců nefunguje, vždyť v záporných hodnotách jsou i některé státní dluhopisy s 10 letou a delší splatností. To platí i fondy peněžního trhu investující do cenných papírů denominovaných v české koruně (postupně klesají výkonnosti státních dluhopisů ČR napříč jednotlivými splatnostmi, viz zde.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz